Radio Opole » Gospodarka
2022-06-15, 08:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Kombinat Rolny w Kietrzu odlicza dni do rozpoczęcia żniw. Dominuje pszenica i rzepak

Pola uprawne wokół Kietrza - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pola uprawne wokół Kietrza - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pola uprawne wokół Kietrza - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pola uprawne wokół Kietrza - [fot: Grzegorz Frankowski]
Kombinat Rolny w Kietrzu przygotowuje się do żniw. W tym roku w strukturze zasiewów największego gospodarstwa w Europie dominuje tradycyjnie pszenica i rzepak. Jeżeli prognozowana pogoda się nie zmieni, pierwsze prace powinny się rozpocząć w trzeciej dekadzie lipca.
- Pod względem sprzętowym i logistycznym jesteśmy już gotowi do rozpoczęcia żniw – informuje Mariusz Sikora, prezes kombinatu.

- W strukturze zasiewów pszenica ozima, to jest największy procent. W zależności od roku, jest to w granicach 3,8 do 4,0 tys. hektarów i około tysiąca hektarów rzepaku. Generalnie oczywiście od koszenia rzepaku rozpoczniemy żniwa, aczkolwiek są specyficzne lata, że najpierw jest pszenica, a później rzepak. Te dwa podstawowe gatunki, to jest ten okres na zbiory i jeżeli będzie normalnie, to rzepak, pszenica, w tej kolejności.

W tym roku kombinat w Kietrzu po raz pierwszy zdecydował się na uprawę zielonego groszku.

- Ten zbiór wypadnie jeszcze w czerwcu. To jest na razie tylko próba. Szukamy lepszych rozwiązań, niż to co funkcjonuje. Szukamy bezpieczeństwa finansowego, szukamy bardziej dochodowych, bardziej zyskownych upraw.

W strukturze zasiewów Kombinat Rolny w Kietrzu ma w tym roku 4 tys. hektarów pszenicy przeznaczonej do konsumpcji oraz tysiąc hektarów rzepaku.
Mariusz Sikora
Mariusz Sikora

Gospodarka

2022-12-06, godz. 14:16 Zdrowa węza to zdrowe pszczoły. Nyscy pszczelarze już po zakupach Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy z pieniędzy własnych oraz dotacji z urzędu marszałkowskiego pszczelarze kupili półautomatyczną linię do produkcji węzy… » więcej 2022-12-06, godz. 12:00 966 milionów euro dla Opolszczyzny, ale na co je wydać? Szczegółowy plan musi być gotowy na początku roku Pieniądze zatwierdzone. Kto i kiedy skorzysta pierwszy? Opolskie znalazło się w gronie 5 polskich województw, których plany wydatkowania pieniędzy unijnych… » więcej 2022-12-06, godz. 08:00 W Opolu mieszka się dobrze - wynika z rankingu Stolica regionu znalazła się w czołówce rankingu 'Gmina dobra dla życia'. Ten przygotowywany jest corocznie przez Serwis Samorządowy PAP. Opole zajęło… » więcej 2022-12-05, godz. 16:24 Opole: 7 firm zgłosiło się do przebudowy ulicy Krapkowickiej Czy ulica Krapkowicka w Opolu doczeka się przebudowy? To się okaże za kilka dni. Dziś (05.12) w opolskim ratuszu otwarto koperty z ofertami potencjalnych wykonawców… » więcej 2022-12-05, godz. 14:57 Ireneusz Jaki nadal prezesem WiK. Jest decyzja sądu Ireneusz Jaki może wrócić do pracy jako prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego w Opolu podjął decyzję o… » więcej 2022-12-05, godz. 13:15 Zadłużenie w ZUS-ie? Można się dogadać ZUS oferuje ulgi i umorzenia dla zadłużonych przedsiębiorców. Jest kilka sposobów, by uregulować zaległości z tytułu opłacania składek. » więcej 2022-12-05, godz. 11:00 Kolejna ulica prowadząca do kozielskiego rynku została wyremontowana Zakończył się kompleksowy remont ulicy Pamięci Sybiraków przy starówce w Koźlu. Droga prowadząca do rynku została już udostępniona kierowcom. To kolejna… » więcej 2022-12-04, godz. 15:00 Kędzierzyn-Koźle modernizuje bazę sportową Boisko do koszykówki i siatkówki na 'Orliku' przy ulicy Skarbowej w Kędzierzynie-Koźlu już świeci nowością. Po starej nawierzchni nie zostało nawet wspomnienie… » więcej 2022-12-04, godz. 11:45 Są pieniądze do wzięcia. WFOŚiGW w Opolu rusza z projektem edukacji ekologicznej Chcesz uczyć jak dbać o środowisko - jest ku temu okazja. W poniedziałek (5.12) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu startuje… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Kolejne dwie duże inwestycje w Gogolinie i Krapkowicach Halę produkcyjną postanowiła wybudować w Krapkowicach firma TRIPS Automatyka Polska. W przyszłym zakładzie montowane będą szafy sterownicze, które zarządzają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »