Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-21, 20:30 Autor: Joanna Matlak

Opolska młodzież chce zmieniać polską szkołę. "Za dużo prac domowych"

Opolska młodzież chce zmieniać polską szkołę. "Za dużo prac domowych" [fot. Joanna Matlak]
Opolska młodzież chce zmieniać polską szkołę. "Za dużo prac domowych" [fot. Joanna Matlak]
Mówili o tym, co powinno zmienić się w szkole – opolscy uczniowie debatowali dziś (21.11) z Radą Dzieci i Młodzieży, która działa przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. Rada jako organ doradczy ministra Przemysława Czarnka chce poznać najważniejsze problemy i potrzeby polskich uczniów.
Jednym z tematów jest zdrowie psychiczne. Jak mówi Aleksandra Horoszko, przewodnicząca rady, od października trwa duże ogólnopolskie badanie uczniów na ten temat. - W krótkiej, 5-minutowej, anonimowej ankiecie pytamy, jak się czują, czy mają niepokojące objawy, jak reagują na stres, u kogo szukają pomocy i czy wiedzą gdzie mogą ją znaleźć. Myślę, że to ważne, że młodzi chcą o tym rozmawiać, walczymy z tym, że zdrowie psychiczne to temat tabu - mówi Horoszko.

To badanie zakończy się w pod koniec listopada.

Zapytaliśmy uczestników dyskusji, Bruna i Martynę ze szkoły podstawowej z Ozimka, jak oni rozumieją motto debaty, jakim jest „Szkoła XXI Wieku”.

- Uważam, że nowoczesna szkoła powinna odchodzić od starych metod nauczania, czyli np. przepytywania na lekcji czy zadawanie zadań domowych w niebagatelnych ilościach. Powinno być więcej quizów internetowych czy zajęć z kimś ciekawym, np. psychologiem czy naukowcem - dodaje Martyna.

- Mam nadzieję, że z Opolszczyzny wybrzmi mocny głos uczniów, jak młodzież widzi ewolucję systemu edukacji, bo mierzymy się z całkowicie innymi problemami niż te, które mieliśmy w wieku młodzieńczym czy szkolnym – dodaje Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Wnioski z dzisiejszej dyskusji trafią do raportu, który będzie analizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Aleksandra Horoszko
Uczniowie Bruno i Martyna
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2023-06-07, godz. 21:10 Nad wodą trzeźwość, ostrożność i pilnowanie dzieci - apeluje policja O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypomina opolska policja u progu długiego weekendu. » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną… » więcej 2023-06-07, godz. 19:30 Lista potrzeb jest długa. Ruszyła pomoc dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 19:06 Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie 'Szansa na rodzicielstwo'. Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Trzecia droga i rozmowy o Polsce marzeń. Akcja Polski 2050 w Opolu Działacze opolskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni pytali mieszkańców Opola, o jakiej Polsce marzą i proponowali tzw. trzecią drogę w nadchodzących… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Strzeleccy policjanci dostali nowoczesny alkomat 22 tys. zł kosztował nowoczesny alkomat, który trafił do strzeleckich policjantów. Zapłaciły za niego gminy powiatu strzeleckiego i starostwo, a 2 tys… » więcej 2023-06-07, godz. 17:27 Niespokojny początek długiego weekendu. Mamy poważny wypadek na DK40 [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, są utrudnienia w ruchu na DK 40 między Pokrzywnicą a Twardawą. To trasa Kędzierzyn-Koźle - Głogówek. » więcej 2023-06-07, godz. 16:49 PSL pyta o sytuację w KOWR. W tle kwestia przetargu na grunty i zwolnienia Dlaczego nikt nie informuje o unieważnieniu przetargu na dzierżawę gruntów po firmie Top Farms? Między innymi takie pytanie do przedstawicieli Krajowego Ośrodka… » więcej 2023-06-07, godz. 16:45 "Obudziliśmy świadomość bycia obywatelem". Happening w 25. rocznicę obrony województwa [ZDJĘCIA] Mija 25 lat od 'łańcucha nadziei' w obronie województwa. Przypomnijmy, w marcu 1998 roku według rządowego projektu Opolszczyzna miała zniknąć z administracyjnej… » więcej 2023-06-07, godz. 15:44 Opole: zsypy w blokach na os. Armii Krajowej do likwidacji. Rusza kolejny etap Program nie będzie finansowany z funduszu remontowego, a z dotacji miejskich - przekonuje Arkadiusz Kowara, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu. Chodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »