Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-09, 18:20 Autor: Witold Wośtak

Sałatka zamiast hot-doga, sok zamiast coli. "Soczysty dzień" w Staszicu

"Soczysty dzień zdrowego jedzenia w Staszicu" [fot. Witold Wośtak]
"Soczysty dzień zdrowego jedzenia w Staszicu" [fot. Witold Wośtak]
"Soczysty dzień zdrowego jedzenia w Staszicu" [fot. Witold Wośtak]
"Soczysty dzień zdrowego jedzenia w Staszicu" [fot. Witold Wośtak]
"Soczysty dzień zdrowego jedzenia w Staszicu" to tytuł dzisiejszej (09.11) akcji zorganizowanej przez nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. Staszica w Opolu.
Młodzież chętnie sięga po fast foody i napoje pełne cukru. To łatwiejsze i szybsze niż przygotowanie sałatki owocowej lub wyciskanego soku. - Nam przede wszystkim brakuje edukacji - mówi Zbigniew Bańkowski, promotor zdrowego trybu życia.

- Przyjechałem tutaj bardzo chętnie na zaproszenie dyrekcji, bo my musimy powiedzieć młodzieży: dwa jabłka z rana lub dwa jabłka z wieczora i nie znasz doktora. My niestety nauczyliśmy się żyć w mediach społecznościowych, gdzie widzę, że warto pójść do sklepu danej sieci i kupić kawę z hot-dogiem lub zjeść inny „super” produkt, który ma milion kalorii.

Uczennica Simone uważa, że w szkołach nie powinno stawiać się automatów ze słodkimi i niezdrowymi napojami.

- Aby być zdrowym, nie trzeba produkować tych najlepszych soków. Jest alternatywa. Na przykład pestka od pomarańczy może pomóc kobiecie w odzyskaniu witalności skóry. Co do tempa życia ucznia, czas nas goni. Najczęściej wychodzimy z domu bez śniadania i być może złe żywienie wynika również z lenistwa.

Izabela Korgól-Obuch, nauczycielka wychowania fizycznego, zwraca uwagę za każdym razem, kiedy uczeń je lub pije coś niezdrowego.

- Cola, chipsy i największa zmora ostatniego czasu, czyli napoje energetyczne - młodzież pije to litrami. Kiedy widzę coś podobnego w szkole, zawsze zwracam uwagę uczniowi, niezależnie, czy go uczę, czy nie. Proszę, aby chociaż przeczytali skład tego napoju.

Akcja szkoły była związana z Europejskim Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzono wczoraj (08.11).
Zbigniew Bańkowski
Simone
Izabela Korgól-Obuch
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Wiadomości z regionu

2024-02-24, godz. 18:00 Katarzyna Kukolka-Bogocz kandydatką PiS na prezydenta Kędzierzyna-Koźla Katarzyna Kukolka-Bogocz jest kandydatką na prezydenta Kędzierzyna-Koźla z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W szranki na pewno stanie z Sabiną Nowosielską… » więcej 2024-02-24, godz. 18:00 Wiec poparcia dla Ukrainy w drugą rocznicę wybuchu wojny. "Podziwiam ich za odwagę" [ZDJĘCIA] 'Przynajmniej tak możemy okazać im wsparcie' - na placu Wolności w Opolu odbył się dziś (24.02) wiec poparcia dla walczącej Ukrainy w drugą rocznicę wybuchu… » więcej 2024-02-24, godz. 16:00 Głubczyce: Justyna Zielińska startuje z kampanią wyborczą. "Mam program i chęci do działania" - Ta decyzja była mocno analizowana przeze mnie. Mam wrażenie, że Głubczyce się trochę zastały - powiedziała podczas dzisiejszej (24.02) konferencji prasowej… » więcej 2024-02-24, godz. 15:32 "Słowa to za mało, zostają nam czyny". Akcja wyplatania siatek maskujących w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] Siatki maskujące dla żołnierzy walczących za naszą wschodnią granicą powstają dziś (24.02) na placu Wolności w Opolu. Wolontariuszki po raz kolejny zachęcają… » więcej 2024-02-24, godz. 14:15 Waldemar Wysocki kandydatem na burmistrza Brzegu. KO przedstawiła też kandydatów na radnych Rozpędza się kampania wyborcza w powiecie brzeskim. Dziś (24.02) na placu przy Brzeskim Centrum Kultury Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów na… » więcej 2024-02-24, godz. 13:30 Znamy kolejnych kandydatów do rady miasta Opola z komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego Kolejnych kandydatów do rady miasta Opola z komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego przedstawił dziś (24.02) prezydent. To osoby ze środowiska sportu, kultury i… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Prace przy rozbudowie krapkowickiego szpitala zgodnie z harmonogramem Trwa rozbudowa Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Projekt zakłada dobudowanie do szpitala bloku z nowoczesnymi oddziałami. Pierwszy etap inwestycji ma zostać zakończony… » więcej 2024-02-24, godz. 11:30 Na boiskach trwają przygotowania do sezonu, a stadion w Otmęcie doczeka się remontu Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego na krapkowickich murawach ruszyły prace przygotowawcze do sezonu. Na przykład od kilku dni na stadionie Unii Krapkowice… » więcej 2024-02-24, godz. 09:00 Lekarze z Ukrainy pracują w regionie. Liczy się nie tylko wiedza medyczna, ale też znajomość języka Od 2 lat leczą i pomagają. Coraz więcej lekarzy z Ukrainy, którzy przyjechali do naszego regionu po wybuchu wojny stara się o nostryfikację swojego dyplomu… » więcej 2024-02-24, godz. 08:00 Przebudowa DK45 Jełowa - Bierdzany. Po weekendzie kolejne utrudnienia Kolejne zmiany organizacji ruchu na remontowanym fragmencie DK45 pomiędzy Jełową a Bierdzanami. Po weekendzie na dwóch, 600-metrowych fragmentach drogi wprowadzony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »