Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-27, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców

Jezioro Turawskie [fot. Maciej Marciński]
Jezioro Turawskie [fot. Maciej Marciński]
Podsumowanie projektu w turawskim magistracie [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie projektu w turawskim magistracie [fot. Witold Wośtak]
Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych.
Wszyscy uczestnicy przyjechali dzisiaj (27.09) do Urzędu Gminy w Turawie, żeby omówić optymistyczne wyniki badań. - Teraz instalacja zostanie oceniona przez ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - informuje prof. Mirosław Wiatkowski, kierownik projektu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Jeżeli wszystko będzie dobrze, spróbujemy zachęcać wszystkie jednostki samorządowe i stowarzyszenia, by zapoznawać się z tą instalacją - jej wynikami - oraz w przyszłości stosować ją. Na tym ma polegać komercjalizacja wyników badań, które uzyskaliśmy.

Prof. Andrzej Kłos z Uniwersytetu Opolskiego, dodaje, że rolą naszej uczelni była ocena zanieczyszczenia Jeziora Turawskiego.

- Stwierdziliśmy, że jednak Mała Panew nie jest rzeką do końca czystą. Stężenia związków azotu są większe przy wpływie Małej Panwi niż w misie jeziora. Podobnie jest z kadmem i cynkiem. Tamtędy wpływają zanieczyszczenia pomimo działań naprawczych.

Na razie nie ma szans, żeby Jezioro Turawskie miało zupełnie czystą wodę, bo 5 urządzeń filtracyjnych nie może zupełnie odmienić jakości wody. Na czym polega ta metoda? - Najpierw jest filtracja mechaniczna, a później filtracja oparta o żywicę jonowymienną - wyjaśnia Witold Skorulski z firmy ART STREFA, biznesowego lidera projektu.

- Zanieczyszczona woda jest przepuszczana przez materiał stosowany od niedawna. Żywica jonowymienna to drobne kulki, czyli materiał otrzymywany w laboratoriach i fabrykach. On czyści wodę w sposób selektywny. Wyłapujemy z wody jedynie te związki, których chcemy pozbyć się.

Dominik Pikos, wójt gminy Turawa, zapewnia, że każda inicjatywa związana z oczyszczeniem jeziora ma wsparcie samorządu. Pytamy, co gmina może zrobić samodzielnie.

- Co roku organizujemy z Polskim Związkiem Wędkarskim w Opolu sprzątanie okolic jeziora "Dużego". Jest wiele spotkań z dziećmi i zwracanie im uwagi, aby nie wyrzucać tam śmieci. Oczywiście wyposażyliśmy też dwa jeziora w nowe kosze na śmieci z możliwością segregowania odpadów.

Projekt jest wart niemal 10 milionów złotych, z czego prawie 8 milionów sfinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Mirosław Wiatkowski
Andrzej Kłos
Witold Skorulski
Dominik Pikos

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 21:10 Organizacje pozarządowe i społecznicy nagrodzeni. Za nami gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów 'Akces' laureatem tegorocznej Opolskiej Niezapominajki. To nagroda przyznawana dla najlepszej organizacji pozarządowej… » więcej 2022-11-29, godz. 21:00 Tani węgiel wkrótce przyjedzie do Brzegu. Miasto podpisuje umowę z PGG W najbliższych dniach do pierwszych mieszkańców Brzegu ma dotrzeć węgiel zakupiony po preferencyjnych cenach. Jutro (30.11) zostanie w tej sprawie podpisana… » więcej 2022-11-29, godz. 19:50 Żniwa w gospodarstwach rybackich. Cena świątecznego karpia wyższa niż przed rokiem Choć do świąt niecały miesiąc, to sezon na karpie już się rozpoczął. Dla hodowców to czas wytężonej pracy. » więcej 2022-11-29, godz. 19:37 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »