Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-26, 10:35 Autor: Jacek Rudnik

Dr Tomasz Pawłuszko o częściowej mobilizacji w Rosji: to straszak dla Ukrainy i sygnał, że wojna szybko się nie skończy

Tomasz Pawłuszko [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Pawłuszko [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Wyszkolenie tych ludzi potrwa bardzo długo i nie zmieni to sytuacji na froncie, a częściowa mobilizacja to raczej straszak dla Ukrainy - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opole ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Uniwersytetu Opolskiego dr Tomasz Pawłuszko. Coraz większa liczba Rosjan protestuje przeciwko wojnie, a to z kolei wyraźny sygnał, że wiedzą, jak faktycznie wygląda sytuacja na froncie.
W 215. dniu rosyjskiej napaści na Ukrainę nasilają się protesty przeciwko mobilizacji w Rosji. Poza Moskwą i Sankt Petersburgiem liczące kilkaset osób demonstracje odbyły się też m.in. w stolicy Dagestanu Machaczkale oraz w Jakucku na Syberii.

Ogłoszenie w Rosji częściowej mobilizacji, która ma objąć około 300 tysięcy osób to także pewien sygnał dla państw zachodu, że o rychłym zakończeniu działań wojennych nie ma mowy.

- To jest informacja dla państw zachodu, słuchajcie to potrwa dłużej, jesteśmy zdeterminowani, żeby tę wojnę przedłużać, aż będziecie zmęczeni - wyjaśnił w Porannej Rozmowie Radia Opole ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego UO dr Tomasz Pawłuszko.

Duża część społeczeństwa rosyjskiego dowie się dzięki mobilizacji o wojnie, a protesty pokazują, że coraz większa grupa ludzi wie już co się dzieje - nie miał wątpliwości gość Radia Opole.

- Jeśli zawodowa armia rosyjska nie dała rady Ukrainie i oni chcą teraz wysłać piekarzy, mechaników i chłopaków pracujących w sklepach to wątpię, żeby oni dali radę. Natomiast bardzo duża część społeczeństwa rosyjskiego dowie się o wojnie i w tym sensie to jest ruch desperacki ze strony Putina, bo musiał przyznać tym samym, że wojsko zawodowe z innych granic rosyjskich jest nie do ściągnięcia na teren konfliktu, w związku z czym trzeba pozyskać cywili - tłumaczył dr Tomasz Pawłuszko.

W ocenie dra Pawłuszki protesty przeciwko mobilizacji w kilkudziesięciu miastach Rosji pokazują, że spora część ludzi młodych, wykształconych, zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się na froncie i nie będzie przesadą powiedzieć, że Władimir Putin tych ludzi stracił, a to oni właśnie są przyszłością Rosji.

Decydentom na Kremlu nie zależy na szybkim zakończeniu wojny, a priorytetem jest zachowanie władzy, kontrolowanie wojska i przekazywania informacji społeczeństwu. Zdaniem rozmówcy Radia Opole działania wojenne na froncie zmieni zima i operacje wojsk przybiorą najpewniej formę obrony wcześniej zajętych pozycji z niewielkimi ruchami oddziałów.

Wydarzeniom na wojnie często też towarzyszy dezinformacja, która utrudnia rozeznanie się co do faktycznego przebiegu działań zbrojnych.
Tomasz Pawłuszko 01
Tomasz Pawłuszko 02

Wiadomości z regionu

2022-12-07, godz. 15:30 Główna nagroda dla opolskiej szkoły za udział w ogólnopolskim konkursie "Do Hymnu" Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jacka w Staniszczach Małych - Spóroku na Opolszczyźnie została laureatem I miejsca w V ogólnopolskim konkursie 'Do Hymnu'… » więcej 2022-12-07, godz. 15:30 Chciał odebrać sobie życie. Uratowali go policjanci z Namysłowa Policjanci z Namysłowa uratowali niedoszłego samobójcę. Funkcjonariusze kilkanaście minut walczyli o życie mieszkańca sąsiedniego powiatu. » więcej 2022-12-07, godz. 14:25 Mikołaj odwiedzi podopiecznych namysłowskiego OPS-u Święty Mikołaj nie ma jeszcze wolnego. Dziś (07.12) odwiedzi on najmłodszych mieszkańców gminy Namysłów. » więcej 2022-12-07, godz. 14:20 Kończy się pewna epoka. Z wieżowców na osiedlu Armii Krajowej w Opolu znikną zsypy Zsypy odchodzą do lamusa. Taki plan ma Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu. Proces rozpocznie w nowym roku i jest on zakrojony nawet na 5-6 lat. » więcej 2022-12-07, godz. 14:00 "Budżet pełen wyzwań". Władze Opola przedstawiły plany finansowe na 2023 rok Bez nowych, dużych inwestycji i z mocno ograniczonymi dochodami. Tak przedstawia się przyszłoroczny budżet Opola. Władze miasta w 2023 roku będą stawiać… » więcej 2022-12-07, godz. 13:00 Centrum przesiadkowe Opole Główne: w czwartek pierwsze kursy autobusów Autobusy już jutro (8.12) wjadą do centrum przesiadkowego Opole Główne. Jako pierwszy o godzinie 6:23 na płytę wjedzie autobus z Nysy. » więcej 2022-12-07, godz. 12:30 61-letni stalker w rękach policji. Aby uniknąć odsiadki, żył jak bezdomny [FILM] Aby uniknąć zasądzonej odsiadki, przez kilka miesięcy koczował w opuszczonym budynku. To jednak nie pomogło seniorowi z Brzegu uciec przed sprawiedliwo… » więcej 2022-12-07, godz. 12:00 Do mieszkańców gminy Rudniki trafia węgiel z polskich kopalni. 1700 złotych za tonę Trwa dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców gminy Rudniki. 300 ton opału dotarło do składu w Żytniowie, co jednak zaspokaja tylko część… » więcej 2022-12-07, godz. 11:50 Kolejny pirat drogowy "zagrał" w policyjnym filmie [FILM] Kierowca opla jechał z prędkością 105 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce”, a jakby tego było mało - wyprzedzał nieoznakowany radiowóz drogówki… » więcej 2022-12-07, godz. 11:15 W Łubianach można już swobodnie korzystać z kranówki. W Turawie wciąż jest dopuszczona warunkowo Woda z wodociągu zaopatrującej wsie gminy Łubniany jest już wolna od bakterii coli - taką informację przekazała nam rzecznik sanepidu Małgorzata Gude… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »