Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-29, 17:01 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Bezpieczna autostrada A4". Wspólna akcja policji i GDDKiA [ZDJĘCIA, FILM]

Akcja Bezpieczna A4
Uwaga kierowcy! Noga z gazu. Do godziny 18:00 na opolskim odcinku autostrady A4 policjanci wraz z przedstawicielami GDDKiA prowadzą akcję "Bezpieczna autostrada A4". Przy wykorzystaniu nieoznakowanych radiowozów z grupy "SPEED", ale także dronów funkcjonariusze sprawdzają między innymi prędkość, z jaką kierowcy się poruszają.
- Najczęściej przyczyną kolizji oraz wypadków, do których tutaj dochodzi, jest złe zachowanie kierowców. Często traktują oni A4 jako tor wyścigowy. My dzisiaj będziemy ich bacznie obserwować - mówi podkomisarz Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

- Policjanci podczas całodniowych działań zwrócą szczególną uwagę na takie wykroczenia jak nieprawidłowe wyprzedzanie, zmiana pasa ruchu, sygnalizowanie manewrów czy też, co jest bardzo ważne, utrzymywanie odpowiedniego dystansu od pojazdu poprzedzającego. To jest również częstą przyczyną wypadków drogowych. Podczas takich akcji apelujemy również do kierowców o nieprzecenianie swoich możliwości. Jak pokazują nasze ogólnopolskie statystyki, wielu kierowców nie robi sobie przerw podczas dłuższej jazdy.

Na poprawę bezpieczeństwa kierowców ma także wpłynąć zakończony w tym tygodniu remont opolskiego oddziału autostrady. Po blisko 10 latach prac wyremontowane zostało blisko 170 kilometrów drogi.

- Oddajemy z pełną świadomością drogę, która nie tyle ma wyremontowaną nawierzchnię, bo to jest też bardzo istotne, ale przede wszystkim także samą warstwę konstrukcyjną. To jest niezwykle istotne ważne z punktu widzenia konstrukcji samej drogi, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. To jest warstwa podbudowy, która została miejscami uzupełniona, tam, gdzie było to niezbędne. Wszystko po to, aby ta konstrukcja drogi była bezpieczna - dodaje Agata Andruszewska z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Natomiast sami kierowcy bezpieczeństwo na A4 oceniają różnie.

- Bardzo dobrze się jeździ. Znacznie poprawił się komfort jazdy. - Nie można dnia obstawić, że człowiek przejedzie ją spokojnie. - To, co się dzieje, to jest jakaś masakra. W całej Europie autostrady oznaczone numerem 4 to jest jakaś patologia, że tak powiem, bo wiecznie są na niej wypadki. Wczoraj z 15 kilometrów na A4 w Niemczech stałem, a dzisiaj tutaj. Powrót do domu jest ciężki. - Korki są tu zawsze. Katastrofa, nieważne, czy to jest piątek, czy święto, to jest wszystko zablokowane. Nie pamiętam, żebym tu jechał i nie stał w korku.

Przypomnijmy, że właśnie nie zachowanie odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego było przyczyną dzisiejszego (29.09) wypadku z udziałem autokaru i ciężarówki.
podkomisarz Tomasz Kukułka
Agata Andruszewska
Kierowcy
Autostrada A4 [fot. Maciej Marciński]
Autostrada A4 [fot. Maciej Marciński]
Autostrada A4 [fot. Maciej Marciński]
Autostrada A4 [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 09:30 Sesja sejmiku. Czy zostanie podjęte stanowisko ws. projektu ustawy likwidującej przywilej wyborczy MN? - Cieszy mnie, że w ostatnich latach możemy zwiększać finansowanie inicjatyw sportowych w regionie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący… » więcej 2022-11-29, godz. 09:20 Wykopy na zrewitalizowanej kamionce Piast. Kładą światłowód pod monitoring Czy nie można było położyć światłowodu podczas rewitalizacji kamionki Piast? Pyta jedna z mieszkanek Opola, która zwraca uwagę na ponowne rozkopywanie… » więcej 2022-11-29, godz. 09:16 Kolizja na A4. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy, są utrudnienia na opolskim odcinku A4 na 240 km w stronę Wrocławia między węzłami Opole Południe i Opole Zachód. » więcej 2022-11-29, godz. 07:00 Mieszkańcy stolicy regionu węgiel kupią od środy. Za tonę zapłacą 1969 zł Dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Opola rozpocznie się w środę (30.11). » więcej 2022-11-28, godz. 21:00 Gąsiorowice, Kurznie i Niezdrowice - czyli piękne wsie opolskie Opolskie wsie świętują. W Filharmonii Opolskiej wręczono dziś (28.11) nagrody i wyróżnienia dla wsi, które wzięły udział w konkursie 'Piękna Wieś… » więcej 2022-11-28, godz. 20:45 Spór o łóżka i pieniądze między ośrodkiem "Samarytanin" i NFZ Wobec dużego zapotrzebowania na całodobową opiekę dla pacjentów paliatywnych Ośrodek Medyczny 'Samarytanin' w Opolu zwiększył liczbę łóżek na oddziale… » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 "Nauka języka to nie polityka" – takim hasłem mniejszość niemiecka odpowiada politykom Solidarnej Polski To reakcja na postulat m.in. opolskiego posła Janusza Kowalskiego, który zapowiedział, że złoży poprawkę do budżetu państwa na przyszły rok, aby wykreślić… » więcej 2022-11-28, godz. 18:30 Gminy mają po kilkaset wniosków o zakup węgla w preferencyjnej cenie Bardzo duże zainteresowanie węglem w preferencyjnej cenie notują gminy z powiatu oleskiego i kluczborskiego. Samorządy czekają jeszcze na dostawy 'czarnego… » więcej 2022-11-28, godz. 18:00 Więźniowie znów pomogą w dostarczaniu karpi na świąteczne stoły. To element resocjalizacji Skazani z zakładów karnych w Brzegu i Grodkowie ponownie będą pomagać przy odłowie karpi na świąteczne stoły. To efekt współpracy, którą placówki… » więcej 2022-11-28, godz. 17:52 Uwaga kierowcy! Śmiertelny wypadek na DK45. Są utrudnienia Trzy samochody zderzyły się w Żywocicach na drodze krajowej nr 45 z Opola do Raciborza. Nie żyje jedna osoba. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »