Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-09, 19:55 Autor: Grzegorz Frankowski

"To żywnościowe płuca nie tylko Opolszczyzny". Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej dotarła do Branic

Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna trasa Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji wspólnego jubileuszu 70-lecia dotarła dzisiaj (09.08) do Branic. Plenerowe studio naszej rozgłośni, najbardziej na południe wysuniętej gminy naszego regionu, gościło w parku ''Pod Grzybkiem''.
- Nasza gmina ma wiele walorów, dlatego coraz więcej osób chce u nas zamieszkać – mówi wójt Branic - Sebastian Baca.

- Główny atut to malownicze położenie, między dwoma dużymi, jak na czeskie warunki miastami, między Krnowem i Opawą. To też żywnościowe płuca nie tylko Opolszczyzny, ale i Polski, bo tutaj ponad 95 procent ziem, to ziemie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. To piękny, zabytkowy szpital z miasteczkiem miłosierdzia, które warto zwiedzić. Myślę, że niewiele osób na terenie województwa wie, że mamy tutaj taką perełkę.

Wybudowany na początku XX wieku z inicjatywy biskupa Józefa Nathana kompleks budynków szpitalnych, nazywany Miasteczkiem Miłosierdzia, to najbardziej znane miejsce w Branicach. - Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca w centrum miasteczka bazylika pw św. Rodziny – mówi ksiądz dziekan Alojzy Nowak.

- Najważniejszym elementem w tym kościele jest przepiękna mozaika pw św. Rodziny. Niesamowite dzieło. Bardzo drogie dzieło. Nie wiem, czy dzisiaj nie kosztowałoby miliony euro. 60 kilogramów złota. 300 tys. kamyczków. Dzieło niesamowite, bardzo drogie.

Plenerowe studio w Branicach odwiedził również Igor Machnik, właściciel pałacu w Wysokiej, który od wielu lat organizuje imprezy kulturalne, sportowe, koncerty i różnego rodzaju spotkania. Najbardziej znane są Mistrzostwa Polski Południowej w skokach przez przeszkody.

- Pałace według mnie zawsze były centrum życia. Centrum życia gospodarczego i kulturalnego. Należałoby to tak utrzymać. To jest jedyny sposób na to, żeby te stare pałace w jakiś sposób funkcjonowały.

Gościem wakacyjnej akcji Radia Opole była także Aneta Pająk, która w Wysokiej prowadzi wspólnie z mężem największą w gminie fermę kóz

- Nasze stado podstawowe liczy około 400 sztuk. W przyszłości planujemy otworzyć własną serowarnię, żeby część mleka można było przetworzyć u nas. W tej chwili nabieram doświadczenia w swojej kuchni i staram się dochodzić do perfekcji w różnych smakach serów.

W czwartek (11.09) wakacyjna akcja Radia Opole i NTO zawita do Strzelec Opolskich.
Sebastian Baca
Alojzy Nowak
Igor Machnik
Aneta Pająk
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach

Wiadomości z regionu

2022-09-26, godz. 12:45 Kolejna zmiana organizacji ruchu na A4 w rejonie Rogowa Opolskiego Drogowcy kontynuują demontaż rusztowania po pracach prowadzonych na wiadukcie w ramach rozbudowy drogi krajowej nr 45. » więcej 2022-09-26, godz. 12:25 3 miliony na odbudowanie bioróżnorodności i zarybienie Odry. Pieniądze przekazał WFOŚiGW w Opolu [ZDJĘCIA] Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przekazał 3 miliony złotych na odbudowę bioróżnorodności opolskiego odcinka Odry. Pieniądze… » więcej 2022-09-26, godz. 11:10 Nyscy kryminalni zlikwidowali nielegalną plantację marihuany. Zatrzymany 46-latek Do 8 lat pozbawienia wolności grozi 46-letniemu mieszkańcowi Nysy, który przed sądem odpowiadać będzie za wytwarzanie i posiadanie znacznej ilości środków… » więcej 2022-09-26, godz. 10:35 Dr Tomasz Pawłuszko o częściowej mobilizacji w Rosji: to straszak dla Ukrainy i sygnał, że wojna szybko się nie … - Wyszkolenie tych ludzi potrwa bardzo długo i nie zmieni to sytuacji na froncie, a częściowa mobilizacja to raczej straszak dla Ukrainy - ocenił w Porannej… » więcej 2022-09-26, godz. 09:22 Uwaga kierowcy - A4 zablokowana. Trwa wyciąganie ciężarówki z rowu Na opolskim odcinku A4 pomiędzy węzłem Strzelce Opolskie a węzłem Łany (km 281+600) trwa akcja wyciągania samochodu ciężarowego z rowu - informuje Punkt… » więcej 2022-09-26, godz. 09:11 Z pożyczonym traktorem, z wiaderkiem w ręce ukradł 8 ton zboża. Rolnik z gminy Lewin Brzeski zatrzymany Kradzież 8 ton zboża i zniszczenie 60 arów uprawy rolnej - to zarzuty, które usłyszał 40-letni rolnik z gminy Lewin Brzeski. Mężczyźnie grozi do 5 lat… » więcej 2022-09-26, godz. 07:00 Finisz remontu A4. Od jutra (27.09) ruch wraca na stałe ścieżki We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-25, godz. 21:45 Ponad 50 mln zł wsparcia z MEiN dla Politechniki Opolskiej 51 milionów 150 tysięcy złotych dla Politechniki Opolskiej. Symboliczny czek trafił dziś (25.09) na ręce rektora uczelni, a przekazał go minister edukacji… » więcej 2022-09-25, godz. 21:25 Jarosław Kaczyński w Opolu: stawką wyborów będzie prawda i godność - Żyjemy dziś w podwójnej rzeczywistości - mówił dziś (25.09) w Opolu Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości na spotkaniu, które zorganizowano… » więcej 2022-09-25, godz. 20:15 Kolejna zmiana w organizacji ruchu w związku z budową obwodnicy Olesna Już w najbliższy wtorek (27.09) zmieni się organizacja ruchu w ciągu drogi S11 w związku z budową obwodnicy Olesna. Kierowcy jadący od Łomnicy w stronę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »