Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-24, 10:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Stresuję się bardzo, boję się, jaka lektura będzie". Ósmoklasiści przystąpili do pierwszego ważnego egzaminu w swoim życiu

Ruszyły egzaminy ósmoklasistów [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły egzaminy ósmoklasistów [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły egzaminy ósmoklasistów [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły egzaminy ósmoklasistów [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły egzaminy ósmoklasistów [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły egzaminy ósmoklasistów [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły egzaminy ósmoklasistów [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyły egzaminy ósmoklasistów [fot.M.Matuszkiewicz]
Punktualnie o godzinie 09:00 ruszył trzydniowy maraton egzaminów ósmoklasistów. Na początek język polski. Uczniowie na jego napisanie mają 120 minut. Na Opolszczyźnie do egzaminu kończącego szkołę podstawową przystępuje ponad 11,5 tysiąca uczniów. W tym roku do egzaminu zasiedli też uczniowie z Ukrainy, jest ich 210.
My sprawdziliśmy przed rozpoczęciem egzaminu, czy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2 w Opolu stresują się tym i jak oceniają swoje przygotowanie.

- Stres jest, ale wczoraj stwierdziłam, że trzeba wyluzować. Lepiej się nie stresować, być pewnym, że wszystko umiesz, wierzyć w siebie i swoje siły - mówi Anastazja.

- Stresuję się bardzo, boję się, jaka lektura będzie. Angielskiego i matematyki nie obawiam się w ogóle. Najgorzej dzisiaj - dodaje Marta.

- Nie martwię się tym egzaminem, bo akurat mi język polski nie sprawia trudności - podkreśla Bartek.

- Co ma być, to będzie. Nie ma co się stresować - dodaje Ania.

- Wydaje nam się, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Jeśli nie będzie kilku lektur, to jestem pewny, że mi się uda. Liczymy na to, że na egzaminie pojawi się "Balladyna" albo "Kamienie na szaniec" - dodają Paweł i Michał.

- My chyba co roku przeżywamy te egzaminy bardziej niż uczniowie. Myślę, że są przygotowani, choć nie mieli łatwo, bo przez blisko 2 lata mieli naukę zdalną - dodaje Justyna Wolska, wicedyrektor PSP numer 2 w Opolu.

- Staram się też z dyrektorem szkoły w ten dzień nie wprowadzać dodatkowej nerwówki związanej z procedurami, obserwatorami z OKE. Dla nas to jest też wielki egzamin z profesjonalności. Tego, że potrafimy przeprowadzić egzamin zewnętrzny zgodnie z procedurami, ale przy tym staramy się, aby dzieci tego nie odczuły. Przygotowujemy ich praktycznie już od listopada, bo wtedy zaczynają się pierwsze egzaminy próbne. Opowiadamy im, pokazujemy im te arkusze i przeprowadzamy kolejne egzaminy próbne.

Dodajmy, że tegoroczne egzaminy po raz pierwszy od dwóch lat nie będą przeprowadzane w rygorze sanitarnym w związku z pandemią COVID-19. To oznacza, że uczniowie nie muszą już siedzieć podczas egzaminu w maseczkach i dezynfekować rąk.

W całym kraju egzamin pisze dziś 500 tysięcy ósmoklasistów i 7 tysięcy uczniów z Ukrainy.
Uczniowie
Justyna Wolska

Wiadomości z regionu

2022-07-05, godz. 14:50 Uchwała krajobrazowa dopiero od 2023 roku? To wniosek opolskich radnych PO Opolscy radni miejscy Platformy Obywatelskiej chcą, aby uchwała krajobrazowa weszła w życie nie 20 lipca, a dopiero z końcem roku. O przesunięcie terminu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:00 Z wertepów na "dywan". Remont ulicy Kolejowej w Dąbrowie oficjalnie zakończony Prowadzi do dworca, terenów sportowych oraz rekreacyjnych. W Dąbrowie oficjalnie oddano do użytku przebudowaną ulicę Kolejową. W ramach inwestycji przeprowadzonej… » więcej 2022-07-05, godz. 12:53 Co było pierwsze latarnia czy chodnik? Absurd inwestycyjny w Goszczowicach [INTERWENCJA] W Goszczowicach powstaje chodnik, ale na przyszłej drodze pieszych stanęła, i to dosłownie, latarnia. Z wyjaśnień Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu wynika… » więcej 2022-07-05, godz. 12:09 Ukradli kartę bankomatową i wybrali się na zakupy. Teraz grozi im do 10 lat więzienia Aż 12 zarzutów dotyczących kradzieży karty oraz włamania na konto bankowe usłyszało dwóch mężczyzn zatrzymanych przez mundurowych z Lewina Brzeskiego… » więcej 2022-07-05, godz. 12:00 Nudził się na wolności, więc zaczął strzelać z wiatrówki do wiat przystankowych 22-latek Otmuchowa strzelał do wiat przystankowych z wiatrówki. Gdy wpadł w ręce policji okazało się, że unika odbycia kary więzienia, ponadto w jego domu… » więcej 2022-07-05, godz. 11:10 Opolscy maturzyści poznali wyniki egzaminów. "Jesteśmy bardzo zadowoleni" Opolscy maturzyści poznali wyniki matur. Te od rana mogli sprawdzać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Pierwsi uczniowie odebrali już swoje świadectwa… » więcej 2022-07-05, godz. 10:15 Burmistrz Nysy o problemie demograficznym i przebudowie stadionu Polonii. Poranna Rozmowa Radia Opole - Trzeba robić wszystko, by zatrzymać młodych ludzi w mieście - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Do decyzji o osiedleniu… » więcej 2022-07-05, godz. 08:00 Już jesienią z Centrum Badań i Innowacji USK skorzystają pierwsi pacjenci. "To oznacza dostęp do nowych badań" Centrum Badań i Innowacji, które powstaje przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym jest już prawie gotowe. Szpital zakończył proces inwestycyjny, teraz czas… » więcej 2022-07-04, godz. 19:30 W nocy możliwe burze w regionie. Jest ostrzeżenie 2. stopnia dla części województwa Dla powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, nyskiego, prudnickiego i strzeleckiego IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed… » więcej 2022-07-04, godz. 17:15 Gdzie historia splata się z nowoczesnością. Akcja Radia Opole dotarła do Nysy [ZDJĘCIA, FILM] W pierwszy lipcowy poniedziałek wakacyjna, urodzinowa akcja Radia Opole i NTO '70 gmin na 70-lecie' zakotwiczyła na nyskim kąpielisku Frajda. Ten liczący blisko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »