Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-29, 09:30 Autor: Justyna Maćkowiak

Sesja sejmiku. Czy zostanie podjęte stanowisko ws. projektu ustawy likwidującej przywilej wyborczy MN?

Rafał Bartek [fot. Agnieszka Lubczańska]
Rafał Bartek [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Cieszy mnie, że w ostatnich latach możemy zwiększać finansowanie inicjatyw sportowych w regionie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący Sejmiku Rafał Bartek. O godz. 10:00 startuje sesja opolskiego sejmiku, w programie między innymi zmiany w budżecie i w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Opolskiego.
- Wiemy, że to jest taki obszar, który często funkcjonuje w oparciu o pasjonatów, ludzi, którzy się angażują. Weźmy na przykład LZS-y, to jest duży ruch społeczny, ale jednak w dużej mierze bazujący na takiej aktywności społecznej, oddolnej i właściwie częstokroć jesteśmy dla nich jedynym źródłem, które w sposób czytelny może wesprzeć wyścig kolarski czy jakieś inne wydarzenia.

Naszego gościa, lidera mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie, zapytaliśmy także, czy opolski sejmik zamierza zająć jakieś stanowisko w sprawie projektu ustawy dotyczącej pozbawienia mniejszości przywileju wyborczego. - Na ten moment jeszcze tego nie rozważaliśmy, dlatego że inicjatywa Solidarnej Polski jest inicjatywą sprzed kilku dni. Po drugie, na ten moment nie jest to inicjatywa rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy, tylko jednego z ugrupowań. Jeżeli teraz mielibyśmy na poziomie sejmiku jakieś uchwały w tej kwestii podejmować, to obawiam się, że moglibyśmy trochę wyprzedzać fakty. Liczę jednak na rozsądek, że nikt nie będzie walczył z raptem jednym posłem, jednym reprezentantem mniejszości - dodaje Rafał Bartek.

Przypomnijmy, Solidarna Polska złożyła w Sejmie projekt ustawy, który likwiduje przywilej mniejszości niemieckiej w Polsce. Chodzi o likwidację zwolnienia komitetów mniejszości narodowych z konieczności przekroczenia 5-procentowego progu wyborczego w skali całego kraju. Politycy Solidarnej Polski tłumaczą, że chcą przywrócić polsko-niemiecką symetrię. Jednocześnie wzywają wszystkie kluby i koła parlamentarne do poparcia tego projektu.
Rafał Bartek cz. 1
Rafał Bartek cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 17:52 Wysyłasz pociechę na wakacje? Pamiętaj o "zamówieniu" kontroli autobusu Stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy oraz jego stan trzeźwości - to m.in. sprawdzają policjanci podczas kontroli autokarów. » więcej 2024-06-17, godz. 17:17 "Chciałabym wszystko uporządkować". Jest nowa prezes stadniny w Prudniku Anetta Sałacka została prezesem Stadniny Koni Prudnik. Taką propozycję otrzymała od dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Zastąpiła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. 3 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej 2024-06-17, godz. 12:45 Kierowca-recydywista poszedł na rekord. Na razie nie pojeździ Mandat na 5 tysięcy złotych dostał kierowca, który znacząco przekroczył dozwoloną prędkość w miejscowości Rzepcze, w gminie Głogówek. Mężczyzna… » więcej 2024-06-17, godz. 11:28 Nyscy ratownicy przygotowani do wakacyjnych zajęć. Na wyposażeniu między innymi podwodny dron Ratownicy z nyskiego WOPR działający na tamtejszym akwenie gotowi do sezonu. Już od początku czerwca pełnią 24-godzinne dyżury na stanicy. Uzupełniają… » więcej 2024-06-17, godz. 11:15 Daria Pawlak zastąpi tymczasowo Floriana Cieciora na stanowisku wójta Chrząstowic W gminie Chrząstowice nastąpiła czasowa zmiana na stanowisku wójta. W wyborach samorządowych 7 kwietnia zwyciężył tam Florian Ciecior, jednak 27 kwietnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »