Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-11, 12:42 Autor: Mariusz Chałupnik

Ostatnie dni rekrutacji do szkół średnich. Ogólniaki i technika idą "łeb w łeb"

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się w środę [fot. Mariusz Chałupnik]
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się w środę [fot. Mariusz Chałupnik]
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się w środę [fot. Mariusz Chałupnik]
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się w środę [fot. Mariusz Chałupnik]
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się w środę [fot. Mariusz Chałupnik]
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się w środę [fot. Mariusz Chałupnik]
Chętnych więcej niż miejsc. Trwa rekrutacja, a szkoły średnie w Opolu nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Szczególnie widać to w czołowych placówkach regionu, gdzie na jedno miejsce czekają średnio ponad dwie osoby.
Dobra wiadomość dla kandydatów jest taka, że w opolskich szkołach średnich będzie 100 miejsc więcej niż w ubiegłym roku szkolnym, czyli ponad 2300.

- Mamy przygotowanych po 28 miejsc w sześciu klasach technikum i dwóch szkoły branżowej - informuje Dariusz Dobrowolski, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. - Najbardziej obleganym jest zawód technik-informatyk. Następnie technik-mechatronik. W przypadku informatyki może być nawet do trzech kandydatów na miejsce. Ważne są atmosfera szkoły, jej lokalizacja i zawody, w których kształcimy. Dają one szasnę na pracę m.in. w branży hi-tech.

- Przy rekrutacji brane są pod uwagę wyniki z egzaminu 8-klasisty i wyniki uzyskane w szkole - dodaje Joanna Raźniewska, dyrektor III LO w Opolu. - Oceny z przedmiotów kierunkowych. Do każdego profilu brane są pod uwagę różne przedmioty, oprócz tych stałych jak język polski, matematyka i język obcy. Do tego jeszcze punkty za wybitne osiągnięcia, za udział w konkursach, tytuły laureatów w ogóle zwalniają z rekrutacji. To jest świetny bonus dla najlepszych. Do tego też punkty za wolontariat, za wzorowe zachowanie.

Jak podkreśla naczelnik wydziału oświaty opolskiego ratusz Aleksander Iszczuk proporcje pomiędzy szkołami ogólnokształcącymi a technikami rozkładają się pół na pół.

- Jest około 1600 chętnych do liceów i taka sama liczba do szkół technicznych i branżowych - mówi Iszczuk. - Mamy podobną liczbę osób zainteresowanych kształceniem zawodowym. Powoli zainteresowanie kształceniem technicznym, branżowym stopniowo wzrasta.

Absolwenci szkół podstawowych na dostarczenie niezbędnych dokumentów mają czas do środy (13.07). Listy kandydatów zakwalifikowanych szkoły przedstawią 20 lipca.
Dariusz Dobrowolski
Joanna Raźniewska
leksander Iszczuk

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 21:10 Organizacje pozarządowe i społecznicy nagrodzeni. Za nami gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów 'Akces' laureatem tegorocznej Opolskiej Niezapominajki. To nagroda przyznawana dla najlepszej organizacji pozarządowej… » więcej 2022-11-29, godz. 21:00 Tani węgiel wkrótce przyjedzie do Brzegu. Miasto podpisuje umowę z PGG W najbliższych dniach do pierwszych mieszkańców Brzegu ma dotrzeć węgiel zakupiony po preferencyjnych cenach. Jutro (30.11) zostanie w tej sprawie podpisana… » więcej 2022-11-29, godz. 19:50 Żniwa w gospodarstwach rybackich. Cena świątecznego karpia wyższa niż przed rokiem Choć do świąt niecały miesiąc, to sezon na karpie już się rozpoczął. Dla hodowców to czas wytężonej pracy. » więcej 2022-11-29, godz. 19:37 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »