Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-16, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Znacząco rośnie liczba przypadków POChP. Choroba nie dotyczy już tylko palaczy

Badanie wydolności płuc. Zdjęcie ilustracyjne [fot. A. Pospiszyl]
Badanie wydolności płuc. Zdjęcie ilustracyjne [fot. A. Pospiszyl]
Przewlekła obturacyjna choroba płuc skraca życie nawet o 10 lat. W Polsce cierpi na nią blisko dwa miliony osób, a mniej niż połowa poddaje się leczeniu. 16 listopada przypada Światowy Dzień z POChP. "Płuca na całe życie" - to hasło tegorocznych obchodów. Dr Ewa Skrzypczyńska, ordynator oddziału klinicznego pulmonologii w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu zauważa, że liczba chorych cały czas rośnie.
- POChP to choroba przewlekła, która przebiega latami, ale pierwsze symptomy, które są istotne, żeby wtedy wdrożyć leczenie, niestety są lekceważone przez chorych - mówi dr Skrzypczyńska. - To jest piętno ludzi palących, tak się zwykło uważać. Ale to nie jest prawda, ponieważ oczywiście, że podstawowym czynnikiem sprawczym jest palenie papierosów. Ale my już teraz wiemy znacznie więcej. Wiemy o tym, że są pewne skłonności już w okresie dzieciństwa, jest potężne zanieczyszczenie powietrza, bierne palenie, więc wiele czynników składa się na to, że tak ogromna rzesza osób choruje.

W wyniku przebiegu choroby dochodzi do nieodwracalnych zmian w układzie oddechowym, nieleczona obniża wydolność oddechową chorych.

Złotym standardem rozpoznawania choroby obturacyjnej płuc jest spirometria mierząca objętość i pojemność płuc. - Naszym marzeniem jest, żeby to badanie można wykonać w każdej poradni rodzinnej - dodaje dr Skrzypczyńska. - Wiem, że wśród ekspertów pulmonologów w dziedzinie POChP, rodzą się takie pomysły, że może uda się je wdrożyć. Chodzi o to, żeby lekarze rodzinni w głównej mierze nadzorowali to leczenie, a specjalista byłby tą osobą, która ewentualnie raz na jakiś czas tego pacjenta skonsultuje. Żeby poradnie lekarzy rodzinnych w dużej mierze przejęli leczenie tych pacjentów chociażby ze względu na znaczną ich liczbę.

Najczęstszą przyczyną nasilenia obturacyjnej choroby płuc jest infekcja. Na SOR-ze Szpitala Wojewódzkiego konsultowanych jest średnio 10 pacjentów tygodniowo z zaostrzeniem POChP.
dr Ewa Skrzypczyńska cz.1
dr Ewa Skrzypczyńska cz.2

Wiadomości z regionu

2023-03-25, godz. 20:00 Cała gmina wysprzątana. Tak Dąbrowa szykuje się do święta Przyjmij wyzwanie - wspólne sprzątanie. Mieszkańcy 13 miejscowości gminy Dąbrowa stanęli ramię w ramię i posprzątali okolice. Inicjatywa to wstęp do… » więcej 2023-03-25, godz. 19:30 Hospicjum Betania organizuje I charytatywny kiermasz wielkanocny Stroiki, bazie i inne świąteczne ozdoby będzie można nabyć w niedzielę (26.03) podczas I charytatywnego kiermaszu wielkanocnego przed opolską Betanią… » więcej 2023-03-25, godz. 19:00 W Głubczycach można usiąść na jednej ławce z aniołem Na rynku w Głubczycach uroczyście odsłonięto dzisiaj (25.03) ławkę z aniołem. Ma to być miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom, gdzie każdy będzie… » więcej 2023-03-25, godz. 17:45 Pupile "na przełamanie" własnych fobii? Z wizytą na giełdzie terrarystycznej [ZDJĘCIA] Nie trzeba wychodzić z nimi na spacer, nie trzeba kupować zabawek, a jest okazja poznać ich mało znany świat. Hodowcy pająków, gekonów, żółwi, węży… » więcej 2023-03-25, godz. 16:30 Zmiana po 32 latach. Norbert Krajczy przechodzi na emeryturę 32 lata - tak długo Norbert Krajczy kierował nyskim ZOZ-em, jednym z największych szpitali w województwie opolskim. Teraz przechodzi na emeryturę, choć dalej… » więcej 2023-03-25, godz. 16:00 Czas na... czas letni. Będzie więcej światła i energii Na początku możemy być trochę rozbici, ale potem już... samo szczęście. W nocy śpimy krócej, ale za to będziemy dłużej cieszyć się dniem. O godzinie… » więcej 2023-03-25, godz. 15:00 Piast do wysprzątania. "Operacja czysta rzeka" w sercu Opola Po interwencji Radia Opole miasto uprzątnęło teren wokół kamionki Piast w Opolu, ale... w większości tylko w górnych partiach terenu. Zostały śmieci… » więcej 2023-03-25, godz. 15:00 Charytatywny kiermasz dla chorej Małgosi w Racławicach Śląskich W niedzielę (26.03) w Racławicach Śląskich odbędzie się charytatywny kiermasz wielkanocny, z którego cały dochód zostanie przekazany na rehabilitację… » więcej 2023-03-25, godz. 13:15 Drzewko za elektrośmieci. Plenerowa akcja w Opolu Stary sprzęt AGD/RTV, makulatura i baterie poszukiwane - w zamian za takie właśnie odpady opolanie mogli w sobotnie przedpołudnie odebrać sadzonki iglaków… » więcej 2023-03-25, godz. 12:30 Wielka radość w Kosorowicach. Uroczyste przywitanie nowego wozu strażackiego Średni samochód pożarniczy właśnie trafił do strażaków z OSP Kosorowice. Uroczyste powitanie odbyło się w piątkowy (24.03) wieczór. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »