Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-03, 18:00 Autor: Grzegorz Frankowski

"Dwa tiry nie są w stanie się wyminąć". Inwestycja ZDW w ogniu krytyki mieszkańców Racławic Śląskich [INTERWENCJA]

Budowany chodnik w Racławicach Śląskich - [fot: Grzegorz Frankowski]
Budowany chodnik w Racławicach Śląskich - [fot: Grzegorz Frankowski]
Budowany chodnik w Racławicach Śląskich - [fot: Grzegorz Frankowski]
Budowany chodnik w Racławicach Śląskich - [fot: Grzegorz Frankowski]
Budowany chodnik w Racławicach Śląskich - [fot: Grzegorz Frankowski]
Budowany chodnik w Racławicach Śląskich - [fot: Grzegorz Frankowski]
Budowany chodnik w Racławicach Śląskich - [fot: Grzegorz Frankowski]
Budowany chodnik w Racławicach Śląskich - [fot: Grzegorz Frankowski]
W Racławicach Śląskich przy ulicy Prudnickiej budowany jest chodnik dla pieszych. Odcinek z nowym chodnikiem będzie liczyć około 250 metrów. Mieszkańcy mają jednak duże zastrzeżenia do realizacji tej inwestycji. Ich zdaniem, po remoncie jezdnia w rejonie wiaduktu będzie zbyt wąska na bezkolizyjny ruch w obu kierunkach. Tematem zajęliśmy się także w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
Budowa to inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu, a ma kosztować blisko milion złotych.

- Chodnik w tym miejscu jest jak najbardziej potrzebny, ale jego budowa nie do końca została przemyślana – uważa pan Andrzej, mieszkaniec Racławic Śląskich. - Nikt nie przemyślał tematu zabierając pod chodnik 1/3 pasa asfaltu, gdzie można było tę sprawę załatwić w inny sposób. W obecnych czasach to rolnicy pokazują nam, jak szeroki jest teraz sprzęt. Więc powinno się poszerzać, a nie zwężać.

Jedna z mieszkanek, której posesja znajduje się przy realizowanej inwestycji chciała nawet oddać część swojej przydomowej działki, w zamian za wybudowanie nowego ogrodzenia

- Była tutaj komisja, był pan dyrektor ZDW Opole i oglądali to wszystko, naradzili się. Później przyszedł pan dyrektor do mnie i pyta się, czy ja bym udostępniła tę działkę. Ja mówię, jak najbardziej. Pyta się, czy sąsiad się też zgodzi. Ja mówię też się zgodzi. No i na tym się skończyło.

- W tym miejscu dwa tiry nie są w stanie się wyminąć – dodaje kolejny mieszkaniec Racławic Śląskich. - Tu ma być droga dwukierunkowa, a chodnik robiony jest na dwa metry. Ta droga tutaj będzie tak niebezpieczna, że jak nie było tutaj wypadków, to teraz będą.

Główny inwestor - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu - zna problem i zamierza wprowadzić rozwiązania naprawcze. - Budowa chodnika w terenie zabudowanym często niesie za sobą dodatkowe utrudnienia - tłumaczy Arkadiusz Branicki, rzecznik ZDW Opole.

- Oczywiście zgadzamy się z tym, że gdy jadą duże gabaryty, samochody ciężarowe, maszyny rolnicze, może tam następować problem. W związku z tym opracowujemy nową organizacje ruchu. Myślę, że to rozwiąże sytuację.

Dodajmy, że budowa chodnika wraz ze zmienioną organizacją ruchu ma się zakończyć jeszcze w tym roku.
Posłuchaj relacji Grzegorza Frankowskiego
Pan Andrzej, mieszkaniec Racławic Śląskich
Mieszkanka Racławic Śląskich
Mieszkaniec Racławic Śląskich
Arkadiusz Branicki

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »