Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-19, 16:45 Autor: Grzegorz Frankowski

Jeździec Andrzej Sałacki 34 lata temu spotkał się z Elżbietą II [FILM]

Opolski jeździec wspomina spotkanie z królową Elżbietą [materiały archiwalne Andrzeja Sałackiego]
Świat żegna Elżbietę II. Uroczystości pogrzebowe obserwuje również Andrzej Sałacki, jedyny polski jeździec, który otrzymał zaproszenie na specjalny, prywatny pokaz przed królową.
Twórca sukcesów Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada w Zakrzowie zwrócił uwagę królowej, po występie na słynnym brytyjskim pokazie ''Horse of the Year'', gdzie startował na koniu bez ogłowia. Jego brawurowy występ dał mu wówczas tytuł Jeźdźca Roku.

- Spotkanie z królową Elżbietą II do dzisiaj tkwi głęboko w mojej pamięci. Mimo że od tego czasu upłynęło już kilkadziesiąt lat – mówi Andrzej Sałacki.

- Królowa poprzez swojego sekretarza zadzwoniła do mnie i zaprosiła mnie do siebie na prywatny pokaz. Takie rzeczy raczej w ogóle się nie zdarzają. Tkwi to we mnie do dzisiaj, jako fantastyczna część mojego życiorysu.

Zanim doszło do 20-minutowego pokazu i spotkania Elżbietą II, Andrzej Sałacki musiał przejść krótkie szkolenie z protokołu dyplomatycznego

- Sekretarz mówił słuchaj, jak królowa zejdzie do ciebie, to żebyś nie siedział na koniu. Tylko po prostu, żebyś też zszedł. Rozumiesz? Rozumiem. Jak królowa będzie przy tobie to, żebyś ściągnął nakrycie głowy. I wszystko zaznaczał sobie. Te rzeczy raczej wiedziałem, ale protokół był taki, że trzeba było go całego opisać.

Po występie doszło do 15-minutowego spotkania z Elżbietą II. Tak wspomina je Andrzej Sałacki:

- Rozmawialiśmy o podłożu w tej hali, na którym występowałem. Królowa zapytała się co ja myślę na ten temat. Specjaliści robili to podłoże, ale ono było troszkę za twarde. Z tego wybrnąłem w ten sposób. Powiedziałem, że to podłoże dla mnie jest troszkę za twarde, ale dla królowej my, z naszym polskim koniem, możemy występować nawet na betonie. Bardzo to się królowej spodobało. Śmiała się do rozpuku.

Prywatny pokaz przed królową Wielkiej Brytanii miał miejsce w 1988 roku.
Andrzej Sałacki
Andrzej Sałacki
Andrzej Sałacki
Andrzej Sałacki - [fot: A. Szostak]
Andrzej Sałacki - [fot: A. Szostak]

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej 2022-09-27, godz. 08:00 Pod koniec przyszłego roku namysłowski kryty basen znów będzie otwarty. Obok obiektu powstanie również tężnia Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont namysłowskiego krytego basenu. Władze miasta właśnie podpisały umowę z wykonawcą prac. » więcej 2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej 2022-09-26, godz. 18:30 Chętnych do 172. Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu nie brakuje. Rośnie zainteresowanie służbą w WOT Do ich zadań należy m.in. zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W pandemii wspierali personel medyczny i pomagali służbom sanitarnym. Od miesięcy są… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »