Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-02, 10:10 Autor: Jacek Rudnik

Joanna Harus o targach kulinarnych w Poznaniu: "Wyróżnialiśmy się na tle innych województw"

Osiem "Pereł" na targach w Poznaniu foto:UMWO
Osiem "Pereł" na targach w Poznaniu foto:UMWO
Joanna Harus [fot. Agnieszka Lubczańska]
Joanna Harus [fot. Agnieszka Lubczańska]
Duży sukces województwa opolskiego na 21. targach "Smaki Regionu" w Poznaniu, gdzie "Perłami" nagrodzono aż sześć produktów i dwie potrawy z naszego regionu. O docenionych na krajowej arenie specjałach z opolskiego mówiła w niedzielnej (02.10) "Porannej Rozmowie Radia Opole" Joanna Harus, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.
Nagrody kulinarne na 21. targach "Smaki Regionu" są przyznawane w stolicy wielkopolski, ale o kwalifikacji zgłoszonych produktów i potraw decyduje komisja krajowa, która składa się głównie z członków Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Opolskie zgłosiło do nagrody jedenaście "Pereł", a uzyskując osiem nagród, zajęło drugie miejsce w kraju za regionem wielopolskim - powiedziała Joanna Harus, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- To są takie produkty jak zakwas z buraków kiszonych z Koła Gospodyń Wiejskich w Chróścinie, chleb mleczny praszkowski z Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, lody z dawnych lat Szypuła, które zdobyły serce poznaniaków, ciastka wigilijne przywiezione przez cukiernię Magosz, marcepan śląski zaprezentowany przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Biedrzychowice oraz soliery, czyli jaja w zalewie kminkowej przygotowane przez Teresę Kamieniecką Kreczaniuk, a jedną z docenionych potraw okazały się przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zimnej Wódki z gminy Ujazd policzki wieprzowe z kapustą - wyliczała Joanna Harus.

Na uwagę jury targów w Poznaniu zasłużyły też wymyślone na Opolszczyźnie placki kartoflane z blachy z wędzonym pstrągiem.

Medal targów w Poznaniu trafił do Gospodarstwa Rybackiego Markowe za paprykarz z karpia. Gospodarstwo od 19 lat zajmuje się hodowlą karpia. Ryby odżywiają się pokarmem naturalnym wytworzonym w stawach, a są dokarmiane polskimi zbożami pochodzącymi głównie od okolicznych rolników.

W ramach pielęgnowania opolskich tradycji kulinarnych urząd marszałkowski zorganizuje jeszcze w październiku dwa szkolenia kulinarne dla Kół Gospodyń Wiejskich.

- Jest też pomysł, by w przyszłym roku zorganizować konkurs produktów przygotowanych przez te gremia - zapowiedziała na antenie Radia Opole Joanna Harus. Nie zabraknie też pikników pod szyldem Opolskie ze Smakiem.
Joanna Harus

Wiadomości z regionu

2022-12-04, godz. 19:38 O białych górnikach w Muzeum Śląska Opolskiego Górnicy mają dziś swoje święto. 4 grudnia obchodzona jest tradycyjna Barbórka. Na Opolszczyźnie świętują biali górnicy, którzy na co dzień pracują… » więcej 2022-12-04, godz. 19:07 "Przegrać z mistrzami świata to nie wstyd". Opolscy kibice o meczu Polska-Francja 'Przegrać po takiej walce i z mistrzami świata to nie wstyd' - to komentarz kibiców, którzy dzisiejsze zmaganie Polaków w Katarze obserwowali w strefie kibica… » więcej 2022-12-04, godz. 18:00 Mikołaje na motocyklach zjechali do Opola na jarmark bożonarodzeniowy Sanie z reniferami zamienili na dwa kółka i ryczące silniki. Mikołaje na motocyklach pojawili się na pl. Wolności w Opolu. Motocykliści w charakterystycznych… » więcej 2022-12-04, godz. 17:44 Charytatywna zbiórka podczas świątecznego jarmarku w Opolu Na jarmarku bożonarodzeniowym można nie tylko zasmakować przysmaków, ale m.in. zobaczyć występy romskim zespołów. Stowarzyszenie 'Górska Roma' prowadzi… » więcej 2022-12-04, godz. 16:31 Uwaga, kierowcy. Są utrudnienia na A4 po dachowaniu lawety przewożącej auto Kolizja na A4. Między węzłami Strzelce Opolskie i Łany na km 281 doszło do dachowania lawety z samochodem osobowym. Zablokowany jest prawy pas w kierunku… » więcej 2022-12-04, godz. 15:34 "Szanse na wygraną małe, ale nadzieja jest" - opolanie o meczu Polski z Francją w 1/8 finału mundialu To jeden z najważniejszych meczów ostatnich lat, jaki przyszło grać polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Tak o mundialowym starciu biało-czerwonych, którzy… » więcej 2022-12-04, godz. 14:45 Pierwszy charytatywny kiermasz adwentowy przed hospicjum Betania Zbierają na opłacenie rachunków za energię elektryczną i gaz. Przed siedzibą hospicjum Betania w Opolu trwa pierwszy charytatywny kiermasz adwentowy. Każdy… » więcej 2022-12-04, godz. 14:37 Młodzi pływacy rywalizują na basenie o puchar prezydenta Opola Niedzielę spędzają na basenie rywalizując o puchar prezydenta Opola. Młodzi pływacy na basenie Wodna Nuta biorą udział w Mistrzostwach Szkółek Pływ… » więcej 2022-12-04, godz. 14:05 Mikołaje, skrzaty i elfy pojawiły się ósmej edycji biegów w Żytniowie Ponad 200 zawodników pojawiło się na starcie Biegu Mikołajkowego w Żytniowie w gminie Rudniki. Uczestnicy zawodów w czerwonych czapkach mierzyli się z dystansem… » więcej 2022-12-04, godz. 12:03 Zamiast dzwonków sań, w Prudniku warto dziś nasłuchiwać... ryku silników Na prudnickim rynku ponownie pojawią się dziś (04.12) 'motomikołaje'. To impreza z długą, bo już 16-letnią tradycją. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »