Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-17, 18:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Nasi południowi sąsiedzi nadal chętnie przyjeżdżają na Opolszczyznę na zakupy, mimo inflacji. W Głubczycach są każdego dnia

Targowisko w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Targowisko w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Czesi z przygranicznych miejscowości nadal bardzo chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Kupują przede wszystkim paliwo i artykuły spożywcze. Do Głubczyc każdego dnia w tym celu przyjeżdża kilkaset osób.
Od kiedy polski rząd obniżył na wiele produktów podatek VAT, dla Czechów w naszym kraju bardzo atrakcyjna stała się przede wszystkim cena paliwa. Na jednym tankowaniu goście zza południowej granicy mogą zaoszczędzić nawet 80 złotych.

- Przyjechałem z Krnova. Tankuję u was zazwyczaj raz w miesiącu. Ceny są bardzo korzystne. Na litrze zaoszczędzam 7 koron. - Mam tylko 15 kilometrów drogi i jest u was sporo taniej, dlatego tu przyjeżdżam. Tankuję zawsze do pełna.

Czesi nie tylko tankują u nas paliwo, ale bardzo chętnie zaopatrują się również w artykuły spożywcze.

- Kupujemy salami i tym podobne rzeczy. - Kupujemy u was sporo towarów. Praktycznie wszystko. - My też zaopatrujemy się w artykuły spożywcze. Mleko, kawa, papierosy, jogurty, twaróg, masło, czy salami.

Mieszkańcy Głubczyc z jednej strony cieszą się, że Czesi tak chętnie robią u nich zakupy, bo to napędza lokalny biznes, z drugiej strony narzekają na często wręcz hurtowe wykupywanie przez nich towarów.

- Najbardziej to widać w supermarketach. Tam już czasami ludzie są wkurzeni, bo powiedzmy o godz. 10.00 towar jest już wysprzedany. Szczególnie z różnych chłodziarek. Często Polacy mają już tego dość – mówi pan Ryszard, sprzedawca z głubczyckiego targowiska.

Na początku lat 90. XX w., to Polacy tłumnie odwiedzali sklepy w Czechach. Kupowaliśmy głównie alkohol i papierosy, a w przygranicznej strefie pojawił się nowy zawód tzw. ''mrówka''. Tak byli nazywani ludzie, którzy kilka bądź kilkanaście razy w ciągu dnia przekraczali z towarami granicę, który później sprzedawali i tak zarabiali na życie.
Czesi na zakupach w Głubczycach
Czesi na zakupach w Głubczycach
Pan Ryszard, sprzedawca na targowisku

Wiadomości z regionu

2022-09-25, godz. 21:25 Jarosław Kaczyński w Opolu: stawką wyborów będzie prawda i godność - Żyjemy dziś w podwójnej rzeczywistości - mówił dziś (25.09) w Opolu Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości na spotkaniu, które zorganizowano… » więcej 2022-09-25, godz. 20:15 Kolejna zmiana w organizacji ruchu w związku z budową obwodnicy Olesna Już w najbliższy wtorek (27.09) zmieni się organizacja ruchu w ciągu drogi S11 w związku z budową obwodnicy Olesna. Kierowcy jadący od Łomnicy w stronę… » więcej 2022-09-25, godz. 20:05 Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Opola. Wśród tematów reparacje, wojna na Ukrainie i wybory… Reparacje od Niemiec, wojna na Ukrainie oraz zbliżające się wybory zdominowały spotkanie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, z mieszkańcami… » więcej 2022-09-25, godz. 19:35 Wspominali o. Maksymiliana Kolbe. Oficjalne uroczystości w Jasienicy Dolnej W tym roku minęło 81 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe. Dziś (25.09) w Jasienicy Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające tę… » więcej 2022-09-25, godz. 18:20 Odblokowano autostradę A4 po zderzeniu trzech samochodów między węzłami Kędzierzyn-Koźle a Strzelce Opolskie Zderzyły się tam 3 auta, którymi podróżowało w sumie 13 osób. Nikt nie został poszkodowany. » więcej 2022-09-25, godz. 18:00 Akademia Młodych Serc przy Politechnice Opolskiej czeka na kolejnych studentów Politechnika Opolska ruszyła z rekrutacją do Akademii Młodych Serc. To cykl zajęć o zdrowym i satysfakcjonującym sposobie życia skierowany nie tylko dla… » więcej 2022-09-25, godz. 17:56 ''Chcemy pamiętać o naszych rodakach, którzy nie wyrzekli się polskości''. W Głubczycach uczczono 100. rocznicę… Uroczysta msza święta w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi w Głubczycach rozpoczęła obchody 100. rocznicy powstania ''Rodła'' - Związku… » więcej 2022-09-25, godz. 16:48 Jarosław Kaczyński odwiedził Nysę. Tłumy mieszkańców na spotkaniu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości [ZDJĘCIA… Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się dziś (25.09) z mieszkańcami Nysy. Wśród najważniejszych tematów, które poruszył lider… » więcej 2022-09-25, godz. 15:45 Wycieczkę po regionie zaplanujesz z nową stroną OROT-u Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna uruchomiła portal visitopolskie.pl w całkowicie nowej odsłonie. To strona, która ma skupiać najważniejsze atrakcje… » więcej 2022-09-25, godz. 13:44 Jarosław Kaczyński na Opolszczyźnie. "W ciągu siedmiu lat udało się wzmocnić państwo" Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedza dzisiaj (25.09) województwo opolskie. Trwa spotkanie z mieszkańcami Nysy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »