Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-07, 13:10 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów

Dni otwarte funduszy europejskiech w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Maciej Marciński]
Dni otwarte funduszy europejskiech w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Maciej Marciński]
Dni otwarte funduszy europejskiech w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Maciej Marciński]
Dni otwarte funduszy europejskiech w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Maciej Marciński]
Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej w Muzeum Wsi Opolskiej. Wydarzenie zorganizowano w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Poruszając się szlakiem dawnych zawodów, najmłodsi poznawali technikę cerowania ubrań czy zasad ekologicznego prania.
- Pokazujemy jak wiele projektów zrealizowaliśmy w skansenie dzięki funduszom europejskim, a jednym z nich jest gra terenowa poświęcona segregacji odpadów - mówi Krystian Czech z Muzeum Wsi Opolskiej. - Pokazujemy jak dawniej mieszkańcy radzili sobie z odpadami. Każdy odpad czy to był sweter czy buty były przechowywane dla kolejnych osób. Jest także pokaz, który dotyczy drutowania dziurawych garnków. W ten sposób pokazujemy, że odzyskujemy to, co wydawałoby się, że należałoby już wyrzucić. To taki powrót do korzeni, bo pojęcie zero waste w świadomości dawnych mieszkańców było jakby wpisane w pewien cykl życia.

- Rocznie produkujemy w naszych domach 340 kilogramów odpadów - mówi Anna Król z Politechniki Opolskiej, która prowadzi prelekcje w muzeum. - Chcę uświadamiać uczestników naszych wykładów, że odpad to surowiec. Jeżeli poprawnie posegregujemy odpady, co jest naszą rolą w domu, to jesteśmy w stanie odzyskać wiele materiałów, które ponownie możemy użyć w procesie recyklingu.

- Opowiadam jak i w czym dawniej prano, żeby było ekologicznie. Mowa o szarym mydle, które jest używane do dziś. W takim mydle można także gotować białe rzeczy. Do takiej przepierki zużywano mniej wody, więc było to pranie także ekonomiczne - mówi Irena Zawadzka z Muzeum Wsi Opolskiej.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich potrwają do 9 października. Szczegółowy program wydarzeń organizowanych w naszym regionie można znaleźć na stronie internetowej www.dniotwarte.eu.
Krystian Czech
Anna Król, Irena Zawadzka

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »