Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-29, 09:30 Autor: Justyna Maćkowiak

Sesja sejmiku. Czy zostanie podjęte stanowisko ws. projektu ustawy likwidującej przywilej wyborczy MN?

Rafał Bartek [fot. Agnieszka Lubczańska]
Rafał Bartek [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Cieszy mnie, że w ostatnich latach możemy zwiększać finansowanie inicjatyw sportowych w regionie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący Sejmiku Rafał Bartek. O godz. 10:00 startuje sesja opolskiego sejmiku, w programie między innymi zmiany w budżecie i w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Opolskiego.
- Wiemy, że to jest taki obszar, który często funkcjonuje w oparciu o pasjonatów, ludzi, którzy się angażują. Weźmy na przykład LZS-y, to jest duży ruch społeczny, ale jednak w dużej mierze bazujący na takiej aktywności społecznej, oddolnej i właściwie częstokroć jesteśmy dla nich jedynym źródłem, które w sposób czytelny może wesprzeć wyścig kolarski czy jakieś inne wydarzenia.

Naszego gościa, lidera mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie, zapytaliśmy także, czy opolski sejmik zamierza zająć jakieś stanowisko w sprawie projektu ustawy dotyczącej pozbawienia mniejszości przywileju wyborczego. - Na ten moment jeszcze tego nie rozważaliśmy, dlatego że inicjatywa Solidarnej Polski jest inicjatywą sprzed kilku dni. Po drugie, na ten moment nie jest to inicjatywa rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy, tylko jednego z ugrupowań. Jeżeli teraz mielibyśmy na poziomie sejmiku jakieś uchwały w tej kwestii podejmować, to obawiam się, że moglibyśmy trochę wyprzedzać fakty. Liczę jednak na rozsądek, że nikt nie będzie walczył z raptem jednym posłem, jednym reprezentantem mniejszości - dodaje Rafał Bartek.

Przypomnijmy, Solidarna Polska złożyła w Sejmie projekt ustawy, który likwiduje przywilej mniejszości niemieckiej w Polsce. Chodzi o likwidację zwolnienia komitetów mniejszości narodowych z konieczności przekroczenia 5-procentowego progu wyborczego w skali całego kraju. Politycy Solidarnej Polski tłumaczą, że chcą przywrócić polsko-niemiecką symetrię. Jednocześnie wzywają wszystkie kluby i koła parlamentarne do poparcia tego projektu.
Rafał Bartek cz. 1
Rafał Bartek cz. 2

Wiadomości z regionu

2023-03-26, godz. 19:15 Opony, lodówki, telewizory to częste śmieci sprzątane nad jeziorami Mimo regularnych akcji sprzątania wałów przy jeziorach turawskich, co roku opolscy wędkarze zbierają tam kilka ton śmieci. Jakub Roszuk ichtiolog i dyrektor… » więcej 2023-03-26, godz. 15:45 Dotlenieni RUN - zawody biegowe w strefie przemysłowej Skarbimierza i sadzenie drzew Strefa przemysłowa w Skarbimierzu już po raz drugi stała się areną zmagań sportowców. Jej ulicami przebiegli dziś (26.03) uczestnicy imprezy DotlenieniRUN… » więcej 2023-03-26, godz. 15:03 Coś dla siebie i dla innych, czyli mnóstwo ozdób oraz smakołyków w Betanii Pierwszy charytatywny kiermasz wielkanocny dla hospicjum Betania w Opolu za nami. » więcej 2023-03-26, godz. 13:29 Kolorowo i różnorodnie na jarmarku wielkanocnym w Tułowicach Zajączki, pisanki, baranki czy bazie można było kupić dzisiaj (26.03) przy Tułowickim Ośrodku Kultury na jarmarku wielkanocnym. Impreza była połączona… » więcej 2023-03-26, godz. 13:15 Opole: Co z byłymi kortami? Miasto zapowiada konsultacje, a rada dzielnicy chce, żeby zapłaciło za sprzątanie Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ratusza co dalej z terenami po byłych kortach przy ul. Katowickiej w Opolu, za dawnym kinem Kraków. Adam Leszczyński, rzecznik… » więcej 2023-03-26, godz. 13:00 Collegium Nobilium Opoliense czeka na nowych liderów Do końca marca trwa rekrutacja do szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Została ona założona w 2012 roku w Opolu przez Stowarzyszenie Horyzonty, w… » więcej 2023-03-26, godz. 11:45 Rekordowy rok dla Banku Żywności w Opolu. Prawie 1400 ton żywności Blisko 1400 ton produktów spożywczych wydał Bank Żywności w Opolu osobom potrzebującym z całego województwa przez cały ubiegły rok. » więcej 2023-03-26, godz. 06:00 Będą rzuty granatem i grochówka! Znów będzie można poćwiczyć z wojskiem Ruszyły zapisy na kolejną edycję akcji 'Trenuj z wojskiem' u opolskich logistyków. To inicjatywa ogólnopolska w ramach której chętni mogą spędzić pełny… » więcej 2023-03-25, godz. 23:00 Najmłodsi poznali sekrety pszczół. Otwarcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek Mimo kapryśnej pogody udało się dzisiaj (25.03) oficjalnie otworzyć sezon w pasiece Miodowy ZAKątek, która znajduje się przy oczyszczalni Piskorzowiec Grupy… » więcej 2023-03-25, godz. 20:00 Cała gmina wysprzątana. Tak Dąbrowa szykuje się do święta Przyjmij wyzwanie - wspólne sprzątanie. Mieszkańcy 13 miejscowości gminy Dąbrowa stanęli ramię w ramię i posprzątali okolice. Inicjatywa to wstęp do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »