Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-03, 07:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Dożynki coraz bliżej, więc w Brożcu praca wre przy tworzeniu żniwnej korony. To misterna, ręczna robota

Wyplatanie korony żniwnej w Brożcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wyplatanie korony żniwnej w Brożcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wyplatanie korony żniwnej w Brożcu [fot. archiwum prywatne pań z Brożca]
Wyplatanie korony żniwnej w Brożcu [fot. archiwum prywatne pań z Brożca]
Wyplatanie korony żniwnej w Brożcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wyplatanie korony żniwnej w Brożcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wyplatanie korony żniwnej w Brożcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wyplatanie korony żniwnej w Brożcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wyplatanie korony żniwnej w Brożcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wyplatanie korony żniwnej w Brożcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Zanim rozpoczną się pierwsze dożynki w wielu miejscowościach, muszą powstać żniwne korony. Te są symbolem dziękowania Bogu za doroczne plony. Korony mają wysokość od jednego do dwóch metrów i potrafią ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Mieszkanki Brożca w gminie Walce prace nad wieńcem rozpoczęły 14 lipca. Codziennie spotykają się w wyremontowanej stodole, gdzie przygotowują misterne dekoracje.
- Chcemy, żeby co roku ta korona wyglądała inaczej. Będzie gotowa za dwa tygodnie - mówi Beata Kipka, przewodniczą Związku Śląskich Kobiet Wiejskich w Brożcu. - Ramiona są te same, a dekoracje staramy się robić każdego roku inne. Specjalnie zbierałyśmy zieloną słomę. Ona też jest czyszczona i do odpowiedniej długości obcinana. Potem jest klejona, na bocznych częściach są kłosy, ozdabiana jest białą fasolą. Jeszcze będziemy tu dodawać ozdobne kwiaty z liści kukurydzy.

- W przygotowanie dekoracji i zboża angażujemy kilka kobiet, ale przy samej koronie pracują już tylko dwie, trzy osoby - mówi Dorota Wanert z Brożca. - Sortujemy ładne wiązki, jedną do drugiej składamy, obcinamy na długość 20-30 cm. Zostaje tylko zboże, kłoski. I to związujemy w gronki, czyli bukieciki, które potem są przygotowane i wiązane w koronie. Są pewne wymogi przy robieniu korony. Bo musi być pszenica, pszenżyto, owies, jęczmień. To są podstawowe zboża, które rolnicy uprawiają i muszą się znaleźć w koronie.

Dodajmy, że co roku korony dożynkowe biorą udział w konkursie wojewódzkim. Ten odbędzie się 4 września podczas dożynek wojewódzkich w Branicach. Zwycięska praca będzie reprezentować nasz region podczas dożynek prezydenckich.
Beata Kipka
Dorota Wanert
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2022-10-05, godz. 20:45 Znęcali się nad psem, teraz trafili do aresztu. Dwóm mężczyznom spod Opola grozi do 5 lat więzienia Chcieli pozbyć się psa, więc okaleczali go nożem, a potem rzucali w niego cegłówką. Prokuratura Rejonowa w Opolu skutecznie zawnioskowała do sądu o trzymiesięczny… » więcej 2022-10-05, godz. 19:45 "Zbliżamy się do miejsca grzebalnego". Archeolodzy penetrują podziemia katedry opolskiej [ZDJĘCIA, FILM] Brązowa obrączka, monety oraz fragmenty ceramiki - to kolejne odkrycia archeologów w opolskiej katedrze. Badacze po blisko 3 tygodniowej przerwie wrócili do… » więcej 2022-10-05, godz. 19:00 Trzy wnioski od mieszkańców jednego budynku. Rośnie liczba odrzuconych pism o dodatki węglowe Niemal dwa tysiące wniosków o dodatek węglowy złożyli mieszkańcy gminy Strzeleczki, ale znaczną część urzędnicy muszą odrzucać. » więcej 2022-10-05, godz. 18:45 Raport MZ: Ostatnie 7 dni to w regionie 466 nowych zakażeń COVID-19 20 072 przypadków COVID-19 odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce, z czego 3981 z nich to infekcje ponowne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci… » więcej 2022-10-05, godz. 18:11 Pieniądze dla JST podzielone. Znamy sumy dla regionu Ponad 13 miliardów złotych trafi do końca roku do samorządów. To dodatkowe pieniądze, które przewiduje nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu… » więcej 2022-10-05, godz. 17:32 Wody Polskie zerwały umowę z wykonawcą polderu Żelazna. Co się stało? Koniec współpracy z jedną z firm, która odpowiadała za budowę polderu Żelazna w Opolu. Cała inwestycja składa się z dwóch części, a zerwana umowa… » więcej 2022-10-05, godz. 17:31 Denat znaleziony przy DK45 to ciągle NN. Będzie postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci Oględziny wykluczają zgon w sposób gwałtowny, ciało nie nosi też śladu zadawanych ciosów - to pierwsze ustalenia dot. zwłok ok. 50-letniego mężczyzny… » więcej 2022-10-05, godz. 16:17 Na Uniwersytecie Opolskim nauka i biznes idą w parze Platan od dziś (05.10) jest symbolem współpracy między Uniwersytetem Opolskim i firmą optyczną Fielmann. Wśród wspólnie realizowanych działań jest m.in… » więcej 2022-10-05, godz. 14:00 USK w Opolu rozszerza diagnostykę i leczenie endokrynologiczne Szpital otrzymał na ten cel osobne finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejne kroki to uruchomienie specjalistycznej poradni endokrynologicznej, a następnie… » więcej 2022-10-05, godz. 13:17 Powiat nyski: niewybuch na polu uprawnym. Teren zabezpieczony przez policję Artyleryjski pocisk, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, znaleziono w miejscowości Karłowice Wielkie - to gmina Kamiennik. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »