Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-06, 07:20 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu ma pierwszą pielęgniarkę z tytułem doktora nauk o zdrowiu

Pielęgniarka Edyta Stasiak [fot. mat. USK Opole]
Pielęgniarka Edyta Stasiak [fot. mat. USK Opole]
Edyta Stasiak - pierwszą pielęgniarką z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu z tytułem doktora nauk o zdrowiu. Jej rozprawa dyplomowa dotyczyła analizy rozwoju terapii dializą na Opolszczyźnie. Rocznie w USK wykonuje się około 15 tysięcy dializ.
Edyta Stasiak jest pielęgniarką oddziałową na oddziale nefrologii i stacji dializ w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. - Przygodę z dializoterapią rozpoczęłam, kiedy ordynatorem był dr. n. med. Ryszard Kwieciński, twórca opolskiej nefrologii i dializoterapii - mówi. - Przede wszystkim zmieniła się dostępność dla pacjentów dializoterapii, bo początki, które przypadają na lata siedemdziesiąte, to brak miejsc dla tych pacjentów, które wynikały z braków sprzętowych, z uregulowań prawnych. Kolejne lata przyniosły zmiany regulacji przede wszystkim administracyjnych, a kolejno sposobów finansowania. Mówimy tutaj o gospodarce wolnorynkowej i pojawieniu się wówczas niepublicznych stacji dializ.

W Opolu pierwszą dializowaną pacjentką była 20-letnia mieszkanka Olesna. Zabieg, który trwał 4 godziny, przeprowadzono 6 grudnia 1972 roku. Mimo zerowej funkcji nerek chora przeżyła jeszcze 9 miesięcy, co wówczas było spektakularnym sukcesem.

Obecnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu dysponuje 20 miejscami dla pacjentów na oddziale nefrologii. Z kolei z przewlekłej terapii nerkozastępczej aktualnie korzysta 100 pacjentów. Stacja dysponuje 24 stanowiskami do hemodializy, a całodobową opiekę w oddziale i stacji zapewnia 36 pielęgniarek.
Edyta Stasiak

Wiadomości z regionu

2022-08-12, godz. 21:00 Balaton, kajaki, zioła, oldtimery i słoneczny patrol, czyli z wizytą w Dobrzeniu Wielkim. Tutaj zatrzymaliśmy się… Nie trzeba wcale jechać na Węgry, żeby poplażować nad Balatonem. Wystarczy udać się do miejscowości niedaleko Opola. W gminie tej można też popływać… » więcej 2022-08-12, godz. 20:00 "Nie ma kreatywnej księgowości, a ja nie jadam słodyczy i nie piję wody perlage". Ireneusz Jaki zaprzecza zarzutom… 'Nigdy nie było kreatywnej księgowości, a poseł Zembaczyński mija się z prawdą w interpretacji wyników finansowych spółki'. Tak Ireneusz Jaki, zawieszony… » więcej 2022-08-12, godz. 19:15 Namysłów: rusza przebudowa historycznych murów miejskich Ruszyła wielka renowacja zabytkowych murów miejskich w Namysłowie. Mowa o odcinku od Bramy Krakowskiej do straży pożarnej przy ulicy Fortecznej w Namysłowie… » więcej 2022-08-12, godz. 18:50 Dymisje w związku ze skażeniem Odry - zdecydował o tym premier. Jest też zakaz wchodzenia do rzeki w 3 województw… Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa przedsiębiorstwa Wody Polskie Przemysława Dacy oraz szefa Głównego… » więcej 2022-08-12, godz. 18:30 Nowe komputery przyjadą do Głubczyc. Sprzęt trafi do dzieci z rodzin popegeerowskich Gmina Głubczyce otrzymała blisko 750 tys. złotych z rządowego programu dla rodzin z terenów popegeerowskich na rozwój cyfrowy. Za te pieniądze zostanie… » więcej 2022-08-12, godz. 17:00 Bizancjum, "kreatywna księgowość" i majątek na słodycze. Zembaczyński przedstawił swoje pierwsze wnioski po kontroli… 'Prezes Ireneusz Jaki stworzył w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu istne Bizancjum'. Tak Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej, opisuje… » więcej 2022-08-12, godz. 16:56 Nietypowe znalezisko przy rozbiórce "Grzybka". W Namysłowie natrafiono na płyty z grobowców Prace remontowe i rozbiórka namysłowskiego 'Grzybka' przyniosły nieoczekiwane znaleziska. Podczas rozbiórki fundamentów altany natrafiono na płyty nagrobków… » więcej 2022-08-12, godz. 16:45 Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wraca w tradycyjnej formule. Każdy może dołączyć W długi weekend pątnicy z całego regionu wyruszą na 46. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń pielgrzymka… » więcej 2022-08-12, godz. 16:18 Kontrola drogowa w Głubczycach zakończyła się znalezieniem narkotyków Policja w Głubczycach w trakcie kontroli drogowej znalazła u podejrzanie zachowującego się kierowcy narkotyki. Teraz 38-letniemu mężczyźnie grozi nawet… » więcej 2022-08-12, godz. 15:46 Polska 2050 powołuje "sztaby kryzysowe" w nadodrzańskich województwach. Premier apeluje o niewchodzenie do rzeki Działacze ruchu Polska 2050 powołali w całym kraju 'sztaby kryzysowe' w związku ze skażeniem Odry. Na zorganizowanej dziś (12.08) konferencji prasowej w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »