Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-02, 19:03 Autor: Daniel Klimczak

Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem

Josep Borrell wizytował bazę pod Brzegiem [fot. Daniel Klimczak]
Josep Borrell wizytował bazę pod Brzegiem [fot. Daniel Klimczak]
Josep Borrell wizytował bazę pod Brzegiem [fot. Daniel Klimczak]
Josep Borrell wizytował bazę pod Brzegiem [fot. Daniel Klimczak]
Josep Borrell wizytował bazę pod Brzegiem [fot. Daniel Klimczak]
Josep Borrell wizytował bazę pod Brzegiem [fot. Daniel Klimczak]
Josep Borrell wizytował bazę pod Brzegiem [fot. Daniel Klimczak]
Josep Borrell wizytował bazę pod Brzegiem [fot. Daniel Klimczak]
Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej.
Obóz wizytował dziś (2.12) wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, który chwalił postawę Ukraińców i zapowiadał dalsze wsparcie dla tego kraju.

Jak mówił, to bezprecedensowy przykład współpracy Unii z państwem niebędącym formalnie członkiem wspólnoty.

- Ta misja jest bezprecedensowa z wielu punktów widzenia. Przesuwa granice wojskowej współpracy Unii Europejskiej na nowy poziom. Współpraca wojskowa została nawiązana w rekordowym czasie, zaledwie kilku tygodni. A 15 listopada - miło mi zakomunikować, że towarzyszący mi dowódca tej misji zameldował pełną zdolność operacyjną.

Szkolenie pod okiem żołnierzy państw zachodnich odbywa się nie tylko w Polsce, ale także w bazach rozlokowanych w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

- Ta misja już jest realizowana. Docelowo przeszkoli się 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy, na co wydamy z unijnego budżetu 100 milionów euro. Już teraz w obozach szkoli się 1100 żołnierzy.

W działania zaangażowanych jest 20 państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Wielka Brytania i Kanada.

Jak podkreślano, wartość wsparcia militarnego, które państwa członkowskie Unii Europejskiej dotychczas przekazały Ukrainie, może wynosić nawet 9 miliardów euro.

Przemawiając w podbrzeskiej bazie, Josep Borrell zwracał też uwagę na ataki hakerskie, które są jednym z elementów toczonej wojny. Jak mówił, z tego powodu Unia Europejska uruchamia centrum obrony cybernetycznej, które będzie współpracować z ministerstwem obrony Ukrainy.
Josep Borrell
Josep Borrell

Wiadomości z regionu

2023-02-01, godz. 19:10 Będzie skatepark w Strzelcach Opolskich. Pomoże dotacja z urzędu marszałkowskiego Niemal 130 tysięcy złotych dotacji na budowę skateparku pozyskała gmina Strzelce Opolskie z urzędu marszałkowskiego. » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 GDDKiA organizuje spotkanie ws. obwodnicy Lędzin. Czy będą spory? Na spotkanie informacyjne w sprawie budowy obwodnicy Lędzin w ciągu drogi krajowej nr 46 zaprasza opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Aut… » więcej 2023-02-01, godz. 18:25 "Mamy duży problem". Poradnia Zdrowia Psychicznego w Prudniku już działa 600 tysięcy złotych kosztowało dostosowanie pomieszczeń Prudnickiego Centrum Medycznego na Poradnię Zdrowia Psychicznego. Jej zadaniem jest leczenie zaburzeń… » więcej 2023-02-01, godz. 17:40 Znowu będzie mocno wiało na Opolszczyźnie Jest ostrzeżenie dla województwa opolskiego przed silnym wiatrem. » więcej 2023-02-01, godz. 17:30 Półtorej godziny relaksu z jogą dla uczniów ZSZ im. Staszica w Opolu Joga, techniki relaksacyjne, automasaż i praca nad oddechem. W Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu zorganizowano warsztaty dla uczni… » więcej 2023-02-01, godz. 16:15 Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin chce odwołania Rafała Bartka Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin złożyło petycję o odwołanie Rafała Bartka z funkcji przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego. W uzasadnieniu… » więcej 2023-02-01, godz. 16:00 Opole: chciał szybko zdobyć pieniądze, teraz grozi mu kilka lat w więzieniu Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces 54-letniego Waldemara L., który strasząc nożem miał żądać pieniędzy od przypadkowo spotkanego mężczyzny… » więcej 2023-02-01, godz. 16:00 Głuchołazy: mieszkańcy mają okazję wykazać się obywatelską inwencją Startuje kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Głuchołazy. Jej mieszkańcy sami zdecydują o przeznaczaniu 200 tysięcy złotych. Mogą wskazać konkretne… » więcej 2023-02-01, godz. 14:52 Osobówka uderzyła w ogrodzenie w Chrząstowicach. Jedna osoba została poszkodowana Wypadek na lokalnej drodze w Chrząstowicach w powiecie opolskim. Przed godziną 14:00 kierująca osobowym fiatem uderzyła w ogrodzenie. » więcej 2023-02-01, godz. 12:00 Ukradł piłę elektryczną i telefony. Został zatrzymany Miał ukraść z mieszkania elektryczną piłę łańcuchową i trzy telefony komórkowe. Kilka dni później został namierzony i zatrzymany. Mieszkaniec gminy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »