Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-27, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców

Jezioro Turawskie [fot. Maciej Marciński]
Jezioro Turawskie [fot. Maciej Marciński]
Podsumowanie projektu w turawskim magistracie [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie projektu w turawskim magistracie [fot. Witold Wośtak]
Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych.
Wszyscy uczestnicy przyjechali dzisiaj (27.09) do Urzędu Gminy w Turawie, żeby omówić optymistyczne wyniki badań. - Teraz instalacja zostanie oceniona przez ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - informuje prof. Mirosław Wiatkowski, kierownik projektu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Jeżeli wszystko będzie dobrze, spróbujemy zachęcać wszystkie jednostki samorządowe i stowarzyszenia, by zapoznawać się z tą instalacją - jej wynikami - oraz w przyszłości stosować ją. Na tym ma polegać komercjalizacja wyników badań, które uzyskaliśmy.

Prof. Andrzej Kłos z Uniwersytetu Opolskiego, dodaje, że rolą naszej uczelni była ocena zanieczyszczenia Jeziora Turawskiego.

- Stwierdziliśmy, że jednak Mała Panew nie jest rzeką do końca czystą. Stężenia związków azotu są większe przy wpływie Małej Panwi niż w misie jeziora. Podobnie jest z kadmem i cynkiem. Tamtędy wpływają zanieczyszczenia pomimo działań naprawczych.

Na razie nie ma szans, żeby Jezioro Turawskie miało zupełnie czystą wodę, bo 5 urządzeń filtracyjnych nie może zupełnie odmienić jakości wody. Na czym polega ta metoda? - Najpierw jest filtracja mechaniczna, a później filtracja oparta o żywicę jonowymienną - wyjaśnia Witold Skorulski z firmy ART STREFA, biznesowego lidera projektu.

- Zanieczyszczona woda jest przepuszczana przez materiał stosowany od niedawna. Żywica jonowymienna to drobne kulki, czyli materiał otrzymywany w laboratoriach i fabrykach. On czyści wodę w sposób selektywny. Wyłapujemy z wody jedynie te związki, których chcemy pozbyć się.

Dominik Pikos, wójt gminy Turawa, zapewnia, że każda inicjatywa związana z oczyszczeniem jeziora ma wsparcie samorządu. Pytamy, co gmina może zrobić samodzielnie.

- Co roku organizujemy z Polskim Związkiem Wędkarskim w Opolu sprzątanie okolic jeziora "Dużego". Jest wiele spotkań z dziećmi i zwracanie im uwagi, aby nie wyrzucać tam śmieci. Oczywiście wyposażyliśmy też dwa jeziora w nowe kosze na śmieci z możliwością segregowania odpadów.

Projekt jest wart niemal 10 milionów złotych, z czego prawie 8 milionów sfinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Mirosław Wiatkowski
Andrzej Kłos
Witold Skorulski
Dominik Pikos

Wiadomości z regionu

2024-02-24, godz. 18:18 Pożar domu jednorodzinnego w Grodźcu 7 zastępów straży pożarnej wysłano do Grodźca, gdzie doszło do pożaru domu. » więcej 2024-02-24, godz. 18:00 Katarzyna Kukolka-Bogocz kandydatką PiS na prezydenta Kędzierzyna-Koźla Katarzyna Kukolka-Bogocz jest kandydatką na prezydenta Kędzierzyna-Koźla z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W szranki na pewno stanie z Sabiną Nowosielską… » więcej 2024-02-24, godz. 18:00 Wiec poparcia dla Ukrainy w drugą rocznicę wybuchu wojny. "Podziwiam ich za odwagę" [ZDJĘCIA] 'Przynajmniej tak możemy okazać im wsparcie' - na placu Wolności w Opolu odbył się dziś (24.02) wiec poparcia dla walczącej Ukrainy w drugą rocznicę wybuchu… » więcej 2024-02-24, godz. 17:15 ZAKSA wygrywa w Wieluniu z Barkomem Lwów Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonali na wyjeździe Barkom Każany Lwów 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:23). Mecz odbył się w ramach 23. kolejki… » więcej 2024-02-24, godz. 16:00 Głubczyce: Justyna Zielińska startuje z kampanią wyborczą. "Mam program i chęci do działania" - Ta decyzja była mocno analizowana przeze mnie. Mam wrażenie, że Głubczyce się trochę zastały - powiedziała podczas dzisiejszej (24.02) konferencji prasowej… » więcej 2024-02-24, godz. 15:32 "Słowa to za mało, zostają nam czyny". Akcja wyplatania siatek maskujących w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] Siatki maskujące dla żołnierzy walczących za naszą wschodnią granicą powstają dziś (24.02) na placu Wolności w Opolu. Wolontariuszki po raz kolejny zachęcają… » więcej 2024-02-24, godz. 14:15 Waldemar Wysocki kandydatem na burmistrza Brzegu. KO przedstawiła też kandydatów na radnych Rozpędza się kampania wyborcza w powiecie brzeskim. Dziś (24.02) na placu przy Brzeskim Centrum Kultury Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów na… » więcej 2024-02-24, godz. 13:30 Znamy kolejnych kandydatów do rady miasta Opola z komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego Kolejnych kandydatów do rady miasta Opola z komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego przedstawił dziś (24.02) prezydent. To osoby ze środowiska sportu, kultury i… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Prace przy rozbudowie krapkowickiego szpitala zgodnie z harmonogramem Trwa rozbudowa Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Projekt zakłada dobudowanie do szpitala bloku z nowoczesnymi oddziałami. Pierwszy etap inwestycji ma zostać zakończony… » więcej 2024-02-24, godz. 11:30 Na boiskach trwają przygotowania do sezonu, a stadion w Otmęcie doczeka się remontu Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego na krapkowickich murawach ruszyły prace przygotowawcze do sezonu. Na przykład od kilku dni na stadionie Unii Krapkowice… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »