Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-27, 16:30 Autor: Daniel Klimczak

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZDJĘCIA]

75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z organizacją spotkali się dziś (27.09) w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Początki organizacji sięgają pierwszych lat polskiej niepodległości, jednak na Śląsku Opolskim pojawiła się ona dopiero po II wojnie światowej. Jak wskazuje prezes jej opolskich struktur Marian Nowakowski, zakres działalności towarzystwa jest dziś bardzo szeroki.

- Organizujemy programy, które dotyczą bezpieczeństwa dzieci, przygotowania do życia w rodzinie, samodzielnego funkcjonowania, do samodzielnego podejmowania decyzji, a nade wszystko, żeby dziecko mogło konstruktywnie działać wokół siebie i staramy się wyrabiać w dzieciach kreatywność - wymienia.

Impreza była okazją do wyróżnienia i podziękowania osobom współpracującym z organizacją. Jedną z nich jest posłanka PiS Violetta Porowska, która została uhonorowana tytułem honorowym Ambasadora Dzieci Opolszczyzny. Parlamentarzystka zauważa, że dziś młodzi ludzie mają coraz większy wpływ na swoje otoczenie.

- Tworzymy teraz inicjatywę ustawodawczą, żeby rady młodzieżowe przy samorządach miały inicjatywę uchwałodawczą. Żeby to właśnie dzieciaki, jeżeli już się zaangażują w tę pracę obywatelską, to żeby miały poczucie, że ich praca jest coś warta. To jest symbol tego, jak świat się zmienia - dodaje.

Wyróżniona została także nasza rozgłośnia. Odznakę Specjalną Przyjaciel Dziecka odebrał prezes Radia Opole Piotr Wójtowicz.

- Niestety, mimo postępu cywilizacyjnego, dzieciom problemów nie ubywa. Cały czas są potrzebne takie organizacje jak Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, dlatego odbieram tę odznakę jako nagrodę za dotychczasową działalność Radia Opole, ale też obietnicę tego, że będę wspierał pracę na rzecz najmłodszych - zapewnia.

Dodajmy, że w ostatnim czasie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim organizowało między innymi letnie obozy. W ten sposób na wakacyjny wyjazd wybrało się ponad 600 najmłodszych mieszkańców regionu, w tym kilkoro Ukraińców, którzy uciekli do Polski przed wojną.
Marian Nowakowski
Violetta Porowska
Piotr Wójtowicz

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej 2022-11-26, godz. 15:05 3 auta zderzyły się w Trzebiszynie, 2 na DK46. Trudne warunki na trasach regionu Choć mróz odpuścił warunki na trasach województwa do doskonałych nie należą. Jest mokro i ślisko. Co rusz otrzymujemy informację o kolejnych wypadkach… » więcej 2022-11-26, godz. 14:29 Podczas szukania przecen w "Karolince" można zadbać również o zdrowie Badanie poziomu cukru i ciśnienia oraz profilaktyka dotycząca raka piersi czy raka jąder. Między innymi takie możliwości daje dzisiaj (26.11) akcja 'Zdrowie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Powodem masowego zachorowania lokatorów ośrodka w Głuchołazach mogą… Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej 2022-11-26, godz. 10:26 Kolizja busa z samochodem ciężarowym w Pisarzowicach Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana po zderzeniu samochodu ciężarowego z busem w Pisarzowicach. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »