Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-19, 16:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

Sucho w opolskich lasach. Być może konieczne będzie wprowadzenie zakazu wstępu

Pożar lasu - zdjęcie ilustracyjne
Pożar lasu - zdjęcie ilustracyjne
Pożar lasu [fot. Mario]
Pożar lasu [fot. Mario]
Mapa zagrożenia pożarowego lasu [fot.www.bazapozarow.ibles.pl]
Mapa zagrożenia pożarowego lasu [fot.www.bazapozarow.ibles.pl]
W opolskich lasach obowiązuje drugi stopień zagrożenia pożarowego. W Nadleśnictwie Opole dziś (19.07) o godzinie 10:00 wilgotność ściółki wynosiła 12 procent. Strażacy oraz leśnicy apelują o ostrożność podczas wizyt w lesie i przypominają, że absolutnie nie wolno wjeżdżać tam samochodem.
- Prognozujemy, że jutro rano wilgotność ściółki może być na poziomie 10 procent, a w kolejnych dniach jeszcze niżej. W związku z tym wprowadzony zostanie trzeci stopień zagrożenia pożarowego, czyli najwyższy - mówi Jacek Boczar, leśniczy z Nadleśnictwa Opole.

- W sytuacji, gdy taki stopień krytycznego zagrożenia pożarowego utrzymuje się kilka dni i zagrożenie zgodnie z prognozami pogody nadal będzie się utrzymywać, to możliwe jest wtedy wprowadzenie zakazu wstępu do lasu. Kiedy wprowadzony zostanie też najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, to nawet w miejscach, gdzie wyznaczony jest obszar na ognisko, to palenie ich jest zabronione.

Ponadto leśnicy codziennie w okresie najwyższego zagrożenia pożarowego patrolują lasy. Nad bezpieczeństwem czuwają również pracownicy na wieżach obserwacyjnych.

Strażacy przypominają również o zachowaniu rozsądku i rozwagę w trakcie posługiwania się otwartym ogniem. - Niewielkie źródło ognia może doprowadzić do pożaru o dużej powierzchni oraz tragicznych skutków. Ogień może zagrażać naszym domostwom oraz naszym sąsiadom. Jeśli tylko zauważymy dym, pożar to natychmiast alarmujmy Państwową Straż Pożarną, dzwońmy na numer alarmowy 112, aby ten pożar nie rozprzestrzenił się do dużych rozmiarów - apeluje aspirant Łukasz Nowak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Dodajmy, że od połowy marca na Opolszczyźnie odnotowano 51 pożarów lasów. W ubiegłym roku takich zdarzeń było 15.
Jacek Boczar
asp. Łukasz Nowak

Wiadomości z regionu

2022-09-29, godz. 12:57 Kradzież 5 ton stali zajęła mu 4 miesiące. Złodziej zatrzymany na gorącym uczynku 150 sztuk stalowych elementów łączących szyny kolejowe wynosił sukcesywnie z jednej z firm w Lewinie Brzeskim 53-letni mężczyzna. Został zatrzymany na… » więcej 2022-09-29, godz. 12:30 Namysłów: dziś może ruszyć wypłata "dodatku węglowego". W pierwszej kolejności pieniądze trafią do ponad 900… Niewykluczone, że jeszcze dziś część mieszkańców gminy Namysłów otrzyma dodatki opałowe. Miasto jest gotowe, aby przekazać pieniądze do około tysiąca… » więcej 2022-09-29, godz. 11:30 "Szkoła bez ocen". Nowatorski sposób kształcenia w Polsce - To takie trochę wkładanie kija w mrowisko i być może też lekka prowokacja, ale najważniejsza jest motywacja wewnętrzna ucznia - stwierdził w 'Porannej… » więcej 2022-09-29, godz. 11:15 Nie szkoła zawodowa, a akademia. PWSZ zmienia nazwę i rekrutuje coraz więcej przyszłych studentów Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie przygotowuje się do nowego roku akademickiego. Ten rozpocznie już jednak jako Państwowa Akademia Nauk Stosowanych… » więcej 2022-09-29, godz. 11:00 Namysłowski OHP zapłaci więcej za użytkowanie swojej siedziby. "Nie chcemy zarabiać na hufcu, ale nam też rosną… Powiat namysłowski chce urealnienia stawki, którą miejscowy OHP płaci za korzystanie ze swojej siedziby. Dziś wpływy z tego tytułu wynoszą około 8 tysięcy… » więcej 2022-09-29, godz. 10:08 Zderzenie TIR-a z autobusem na A4! Uszkodzone pojazdy usunięto, ale pozostały korki w kierunku Katowic Zablokowany jest opolski odcinek A4 w kierunku Katowic, gdzie na 276 km między węzłami Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie doszło do zderzenia samochodu… » więcej 2022-09-29, godz. 09:00 Podwyżka cen za wywóz śmieci w Nysie. "Niestety, to konieczność" Nie 22, a 29 złotych zapłaci każdy mieszkaniec Nysy za wywóz segregowanych śmieci. Taką decyzję podjęli miejscy rajcy na wczorajszej (28.09) sesji. Koszt… » więcej 2022-09-29, godz. 08:30 Opolski sanepid zadba o kręgosłupy uczniów. W szkołach rusza akcja edukacyjna Opolski sanepid zadba o kręgosłupy opolskich uczniów i zmierzy ich miejsca nauki w czasie lekcji. To kolejna akcja informacyjno-edukacyjna po ważeniu tornistrów… » więcej 2022-09-29, godz. 07:30 Brzeskie lodowisko zostanie w magazynie? Samorząd obawia się opłat za prąd do mrożenia Choć Brzeg kupił sztuczne lodowisko, nie wiadomo, czy atrakcja będzie dostępna w tym sezonie. Na przeszkodzie mogą stanąć wysokie koszty prądu potrzebnego… » więcej 2022-09-28, godz. 21:15 Wpłynęło 5,5 tys. wniosków. Od czwartku nyski OPS rozpocznie wypłatę dodatku węglowego 5500 - tyle wniosków o przyznanie dodatku węglowego wpłynęło dotychczas do Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie. 3500 udało się już zweryfikować. Od jutra… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »