Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-05, 17:32 Autor: Joanna Matlak

Wody Polskie zerwały umowę z wykonawcą polderu Żelazna. Co się stało?

Przebudowa Polderu Żelazna, jaz we Wróblinie [fot. Witold Wośtak]
Przebudowa Polderu Żelazna, jaz we Wróblinie [fot. Witold Wośtak]
Budowa polderu Żelazna [fot. Wody Polskie]
Budowa polderu Żelazna [fot. Wody Polskie]
Koniec współpracy z jedną z firm, która odpowiadała za budowę polderu Żelazna w Opolu. Cała inwestycja składa się z dwóch części, a zerwana umowa dotyczy pierwszej, czyli budowy i przebudowy wałów.
Powodem zerwania umowy jest brak możliwości ukończenia zlecenia w terminie, a także dodatkowe roszczenia finansowe jakie ma firma, które Wody Polskie uznały za nieuzasadnione. Co więcej, wykonawca dążył do zmiany technologii prowadzenia robót.

- Wykonawca zmierzał także do ograniczenia zakresu powierzonych mu zadań, natomiast zadania takie jak to, są odpowiednio zaprojektowane. Projektant kieruje się względami bezpieczeństwa publicznego, więc odstępstwa od tego rodzaju kwestii z punktu widzenia Wód Polskich były niemożliwe do przeprowadzenia zwłaszcza na tym etapie - mówi Linda Hofman, rzecznik Wód Polskich.

Odstąpienie od umowy zostało już skutecznie doręczone wykonawcy z Katowic. Czy firmie trzeba będzie zapłacić odszkodowanie z tytułu zerwania umowy?

- W tej chwili kwestie te będą procedowane przez obsługę prawną, dlatego w tej chwili nie odnosimy się do nich, skupiamy swoją uwagę na ukończeniu inwestycji w jak możliwe jak najkrótszym terminie.

- Nie ma ryzyka utraty funduszy na tę część inwestycji - podkreśla rzecznik Hofman.
- Inwestycja jest finansowana z perspektywy finansowej, która zakłada rozliczenie i wykorzystanie środków do końca 2023 roku. Jesteśmy zatem o to w tej chwili spokojni, ale podejmujemy intensywne czynności, które mają na celu umożliwienie jak najszybszego uruchomienia postępowania przetargowego i tym samym wyłonienia wykonawcy - mówi Linda Hofman.

Przebudowa polderu Żelazna ma zabezpieczyć północne Opole oraz nadodrzańskie miejscowości przed powodzią. Po przebudowie polder zwiększy powierzchnię z 200 do 400 hektarów.

- Zaistniała sytuacja nie wywiera wpływu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - nie zwiększa, ani tym bardziej nie powoduje ryzyka powodzi - przekazały Wody Polskie.

Jak podkreśla rzeczniczka, druga część zadania nie jest zagrożona, a chodzi o budowę i przebudowę przepompowni Żelazna. - Tu mamy duże postępy prac i nic nie wskazuje na niedotrzymanie terminu .
Linda Hofman
Linda Hofman
Linda Hofman

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »