Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-26, 15:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: nie wszyscy uczniowie dostaną się do wymarzonej szkoły. Być może konieczne będzie utworzenie dodatkowych oddziałów

Trwa rekrutacja do opolskich szkół średnich [fot.M.Matuszkiewicz]
Trwa rekrutacja do opolskich szkół średnich [fot.M.Matuszkiewicz]
Archiwum: Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się w środę [fot. Mariusz Chałupnik]
Archiwum: Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się w środę [fot. Mariusz Chałupnik]
Trwa rekrutacja do opolskich szkół średnich [fot.M.Matuszkiewicz]
Trwa rekrutacja do opolskich szkół średnich [fot.M.Matuszkiewicz]
Trwa rekrutacja do opolskich szkół średnich [fot.M.Matuszkiewicz]
Trwa rekrutacja do opolskich szkół średnich [fot.M.Matuszkiewicz]
Absolwenci podstawówek w Opolu walczą o miejsca w szkołach średnich. Tegoroczna rekrutacja w stolicy regionu jest bardzo trudna. Wpływ na to ma przede wszystkim zwiększona wymagana liczba punktów rekrutacyjnych oraz większa liczba uczniów. W tym roku bowiem do szkół ponadpodstawowych aplikuje młodzież z tzw. podwójnego rocznika - z 2007 i 2008 roku, czyli dzieci, które zaczynały edukację w wieku 6 i 7 lat. Na ten moment w Opolu bez przydziału do szkoły ponadpodstawowej zostało około 400 chętnych. W zeszłym roku było ich o blisko połowę mniej.
- My w Opolu uczniów, którzy ukończyli szkołę podstawową mamy blisko 1300, a miejsc przygotowaliśmy ponad 2000 i na chwilę obecną wszystkie są zajęte. To pokazuje też, że do naszych szkół aplikują uczniowie spoza Opola - mówi Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w opolskim ratuszu.

- Jeżeli chodzi o licea, to na ten moment przyjętych zostało 1087 osób, a w technikach 1024. Mniej więcej jest to stan wyrównany. Jeśli chodzi o punkty, to w liceach numer 1, 2, 3, 5 i 8 to bez 150 punktów nie było szans na przyjęcie. Natomiast, jeśli chodzi o technika, to tutaj też w zależności od szkoły, ale przyjmowani byli uczniowie, którzy mieli 130-140 punktów.

- W tym roku przygotowaliśmy ponad 200 miejsc i wszystkie są już wypełnione. Zarówno w technikum, jak i w szkole branżowej. Obecnie na liście rezerwowej jest ponad 80 uczniów - dodaje Marek Woźniak, wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu.

- W tej chwili jesteśmy w takim momencie rekrutacji, kiedy uczniowie, którzy zostali w pierwszym etapie zakwalifikowani już do naszej szkoły, to muszą potwierdzić swój wybór. Wobec tego czekamy spokojnie na ich decyzję i na początku przyszłego tygodnia będziemy już wszystko wiedzieli. Te osoby, które zrezygnują z naszej szkoły, to zrobią miejsce dla tych, którzy są jeszcze na listach rezerwowych.

Dodajmy, że proces rekrutacji w szkołach trwa do 29 lipca. Ponadto wydział oświaty myśli nad poszerzeniem liczby uczniów w danych klasach lub utworzeniu dodatkowych oddziałów.
Aleksander Iszczuk
Marek Woźniak

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 17:10 Ciemno wzdłuż ul. 1 Maja w Opolu, mieszkańcy boją się o własne bezpieczeństwo. Ratusz zapowiada naprawę oświe… Mieszkańcy ul. 1 Maja w Opolu skarżą się na deficyt oświetlenia. Jak mówią, problem z niedziałającymi latarniami pojawił się w zeszłym tygodniu i do… » więcej 2022-09-28, godz. 17:00 Brzeg: zamiast mandatu, strażnicy miejscy przywieźli... pieniądze. Właścicielka zostawiła je w parku Niewiele brakowało, a mieszkanka Brzegu przypłaciłaby roztargnienie utratą sporej ilości pieniędzy. Tym razem jednak kobieta może mówić o sporym szczęściu… » więcej 2022-09-28, godz. 16:15 Wypadek w Kup na DW 461. Dachował samochód osobowy Poważny wypadek w Kup na drodze wojewódzkiej nr 461. Na ul. Brynickiej dachował samochód osobowy. » więcej 2022-09-28, godz. 14:30 Trwa policyjna akcja NURD. Funkcjonariusze obserwują zachowania pieszych i rowerzystów Opolscy policjanci obserwują dziś (28.09) zachowania pieszych, rowerzystów oraz kierujących hulajnogami elektrycznymi. Trwa ogólnopolska akcja NURD, czyli… » więcej 2022-09-28, godz. 14:26 Projekt ustawy o mieszkalnictwie społecznym "lex Wiśniewski" trafi do wykazu prac Rady Ministrów Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że projekt ustawy o mieszkalnictwie społecznym 'lex Wiśniewski' ma zapobiec patologiom związanym… » więcej 2022-09-28, godz. 14:00 Opolskie trojaczki wyszły ze szpitala. "Od dziś rodzinka jest w komplecie" Trojaczki, które w sierpniu przyszły na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu opuściły dziś (28.09) szpital. Maluchy… » więcej 2022-09-28, godz. 13:20 Tygodniowy raport MZ: prawie 27 tys. zakażeń koronawirusem w kraju i 446 na Opolszczyźnie. Zmarły 82 osoby 26 736 zakażeń koronawirusem odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce, z czego 5205 z nich to infekcje ponowne. » więcej 2022-09-28, godz. 13:00 Nowe atrakcje na wieży widokowej w Głubczycach. "To nie tylko piękne krajobrazy, ale też poznawanie historii" Modele armat, halabardnik, wybijanie pamiątkowych monet, eksponaty muzealne czy wystawa prac plastycznych - to tylko niektóre z nowych atrakcji, jakie czekają… » więcej 2022-09-28, godz. 12:40 "Sadzenie drzew jest łatwe". Nadleśnictwa rozdadzą milion sadzonek Drzewo dla każdego chętnego. Już jutro (29.09) opolskie nadleśnictwa rozdadzą kilka tysięcy sadzonek drzew. Otrzymać będzie można między innymi młodą… » więcej 2022-09-28, godz. 12:15 "Czasy pandemii spowodowały wyobcowanie dzieci i młodzieży". Ruszyło Opolskie Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci i … O problemach związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży rozmawiają specjaliści, wykładowcy i praktycy z dziedziny psychiatrii. Ruszyło Opolskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »