Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-26, 09:15 Autor: Jacek Rudnik

Najważniejszymi partnerami są nauczycie WF. Minister Kamil Bortniczuk o "Sportowych Talentach'

Kamil Bortniczuk [fot. Agnieszka Lubczańska]
Kamil Bortniczuk [fot. Agnieszka Lubczańska]
- W tym programie wzorujemy się trochę na rozwiązaniach słoweńskich - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk mówiąc o zasadach programu "Sportowe Talenty". Prowadzony na razie w dwóch regionach pilotaż w przyszłym roku obejmie wszystkie polskie szkoły.
W Opolskiem trwają już spotkania w tej sprawie z nauczycielami wychowania fizycznego, a celem programu "Sportowe Talenty" jest skuteczne wyławianie młodych talentów w testach sprawnościowych i później rozwijanie ich już w bardziej sformalizowany sposób.

Pilotażowy program obejmuje na razie uczniów klas 4-8 w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych w Opolskiem i Lubelskiem, a od nowego roku zostanie rozszerzony na cały kraj.

- Raz na semestr wszystkie polskie dzieci od przyszłego roku szkolnego będą przetestowane pod kątem podstawowych kompetencji sportowych, takich jak siła, wytrzymałość, skoczność i szybkość, a następnie wyniki testów będą umieszczane w specjalnym programie, którego algorytmy będą wyławiały najzdolniejsze dzieci pod kątem różnych dyscyplin i przekazywały takie wyniki do związków sportowych, a te dalej do klubów sportowych, które będą proponować takiemu dziecku, czy jego rodzicom rozwijanie sportowego talentu już w ramach prowadzonych przez siebie zajęć - wyjaśnił na antenie Radia Opole minister Kamil Bortniczuk.

W ocenie szefa resortu zaletą programu "Sportowe Talenty" jest jego powszechność i determinacja, by wyjątkowych sportowo uczniów i uczennice odnajdywać nawet w najmniejszych i najbardziej oddalonych szkołach.

Resort sportu i turystyki prowadzi jednocześnie Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich, który objął w zeszłym roku około tysiąca jednostek i wiąże się z dodatkowym ministerialnym finansowaniem bieżącej działalności oraz zacieśnieniem współpracy z PZPN.

W tym roku na realizację Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich ministerstwo sportu i turystyki przekazało rekordową kwotę 50 milionów złotych.
Kamil Bortniczuk

Wiadomości z regionu

2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej 2023-01-26, godz. 18:49 1300 hektarów do podziału w powiecie nyskim. Spotkanie KOWR z rolnikami Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rozmawiali z rolnikami w sprawie rozdysponowania 1300 hektarów gruntów przeznaczonych do dzierżawy w powiecie… » więcej 2023-01-26, godz. 17:30 Na razie nie ma ryzyka zamknięcia chirurgii w Namysłowie. To ocena prezes szpitala 'Do działu kadr nie wpłynęła ani jedna rezygnacja chirurga'. Tak Agnieszka Kruk, prezes Namysłowskiego Centrum Zdrowia, odnosi się do sprawy rzekomego zamknięcia… » więcej 2023-01-26, godz. 17:00 4 miliony złotych na dokumentację trasy średnicowej zabezpieczone. Wpisano je w budżet i wieloletnią prognozę finansową… Pieniądze na dokumentację trasy średnicowej zostały wpisane do budżetu Opola. Taką decyzję podjęli dziś (26.01) radni podczas sesji. W tym do roku na… » więcej 2023-01-26, godz. 16:54 Świadomość donacji narządów w Polsce wzrasta, ale dawców wciąż jest za mało Dziś (26.01) przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu rocznie wykonuje się kilkanaście pobrań narządów… » więcej 2023-01-26, godz. 15:15 Chcą pokazać, że można inaczej. Strzelce Opolskie ruszają z kampanią dotyczącą fonoholizmu Z kampanią dotyczącą fonoholizmu, czyli nałogowego korzystania z telefonów komórkowych, niebawem wystartuje gmina Strzelce Opolskie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »