Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-09, 19:55 Autor: Grzegorz Frankowski

"To żywnościowe płuca nie tylko Opolszczyzny". Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej dotarła do Branic

Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna trasa Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji wspólnego jubileuszu 70-lecia dotarła dzisiaj (09.08) do Branic. Plenerowe studio naszej rozgłośni, najbardziej na południe wysuniętej gminy naszego regionu, gościło w parku ''Pod Grzybkiem''.
- Nasza gmina ma wiele walorów, dlatego coraz więcej osób chce u nas zamieszkać – mówi wójt Branic - Sebastian Baca.

- Główny atut to malownicze położenie, między dwoma dużymi, jak na czeskie warunki miastami, między Krnowem i Opawą. To też żywnościowe płuca nie tylko Opolszczyzny, ale i Polski, bo tutaj ponad 95 procent ziem, to ziemie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. To piękny, zabytkowy szpital z miasteczkiem miłosierdzia, które warto zwiedzić. Myślę, że niewiele osób na terenie województwa wie, że mamy tutaj taką perełkę.

Wybudowany na początku XX wieku z inicjatywy biskupa Józefa Nathana kompleks budynków szpitalnych, nazywany Miasteczkiem Miłosierdzia, to najbardziej znane miejsce w Branicach. - Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca w centrum miasteczka bazylika pw św. Rodziny – mówi ksiądz dziekan Alojzy Nowak.

- Najważniejszym elementem w tym kościele jest przepiękna mozaika pw św. Rodziny. Niesamowite dzieło. Bardzo drogie dzieło. Nie wiem, czy dzisiaj nie kosztowałoby miliony euro. 60 kilogramów złota. 300 tys. kamyczków. Dzieło niesamowite, bardzo drogie.

Plenerowe studio w Branicach odwiedził również Igor Machnik, właściciel pałacu w Wysokiej, który od wielu lat organizuje imprezy kulturalne, sportowe, koncerty i różnego rodzaju spotkania. Najbardziej znane są Mistrzostwa Polski Południowej w skokach przez przeszkody.

- Pałace według mnie zawsze były centrum życia. Centrum życia gospodarczego i kulturalnego. Należałoby to tak utrzymać. To jest jedyny sposób na to, żeby te stare pałace w jakiś sposób funkcjonowały.

Gościem wakacyjnej akcji Radia Opole była także Aneta Pająk, która w Wysokiej prowadzi wspólnie z mężem największą w gminie fermę kóz

- Nasze stado podstawowe liczy około 400 sztuk. W przyszłości planujemy otworzyć własną serowarnię, żeby część mleka można było przetworzyć u nas. W tej chwili nabieram doświadczenia w swojej kuchni i staram się dochodzić do perfekcji w różnych smakach serów.

W czwartek (11.09) wakacyjna akcja Radia Opole i NTO zawita do Strzelec Opolskich.
Sebastian Baca
Alojzy Nowak
Igor Machnik
Aneta Pająk
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Aut nie kradli, tylko ich zawartość. Szajka Gruzinów włamujących się do samochodów rozbita, sprawa jest rozwojo… Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 W Grodkowie powraca problem smogu. Na razie jednak sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich latach Wraz z ochłodzeniem powrócił problem smogu w gminie Grodków. Tamtejsza straż miejska przeprowadziła już pierwsze w tym sezonie kontrole. » więcej 2022-10-07, godz. 09:18 Przejazd ul. Powstańców Śląskich w Opolu już otwarty Zgodnie z zapowiedzią przejazd pod wiaduktem na ulicy Powstańców Śląskich w Opolu został otwarty dla pieszych i samochodów. Co oznacza, z ulic na Pasiece… » więcej 2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »