Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-26, 18:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach

Głuchołazy [fot. Marcin Boczek]
Głuchołazy [fot. Marcin Boczek]
sztab kryzysowy w Nysie [fot. FB/wojewody opolskiego/
sztab kryzysowy w Nysie [fot. FB/wojewody opolskiego/
Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole.
Zgłoszenie miało dotrzeć do nyskich służb wczoraj wieczorem. Mowa była o dolegliwościach żołądkowych u 3 osób dorosłych i 13 dzieci, w wieku od 2 do 16 lat.
Jak ustaliliśmy - nic nie wskazuje, że zdarzenie to pokłosie zatrucia tlenkiem węgla czy innym gazem.

O godzinie 11.00 ma zebrać się sztab kryzysowy z udziałem wojewody opolskiego. Do tematu będziemy wracać.

AKTUALIZACJA: godz. 13:16
Jak przekazuje wojewoda opolski po obradach sztabu kryzysowego - zgłoszenie o zatruciu zbiorowym dotarło do służb w piątek o 19.34. Zgłoszenie miało dotyczyć 23 osób, w tym 8 osób dorosłych i 15 dzieci.

Po badaniu lekarskim 14 osób hospitalizowano – 10 w Szpitalu Powiatowym w Nysie, 4 w Szpitalu Powiatowym w Prudniku. 4 z nich dziś (26.11) opuściło SOR szpitala w Nysie w stanie dobrym.

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nysie podjął działania mające na celu przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego (...). Z przeprowadzonej kontroli sanitarnej w Ośrodku Banderoza wynika, iż stan sanitarno-higieniczny kuchni oraz bloku żywieniowego jest prawidłowy i nie budzi zastrzeżeń.

Sprawdzone będą również próbki żywności serwowanej przez stołówkę a także tej kupowanej przez poszkodowanych indywidualnie.

Pracownicy sanepidu pobrali próbki pokarmowe z ośrodka oraz wymazy w kierunku salmonelli od personelu kuchni i otoczenia osób chorych.

- Ze wstępnych informacji uzyskanych ze Szpitala w Prudniku wynika, że u jednej osoby wykryto norowirusy, co może wskazywać na przyczynę wirusową zatrucia pokarmowego - przekazuje wojewoda.

Kuchnia w ośrodku działa - pod ścisłą kontrolą sanepidu - przekazuje wojewoda.

Jak ustaliliśmy w ośrodku Banderoza przebywają uchodźcy z Ukrainy. Jest ich tam około 300.

AKTUALIZACJA 18:30

Jak powiedział PAP dyrektor szpitala w Nysie Norbert Krajczy obecnie w placówce przebywa 7 chorych. Stan chorych jest stabilny i stopniowo się poprawia.

- Do naszego szpitala przywieziono dzieci. W tej chwili mam troje pacjentów na oddziale dziecięcym i czworo na zakaźnym. Są pod troskliwą opieką naszych lekarzy. Ich stan można określić jako dobry. Nie mamy jeszcze wyników badań laboratoryjnych, jednak wszystko wskazuje na klasyczne zatrucie na tle pokarmowym - powiedział PAP Krajczy.

AKTUALIZACJA godz. 16:00
- Sytuacja jest pod pełną kontrolą służb wojewody, stan zdrowia osób hospitalizowanych jest stabilny i ulega poprawie - przekazuje wojewoda opolski.

Wiadomości z regionu

2023-02-01, godz. 19:10 Będzie skatepark w Strzelcach Opolskich. Pomoże dotacja z urzędu marszałkowskiego Niemal 130 tysięcy złotych dotacji na budowę skateparku pozyskała gmina Strzelce Opolskie z urzędu marszałkowskiego. » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 GDDKiA organizuje spotkanie ws. obwodnicy Lędzin. Czy będą spory? Na spotkanie informacyjne w sprawie budowy obwodnicy Lędzin w ciągu drogi krajowej nr 46 zaprasza opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Aut… » więcej 2023-02-01, godz. 18:25 "Mamy duży problem". Poradnia Zdrowia Psychicznego w Prudniku już działa 600 tysięcy złotych kosztowało dostosowanie pomieszczeń Prudnickiego Centrum Medycznego na Poradnię Zdrowia Psychicznego. Jej zadaniem jest leczenie zaburzeń… » więcej 2023-02-01, godz. 17:40 Znowu będzie mocno wiało na Opolszczyźnie Jest ostrzeżenie dla województwa opolskiego przed silnym wiatrem. » więcej 2023-02-01, godz. 17:30 Półtorej godziny relaksu z jogą dla uczniów ZSZ im. Staszica w Opolu Joga, techniki relaksacyjne, automasaż i praca nad oddechem. W Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu zorganizowano warsztaty dla uczni… » więcej 2023-02-01, godz. 16:15 Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin chce odwołania Rafała Bartka Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin złożyło petycję o odwołanie Rafała Bartka z funkcji przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego. W uzasadnieniu… » więcej 2023-02-01, godz. 16:00 Opole: chciał szybko zdobyć pieniądze, teraz grozi mu kilka lat w więzieniu Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces 54-letniego Waldemara L., który strasząc nożem miał żądać pieniędzy od przypadkowo spotkanego mężczyzny… » więcej 2023-02-01, godz. 16:00 Głuchołazy: mieszkańcy mają okazję wykazać się obywatelską inwencją Startuje kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Głuchołazy. Jej mieszkańcy sami zdecydują o przeznaczaniu 200 tysięcy złotych. Mogą wskazać konkretne… » więcej 2023-02-01, godz. 14:52 Osobówka uderzyła w ogrodzenie w Chrząstowicach. Jedna osoba została poszkodowana Wypadek na lokalnej drodze w Chrząstowicach w powiecie opolskim. Przed godziną 14:00 kierująca osobowym fiatem uderzyła w ogrodzenie. » więcej 2023-02-01, godz. 12:00 Ukradł piłę elektryczną i telefony. Został zatrzymany Miał ukraść z mieszkania elektryczną piłę łańcuchową i trzy telefony komórkowe. Kilka dni później został namierzony i zatrzymany. Mieszkaniec gminy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »