Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-05, 18:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Opolskie mamy korzystały z porad ekspertów

Warsztaty laktacyjne w przychodni Zdrowa Rodzina [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Warsztaty laktacyjne w przychodni Zdrowa Rodzina [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Warsztaty laktacyjne w przychodni Zdrowa Rodzina [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Warsztaty laktacyjne w przychodni Zdrowa Rodzina [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Warsztaty laktacyjne w przychodni Zdrowa Rodzina [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Warsztaty laktacyjne w przychodni Zdrowa Rodzina [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Warsztaty laktacyjne w przychodni Zdrowa Rodzina [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Warsztaty laktacyjne w przychodni Zdrowa Rodzina [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią, którego celem jest propagowanie tej metody jako naturalnego i zdrowego sposobu karmienia niemowląt. Specjaliści przekonują, że karmienie piersią w pierwszym etapie życia małego dziecko zapewnia mu właściwy rozwój i odporność. To także doskonała metoda wspomagania budowania więzi, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Praktycznych porad jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi i jak reagować w trudnych sytuacjach, udzielano podczas warsztatów zorganizowanych w przychodni Zdrowa Rodzina w Opolu.
- Przyszłam z dwumiesięczną córeczką do fizjoterapeuty i neurologopedy, co mamy robić i co mamy ćwiczyć. Przystawiłyśmy do piersi, wygodnie córkę ustawiła i spokojnie pokarmiłam - mówi pani Agnieszka

- Trochę czasu jeszcze mam, bo termin porodu mam na grudzień, ale już teraz chcę się przygotować typowo do laktacji. Bo wiem, że to jest dosyć problematyczne. Kobiety borykają się z różnymi problemami, dlatego warto wiedzieć wcześniej pewne rzeczy, aby temu zapobiec - dodaje pani Marlena.

- W przypadku wielu mam problemem jest mała wiara w siebie - mówi Grażyna Zimnal, położna w przychodni Zdrowa Rodzina w Opolu. - Problemem są czasami nawały pokarmu czy poranione brodawki, gdzie my podpowiadamy, że nic się nie dzieje bez przyczyny i próbujemy tę przyczynę zminimalizować. Pamiętajmy, że dzieci po 9 miesiącach bycia z mamą potrzebują jej, potrzebują tej bliskości. Pamiętajmy też, że ssanie piersi powoduje u dzieci przede wszystkim wyciszenie emocji. Daje dużą potrzebę i uzupełnia braki poczucia bezpieczeństwa.

Jedną z ekspertek udzielających porad była neurologopeda i terapeuta ortodoncji funkcjonalnej Jolanta Stasiak-Ogonowska. - Już pierwsza konsultacja jest nam w stanie dużo powiedzieć, czy problemy z karmieniem nie są spowodowane wadami anatomicznymi - mówi. - Np. jeśli jest zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe czy wargowe, to przekierowujemy wtedy rodziców z maluchem do chirurga dziecięcego. Innymi rzeczami, które też mogą predysponować do tych trudności to zbyt duża wrażliwość w obrębie jamy ustnej lub zbyt mała wrażliwość. I w tym przypadku instruujemy rodziców jak wykonywać masaże.

Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią został ustanowiony przez UNICEF w 1990 roku. Dodajmy, że akcja profilaktyczna w przychodni Zdrowa Rodzina została zorganizowana przez opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
uczestniczki
Grażyna Zimnal
Jolanta Stasiak-Ogonowska
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2022-08-09, godz. 15:00 Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wraca w tradycyjnej formule. Każdy może dołączyć Za kilka dni pątnicy z całego regionu wyruszą na 46. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń pielgrzymka wraca… » więcej 2022-08-09, godz. 12:25 Strajk egzaminatorów WORD w regionie. Bez egzaminów praktycznych w Kędzierzynie-Koźlu. W Nysie oraz Opolu mocne ograniczenia… Zgodnie z prognozami opolscy egzaminatorzy WORD przystąpili do protestu. Jest decyzja szefostwa ośrodka dotycząca odwołania egzaminów praktycznych. » więcej 2022-08-09, godz. 10:46 15 tysięcy złotych kary za "alkoholowy" kurs rowerem Mandaty na sumę 15 000 złotych - to taka kara, jaka spotkała dwójkę rowerzystów z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Para była nietrzeźwa a także nie… » więcej 2022-08-09, godz. 10:28 "Nigdy wcześniej polska armia nie zamawiała takiej ilości sprzętu". Gość Radia Opole o zakupach MON w Korei Poł… - To sprzęt dobrej klasy i w bardzo dużej ilości, co wiąże się też z pewnymi problemami - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog Uniwersytetu… » więcej 2022-08-09, godz. 10:24 Pirat drogowy w rękach policji. Młody kierowca pędził w terenie zabudowanym 115 km/h Z prędkością 115 kilometrów na godzinę pędził przez teren zabudowany młody mieszkaniec powiatu nyskiego. Przez 3 najbliższe miesiące nie siądzie za… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Gmina Głogówek modernizuje kolejną placówkę oświatową Gmina Głogówek zmodernizuje i wybuduje obiekty sportowe przy Szkole Podstawowej w Racławicach Śląskich. Na ten cel samorząd pozyskał 2 mln złotych z Funduszu… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Nieostrożność osób dorosłych. To główna przyczyna pożarów upraw rolnych w naszym regionie Rośnie liczba pożarów upraw rolnych. Od początku roku strażacy do gaszenia zboża na pniu, łąk czy ściernisk wyjeżdżali już 173 razy, z czego 121 tylko… » więcej 2022-08-08, godz. 20:40 Opole: rekrutacja do szkół średnich, w rezerwie blisko 160 miejsc Absolwenci podstawówek nadal szukają miejsc w szkołach średnich w Opolu. Po przeprowadzonym procesie rekrutacji okazuje się, że w rezerwie zostało blisko… » więcej 2022-08-08, godz. 20:00 "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO". Odwiedzamy gminę Cisek Gmina Cisek kolejnym miastem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. » więcej 2022-08-08, godz. 19:40 Prokuratura bada okoliczności śmierci kobiety znalezionej na Górze św. Anny. Zmarła to zaginiona mieszkanka Krapk… Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich prowadzi śledztwo w sprawie śmierci kobiety, której ciało znaleziono w piątek (05.08) na Górze św. Anny. Przypomnijmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »