Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-10, 15:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Można tu zobaczyć najnowszą technikę rolniczą". Opolagra otwarta! [ZDJĘCIA]

Opolagra otwarta [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolagra otwarta [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolagra otwarta [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolagra otwarta [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolagra otwarta [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolagra otwarta [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła największa w południowej Polsce wystawa rolnicza. W Kamieniu Śląskim trwa 17. edycja Opolagry. Można tu zobaczyć nie tylko najnowsze maszyny rolnicze, ale też dowiedzieć o nowinkach dotyczących żywienia zwierząt czy sprawdzić, jakie technologie można zastosować w gospodarstwach rolnych. W tym roku na Opolagrę zjechało 235 wystawców.
- Cieszymy się, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 wracamy. Od samego rana widzimy, że zainteresowanie Opolagrą jest i widać, że zarówno rolnicy, jak i wystawcy byli spragnieni tego - mówi Mariusz Jabłoński, organizator Opolagry.

- Można tu zobaczyć najnowszą technikę rolniczą, ciągniki, kombajny, maszyny, drony. Oczywiście pełna gama wszystkich firm związanych z hodowlą i chowem bydła, ponieważ Opolagrze również towarzyszy wystawa bydła. Zobaczyć można blisko 100 zwierząt, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Będzie też pokaz championów. Opolagra to również pokazy na żywo, maszyn rolniczych, dronów.

- Jeśli chodzi o rolnictwo, to ten skok cywilizacyjny na przestrzeni ostatnich lat był bardzo duży i jest on tu widoczny - dodaje Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego oddziału ARiMR.

- To oczywiście zasługa ciężkiej pracy rolników i ich zamiłowania do polskiej ziemi. Ja się cieszę, że to rolnictwo się rozwija bardzo dynamicznie na Opolszczyźnie. Oprócz ciężkiej pracy rolników, o której już wspomniałem, to cieszę się także, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może mieć w tym swój aktywny udział. To wsparcie jest tutaj bardzo szerokie.

Podczas Opolagry możemy zobaczyć między innymi olbrzymi kombajn zbożowy, którego heder ma aż 11 metrów szerokości. Jest to jedna z największych prezentowych maszyn.

- Kombajn wyposażony w gąsienice, tylny napęd, zbiornik 14,5 tysiąca litrów, przerób na poziomie 100 ton na godzinę. Także porównywalne jest to do 3 kombajnów normalnych, tradycyjnych. Wszystkie parametry zbioru, wszystkie ustawienia na bieżąco koryguje sam. Sam dobiera prędkość, z którą ma się poruszać podczas pracy. Korzystając z systemu nawigacji satelitarnej, sam się kieruje, więc operator jest tylko po to, aby nadzorować jego pracę - tłumaczy Adam Szwiec z firmy Agro-Wrońscy.

Dodajmy, że Opolagra potrwa do niedzieli (12.06). Jutro o godzinie 10:00 wystartuje wystawa zwierząt hodowlanych, natomiast dzień później o godzinie 11:00 odbędzie się pokaz czempionów.
Mariusz Jabłoński
Wojciech Komarzyński
Adam Szwiec

Wiadomości z regionu

2022-10-05, godz. 19:45 "Zbliżamy się do miejsca grzebalnego". Archeolodzy penetrują podziemia katedry opolskiej [ZDJĘCIA, FILM] Brązowa obrączka, monety oraz fragmenty ceramiki - to kolejne odkrycia archeologów w opolskiej katedrze. Badacze po blisko 3 tygodniowej przerwie wrócili do… » więcej 2022-10-05, godz. 19:00 Trzy wnioski od mieszkańców jednego budynku. Rośnie liczba odrzuconych pism o dodatki węglowe Niemal dwa tysiące wniosków o dodatek węglowy złożyli mieszkańcy gminy Strzeleczki, ale znaczną część urzędnicy muszą odrzucać. » więcej 2022-10-05, godz. 18:45 Raport MZ: Ostatnie 7 dni to w regionie 466 nowych zakażeń COVID-19 20 072 przypadków COVID-19 odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce, z czego 3981 z nich to infekcje ponowne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci… » więcej 2022-10-05, godz. 18:11 Pieniądze dla JST podzielone. Znamy sumy dla regionu Ponad 13 miliardów złotych trafi do końca roku do samorządów. To dodatkowe pieniądze, które przewiduje nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu… » więcej 2022-10-05, godz. 17:32 Wody Polskie zerwały umowę z wykonawcą polderu Żelazna. Co się stało? Koniec współpracy z jedną z firm, która odpowiadała za budowę polderu Żelazna w Opolu. Cała inwestycja składa się z dwóch części, a zerwana umowa… » więcej 2022-10-05, godz. 17:31 Denat znaleziony przy DK45 to ciągle NN. Będzie postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci Oględziny wykluczają zgon w sposób gwałtowny, ciało nie nosi też śladu zadawanych ciosów - to pierwsze ustalenia dot. zwłok ok. 50-letniego mężczyzny… » więcej 2022-10-05, godz. 16:17 Na Uniwersytecie Opolskim nauka i biznes idą w parze Platan od dziś (05.10) jest symbolem współpracy między Uniwersytetem Opolskim i firmą optyczną Fielmann. Wśród wspólnie realizowanych działań jest m.in… » więcej 2022-10-05, godz. 14:52 Znęcali się nad psem, teraz trafili do aresztu. Dwóm mężczyznom spod Opola grozi do 5 lat więzienia Chcieli pozbyć się psa, więc okaleczali go nożem, a potem rzucali w niego cegłówką. Prokuratura Rejonowa w Opolu skutecznie zawnioskowała do sądu o trzymiesięczny… » więcej 2022-10-05, godz. 14:00 USK w Opolu rozszerza diagnostykę i leczenie endokrynologiczne Szpital otrzymał na ten cel osobne finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejne kroki to uruchomienie specjalistycznej poradni endokrynologicznej, a następnie… » więcej 2022-10-05, godz. 13:17 Powiat nyski: niewybuch na polu uprawnym. Teren zabezpieczony przez policję Artyleryjski pocisk, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, znaleziono w miejscowości Karłowice Wielkie - to gmina Kamiennik. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »