Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 21:15 Autor: Daniel Klimczak

Czy burmistrz Brzegu porównał radnych do NKWD-owskich sądów doraźnych? "Zrozumiano mnie nieopatrznie. Przepraszam"

Sesja rady miejskiej w Brzegu - archiwum [fot. Daniel Klimczak]
Sesja rady miejskiej w Brzegu - archiwum [fot. Daniel Klimczak]
Zaognia się konflikt między burmistrzem Brzegu a częścią radnych. Po jednej z kontroli komisji rewizyjnych, włodarz miasta nazwał jej członków "dwojką", co zdaniem adresatów było porównaniem do NKWD-owskich sądów doraźnych.
Sytuacja miała miejsce na czerwcowej sesji rady miasta podczas dyskusji na temat rozliczania kosztów podróży służbowych władz miasta. Komentując sposób przeprowadzania kontroli, burmistrz Jerzy Wrębiak w ten sposób wypowiedział się o części radnych.

- Robicie to w sposób bardzo bulwersujący i pracownicy przychodzą do mnie z tym tematem, ze skargami. Stanowicie taki zespół duo. Jest pan Krzysztof Grabowiecki, jest pani Jadwiga Kulczycka i macie taki, taką... kiedyś były "trojki", to wy macie "dwojkę" teraz - powiedział

Jeden z adresatów wypowiedzi, Krzysztof Grabowiecki, powiedział Radiu Opole, że takie zachowanie burmistrza uderza nie tylko w radnych, ale i mieszkańców, których oni reprezentują.

- Takie zachowanie nie powinno w ogóle mieć miejsca. Jest to co najmniej niestosowne z ust pana burmistrza piastowskiego miasta. Ja mam nadzieję, że pan burmistrz stanie na wysokości zadania i przeprosi, nie tyle radnych, tylko mieszkańców Brzegu, których bliscy w wielu wypadkach pochodzą z Kresów, byli prześladowani przez NKWD i dobrze wiedzą, co to są "trojki" - wskazuje.

Temat powrócił podczas wczorajszej (29.09) sesji rady gminy. Burmistrz Jerzy Wrębiak zapytany przez naszego reportera, czy słowa te były na miejscu, przekonywał, że został źle zrozumiany i nie miał na myśli sowieckiego aparatu represji.

- Bardziej skłaniałem się ku skojarzeniu z czasami wojny domowej, kiedy były dwójki, czy trójki rodzicielskie, które pilnowały uczniów, którzy chodzili na wagary. Być może radny zrozumiał to nieopatrznie i jeżeli tak jest to odebrane, to oczywiście mogę powiedzieć, że bardzo żałuję i przepraszam, jeżeli tak to zabrzmiało, natomiast chodziło mi o to, że te formy kontroli były zupełnie nie do przyjęcia - argumentuje.

Możliwe, iż sprawa będzie miała ciąg dalszy, bo radni przeprowadzający kontrolę nie wykluczają skierowania sprawy na drogę sądową.
Jerzy Wrębiak - wypowiedź na sesji 23.06.2022
Krzysztof Grabowiecki
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2022-12-02, godz. 16:30 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej 2022-12-02, godz. 16:15 Lekcja historii i tolerancji w Zespole Szkół w Kietrzu. Finał międzynarodowego projektu Erasmus 'Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość' - to tytuł międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego przez Zespół Szkół… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Założenia są ambitne, a jak je wykonać? Rada bezpieczeństwa ruchu drogowego o programie działań do 2030 Do 2030 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach ma spaść o 50%, do maksimum 1455. To zakłada Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030… » więcej 2022-12-02, godz. 14:15 Łubniany: bakterie z grupy coli w wodociągu. W pogotowiu beczkowozy Duże problemy z wodą w gminie Łubniany. Bakterie z grupy coli wykryto w wodociągu zasilającym sołectwa: Jełowa, Łubniany, Brynica, Dąbrówka Łubniańska… » więcej 2022-12-02, godz. 13:15 Sukces USK w Opolu. Wysokie miejsce w rankingu szpitali klinicznych i instytutów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu w gronie liderów najlepiej zarządzanych szpitali klinicznych i instytutów w Polsce. Opolska placówka zajęła wysokie… » więcej 2022-12-02, godz. 12:10 Ofiara straciła wzrok w jednym oku. Pobicie w pociągu przed opolskim sądem Uderzył mężczyznę w pociągu, a ten stracił wzrok w jednym oku. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Kacpra Ż. Do zdarzenia doszło w lipcu tego… » więcej 2022-12-02, godz. 11:13 Drogi i chodniki będą śliskie. Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią IMGW ostrzega mieszkańców woj. opolskiego przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź. Niebezpieczne zjawiska pogodowe wystąpią dzisiaj (02.12)… » więcej 2022-12-02, godz. 10:47 Znaczne ilości narkotyków u 33-letniego mieszkańca Brzegu. Grozi mu 15 lat więzienia Kryminalni z Brzegu w godzinach nocnych 27 listopada zauważyli samochód, którym mógł poruszać się mężczyzna powiązany z przestępczością narkotykową… » więcej 2022-12-02, godz. 08:52 Korki na obwodnicy północnej. Na rondzie w Sławicach przewróciła się cysterna z cementem Cysterna przewożąca cement przewróciła się dzisiaj w nocy (02.12) około godziny 3:00 na rondzie wzdłuż obwodnicy północnej. Samochód częściowo zablokował… » więcej 2022-12-02, godz. 07:30 Constans w "covidowych" hospitalizacjach. Dominują seniorzy, którzy zakazili się od rodziny 7 osób zakażonych koronawirusem przebywa obecnie na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »