Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-10, 11:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jak pomóc małemu cukrzykowi? Opolska pielęgniarka będzie szkolić nauczycieli

Ewa Ledwoń
Ewa Ledwoń
Opolska pielęgniarka chce przygotowywać nauczycieli i wychowawców do pomocy dzieciom chorym na cukrzycą typu 1.
To projekt badawczy Ewy Ledwoń, która na co dzień pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, gdzie zajmuje się właśnie edukacją diabetologiczną. Będzie realizowany w ramach międzynarodowej szkoły ISPAD, największego towarzystwa naukowego, zajmującego się cukrzycą dzieci, młodzieży i młodych dorosłych.

- Chcę, żeby nauczyciel wiedział jakie to są dobre poziomy cukru, żeby też czuł się bezpieczny - mówi Ewa Ledwoń.

- Jeśli nauczyciel pozna jakie są prawidłowe wartości, wtedy będzie wiedział jak reagować. Co robić jak są niskie cukry, czy podać glukozę. Też chcę pokazać praktyczne umiejętności, jak podanie glukagenu - wyjaśnia Ledwoń.

Szczegóły realizacji projektu poznamy wkrótce. Ewa Ledwoń właśnie opracowuje temat na wyjazdowej sesji szkoły ISPAD.

Przypomnijmy, przy USK w Opolu działa Opolski Ośrodek Diabetologii Dziecięcej. A pierwsze objawy cukrzycy, które powinny zaniepokoić rodziców - to zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, często połączone z utratą masy ciała i narastającym zmęczeniem.
Ewa Ledwoń

Wiadomości z regionu

2023-12-06, godz. 22:00 Plac zabaw na 40-lecie opolskiego przedszkola integracyjnego nr 51. "Tę historię tworzą ludzie" Podwójną okazję do świętowania mają przedszkolaki i personel przedszkola nr 51 w Opolu. Placówka obchodzi 40-lecie istnienia, a dziś (6.12) otwarto przy… » więcej 2023-12-06, godz. 21:15 Mikołajki na lodzie. Wielkie ślizganie na opolskim "Toropolu" 'Lodowe Mikołajki jak z bajki' pod takim hasłem odbyła się dziś (6.12) impreza na opolskim 'Toropolu'. Wydarzenie rozpoczęło się pokazem łyżwiarskim… » więcej 2023-12-06, godz. 20:30 Obwodnica Zawady: wojewoda czuje niedosyt, a dla miasta ważne są dwie kwestie Brak wypracowania społecznie akceptowalnego wariantu, istotny wzrost kosztów i brak zaangażowania inwestycyjnego ze strony władz Opola. Tak Ministerstwo Infrastruktury… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 "Święta są idealną okazją, żeby to zrobić". Studenci rejestrują się w bazie Fundacji DKMS [ZDJĘCIA] Ratują życie osób chorych na nowotwory krwi. Studenci rejestrują potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Opolskim i Politechnice Opolskiej w ramach akcji… » więcej 2023-12-06, godz. 20:00 Kluczbork: czujny policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego Kluczborski policjant w dniu wolnym od pracy zatrzymał poszukiwanego mężczyznę, który nie stawił się do więzienia. » więcej 2023-12-06, godz. 19:00 Zwierzę to zły pomysł na prezent. "Zawsze się to na nim odbija" Zwierzątko w prezencie? Tylko pluszowe. Nadchodzące święta, podobnie jak wakacje, to czas, gdy w schroniskach przybywa kotów i psów. » więcej 2023-12-06, godz. 18:30 Mieli sprzedawać narkotyki uczniom podstawówki w Głogówku Co najmniej trzy lata więzienia grożą czwórce mieszkańców gminy Głogówek, którzy zostali oskarżeni o sprzedaż narkotyków nieletnim. Przed Sądem Okręgowym… » więcej 2023-12-06, godz. 18:29 Pięć setów w hali Azoty. Siatkarze ZAKSY przegrywają z Bogdanką Siatkarze kędzierzyńskiej ZAKSY bez kolejnego ligowego zwycięstwa na koncie. W meczu 10. kolejki PlusLigi trójkolorowi po pięciosetowej batalii przegrali… » więcej 2023-12-06, godz. 17:30 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje 70-lecie. "To już nie jest miejsce, w którym przechowuje się dokumenty" Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 16:30 Kolejny etap naboru w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Jakie projekty zakwalifikowano? Dwa projekty: modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Poznańskiej oraz oświetlenie wsi Jędrzychów przeszły do dalszego etapu naboru do budżetu obywatelskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »