Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-16, 10:00 Autor: Tomasz Cichoń

Jedziesz na zagraniczne wakacje, wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Karta EKUZ [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Karta EKUZ [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Barbara Pawlos [fot. Kasia Nowk]
Barbara Pawlos [fot. Kasia Nowk]
Kiedyś w długiej kolejce, dziś z marszu a nawet bez wychodzenia z domu - tak zmieniło się wyrabianie kart EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W czasie wakacji jest ona bardziej popularna niż zwykle, choć przydać się może przez cały rok.
- By wyrobić kartę EKUZ nie trzeba przychodzić do oddziału osobiście. Możemy złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego przez Internetowe Konto Pacjenta albo przez E-PUAP. Natomiast o tym sposobie muszę powiedzieć, w kontekście wakacji, że jest to najdłuższa droga do uzyskania karty EKUZ. Składając wniosek przez aplikację mobilną, nasz wniosek wędruje do Centrum Usług Wspólnych w Chełmie i tam taką kartę nam wyrabiają - powiedziała w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału NFZ.

Ten proces jednak jest zdecydowanie dłuższy, zatem jeśli komuś zależy na czasie to warto zgłosić się do oddziału osobiście. Wyrobienie karty trwa kilka minut.
Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału NFZ

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »