Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-08, 15:05 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raz, dwa, trzy i autobus "naładowany". W Opolu za kilkanaście dni zacznie działać pierwsza pantografowa ładowarka

Raz, dwa i autobus "natankowany". Już niedługo w Opolu zacznie działać pierwsza pantografowa ładowarka
Jedno 15-minutowe ładowanie jest w stanie zasilić autobus do przejazdu całej trasy. Mowa o nowoczesnej pantografowej ładowarce, która już nie długo będzie "tankowała" opolskie autobusy miejskie. Na razie trwa testowanie urządzenia i oczekiwanie na odbiory techniczne. Ładowarka znajduje się na pętli przy ulicy Prószkowskiej. Na początku będzie obsługiwała 5 autobusów linii nr 25.
- Ta ładowarka działa na takiej zasadzie, że ona po każdym kursie doładowuje autobus. To znaczy kierowca pod nią podjeżdża, ona się opuszcza i ładuje do określonego limitu - mówi Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu i zarządzania ruchem w opolskim ratuszu.

- Jest to ładowarka o mocy 300 kW, także jest to bardzo dużo mocy. To jest też pierwsza tego typu ładowarka w naszym województwie. To będą takie krótkie, szybkie ładowania. Natomiast autobus po zjeździe do zajezdni będzie ładowany tak zwaną wolną ładowarką zajezdniową. One mają 60 kW. Staramy się to wszystko zrobić tak, aby autobus był naładowany i wyjechał z tej pętli o czasie, więc to ładowanie może być skrócone. Jednak zapas mocy w nich jest bardzo duży, także proszę być spokojnym przy wsiadaniu do takich autobusów.

- Jeśli wszystkie odbiory pójdą dobrze i otrzymamy pozytywne zgody, to ładowarka zacznie działać pod koniec sierpnia - podkreśla Tomasz Zawadzki.

Dodajmy, że to nie jedyna i nie ostatnia pantografowa ładowarka, która pojawi się w Opolu. Ratusz planuje zakup drugiej, która ma być umieszczona na pętli przy ulicy Pużaka.
Tomasz Zawadzki

Wiadomości z regionu

2022-09-29, godz. 13:40 Brzeg: w tym tygodniu powinna ruszyć wypłata dodatku węglowego. Ogrzewający domy innymi paliwami będą musieli poczekać… 1188 wniosków o dopłaty do węgla wpłynęło do brzeskiego urzędu miejskiego. Na dzisiejszej (29.09) sesji radni mają zdecydować o wprowadzeniu pieniędzy… » więcej 2022-09-29, godz. 13:36 Wypadek autokaru z dziećmi na A4. Nikomu nic poważnego się nie stało Niezachowanie odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego - to zdaniem policjantów pracujących na miejscu zdarzenia było główną przyczyną wypadku… » więcej 2022-09-29, godz. 12:57 Kradzież 5 ton stali zajęła mu 4 miesiące. Złodziej zatrzymany na gorącym uczynku 150 sztuk stalowych elementów łączących szyny kolejowe wynosił sukcesywnie z jednej z firm w Lewinie Brzeskim 53-letni mężczyzna. Został zatrzymany na… » więcej 2022-09-29, godz. 12:30 Namysłów: dziś może ruszyć wypłata "dodatku węglowego". W pierwszej kolejności pieniądze trafią do ponad 900… Niewykluczone, że jeszcze dziś część mieszkańców gminy Namysłów otrzyma dodatki opałowe. Miasto jest gotowe, aby przekazać pieniądze do około tysiąca… » więcej 2022-09-29, godz. 11:30 "Szkoła bez ocen". Nowatorski sposób kształcenia w Polsce - To takie trochę wkładanie kija w mrowisko i być może też lekka prowokacja, ale najważniejsza jest motywacja wewnętrzna ucznia - stwierdził w 'Porannej… » więcej 2022-09-29, godz. 11:15 Nie szkoła zawodowa, a akademia. PWSZ zmienia nazwę i rekrutuje coraz więcej przyszłych studentów Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie przygotowuje się do nowego roku akademickiego. Ten rozpocznie już jednak jako Państwowa Akademia Nauk Stosowanych… » więcej 2022-09-29, godz. 11:00 Namysłowski OHP zapłaci więcej za użytkowanie swojej siedziby. "Nie chcemy zarabiać na hufcu, ale nam też rosną… Powiat namysłowski chce urealnienia stawki, którą miejscowy OHP płaci za korzystanie ze swojej siedziby. Dziś wpływy z tego tytułu wynoszą około 8 tysięcy… » więcej 2022-09-29, godz. 10:08 Zderzenie TIR-a z autobusem na A4! Uszkodzone pojazdy usunięto, ale pozostały korki w kierunku Katowic Zablokowany jest opolski odcinek A4 w kierunku Katowic, gdzie na 276 km między węzłami Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie doszło do zderzenia samochodu… » więcej 2022-09-29, godz. 09:00 Podwyżka cen za wywóz śmieci w Nysie. "Niestety, to konieczność" Nie 22, a 29 złotych zapłaci każdy mieszkaniec Nysy za wywóz segregowanych śmieci. Taką decyzję podjęli miejscy rajcy na wczorajszej (28.09) sesji. Koszt… » więcej 2022-09-29, godz. 08:30 Opolski sanepid zadba o kręgosłupy uczniów. W szkołach rusza akcja edukacyjna Opolski sanepid zadba o kręgosłupy opolskich uczniów i zmierzy ich miejsca nauki w czasie lekcji. To kolejna akcja informacyjno-edukacyjna po ważeniu tornistrów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »