Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 15:25 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: chorzy na Parkinsona mają szanse na skuteczną terapię

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Osoby chorujące minimum 5 lat na Parkinsona mają szanse cofnąć jej objawy o kilka lat. To wszystko możliwe jest dzięki bezpłatnej terapii prowadzonej przez lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. Skraca ona nie tylko jej rozwój, ale również redukuje nasilenie objawów oraz stosowaną farmakoterapię.
- Terapia ma na celu nie wyleczenie choroby Parkinsona, ale cofnięcie jej objawów klinicznych. Jest to metoda operacyjnego leczenia zabiegowego - mówi dr n. med. Klaudia Plinta, neurolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu.

- Polega to na wszczepieniu maluteńkich elektrod do tkanki mózgowej pacjentów, stymulacji głębokich struktur mózgu i przez to niejako modulacji objawów choroby. Robi się takie malutkie dziureczki w głowie pacjenta i właśnie tą drogą wprowadza się elektrody na pożądaną pozycję. To jest możliwe dzięki wcześniej wykonanemu badaniu obrazowym głowy. Możemy też dobrze ustalić umiejscowienie tej elektrody. To nie jest taka operacja, gdzie otwiera się pokrywę czaszki.

- Kwalifikacja do leczenia tą metodą odbywa się na oddziale neurologii - dodaje neurolog.

- W ramach oddziału my oceniamy zachowanie odpowiedzi dopaminy energicznej, ponieważ to jest konieczne, czyli jakąkolwiek odpowiedź na stosowaną farmakoterapię. Ona musi być zachowana do kwalifikacji, do tej metody stymulacji. Oceniamy pacjenta pod kątem zaburzeń pamięci, ponieważ w kryteriach wyłączenia do leczenia tą metodą głębokiej stymulacji, jest obecność zespołu otępiennego i aktywne procesy zaburzeń nastroju, czyli zaburzenia depresyjne nieleczone, bądź też zaburzenia psychotyczne. One są kryteriami do wyłączenia pacjenta.

Pacjenci, którzy chcieliby skorzystać z terapii, mogą bezpośrednio zgłaszać się do przyszpitalnej poradni neurologicznej.
dr n. med. Klaudia Plinta 1
dr n. med. Klaudia Plinta 2

Wiadomości z regionu

2022-12-07, godz. 13:00 Centrum przesiadkowe Opole Główne: w czwartek pierwsze kursy autobusów Autobusy już jutro (8.12) wjadą do centrum przesiadkowego Opole Główne. Jako pierwszy o godzinie 6:23 na płytę wjedzie autobus z Nysy. » więcej 2022-12-07, godz. 12:30 61-letni stalker w rękach policji. Aby uniknąć odsiadki, żył jak bezdomny [FILM] Aby uniknąć zasądzonej odsiadki, przez kilka miesięcy koczował w opuszczonym budynku. To jednak nie pomogło seniorowi z Brzegu uciec przed sprawiedliwo… » więcej 2022-12-07, godz. 12:00 Do mieszkańców gminy Rudniki trafia węgiel z polskich kopalni. 1700 złotych za tonę Trwa dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców gminy Rudniki. 300 ton opału dotarło do składu w Żytniowie, co jednak zaspokaja tylko część… » więcej 2022-12-07, godz. 11:50 Kolejny pirat drogowy "zagrał" w policyjnym filmie [FILM] Kierowca opla jechał z prędkością 105 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce”, a jakby tego było mało - wyprzedzał nieoznakowany radiowóz drogówki… » więcej 2022-12-07, godz. 11:15 W Łubianach można już swobodnie korzystać z kranówki. W Turawie wciąż jest dopuszczona warunkowo Woda z wodociągu zaopatrującej wsie gminy Łubniany jest już wolna od bakterii coli - taką informację przekazała nam rzecznik sanepidu Małgorzata Gude… » więcej 2022-12-07, godz. 10:25 WiK Opole. "Świetny fachowiec" kontra kluczowe stanowisko dla osoby z zarzutami 'Agnieszka Maślak jest świetnym fachowcem i cieszę się z jej obecności w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu'. Tak Arkadiusz Wiśniewski, prezydent… » więcej 2022-12-07, godz. 10:15 Kto kogo nękał w WiK Opole? Arkadiusz Wiśniewski o sytuacji w miejskiej spółce - Przede wszystkim to prezes Ireneusz Jaki nękał swoich pracowników - tak wczorajsze słowa szefa opolskiego WiK o tym, jak czuje się nękany przez ratusz… » więcej 2022-12-07, godz. 09:45 Szukają pomysłów na "nową" Krakowską w Opolu. Rusza konkurs Oficjalnie rusza (07.12) konkurs na rewitalizację ul. Krakowskiej w Opolu. To inicjatywa ratusza, którą koordynuje opolski oddział Stowarzyszenia Architektów… » więcej 2022-12-07, godz. 09:40 Rajd 19-latki przez centrum Opola. Skasowana latarnia, dekoracja świetlna i tablica Ponad promil alkoholu w organizmie miała 19-letnia mieszkanka Opola, która nie zachowała ostrożności na drodze i... skasowała oznaczenie Ronda Ofiar Ludobójstwa… » więcej 2022-12-07, godz. 08:00 Wielka przeprowadzka po nowym roku. Zmiany na opolskiej onkologii Remont pomieszczeń do końca roku, ale przeprowadzka i organizacja pracy już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Tak przedstawia się plan reorganizacji odcinka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »