Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-03, 12:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

W czasie upałów ratownicy medyczni mają pełne ręce roboty. Przybywa wezwań do omdleń i udarów

Słońce [fot. Pixabay]
Słońce [fot. Pixabay]
Kurtyny wodne (fot. Mariusz Materlik)
Kurtyny wodne (fot. Mariusz Materlik)
Karetka pogotowia [fot.M.Matuszkiewicz]
Karetka pogotowia [fot.M.Matuszkiewicz]
Upały nie odpuszczają w naszym regionie, zapowiadana na dzisiaj temperatura to 27 stopni. Kiedy w ostatnich dniach termometry wskazywały ponad 30 stopni Celsjusza opolscy ratownicy odnotowywali więcej interwencji do zasłabnięć i udarów. Medycy apelują o ostrożność i przypominają, żeby unikać zbyt długiego przebywania na słońcu.
- Jako społeczeństwo nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego skoku temperatur, co za tym idzie do upałów i niestety nie do końca się pilnujemy - mówi Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu. - Mamy dużo więcej wyjazdów związanych z zasłabnięciami, z przegrzaniem pacjentów i z odwodnieniem, z wszelkiego typu powikłaniami kardiologicznymi i neurologicznymi, które niestety wynikają ze zbyt wysokich temperatur. Gdzieś pozostaje to przekonanie, że na zakupy idę w samo południe, że nie zakrywam głowy, że nie wstanę wcześniej i nie wyjdę rano, kiedy jest chłodniej. Wiele interwencji jest takich, gdzie pacjenci spożywają alkohol na zewnątrz, na słońcu. Przy wysokich temperaturach w upale działa on o wiele szybciej i o wiele szybciej powoduje efekty uboczne.

Krzysztof Dyzia, specjalista medycyny ratunkowej w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego radzi jak udzielić takim osobom pierwszej pomocy. - Taką osobę należy najlepiej przetransportować, jeżeli jest to możliwe, to do cienia. Można schłodzić ciało polewając wodą jak najszybciej. Ewentualnie, jeśli mamy możliwość w domu, to róbmy zimne okłady na kark bądź na czoło. Nie zapominajmy, by pić dziennie od 2,5 do 3 litrów wody, a niestety nie wszyscy tego przestrzegają.

Ratownicy przypominają, że wysokie temperatury szczególnie niebezpieczne mogą być dla dzieci i osób starszych.
Jarosław Kostyła
Krzysztof Dyzia

Wiadomości z regionu

2022-08-13, godz. 20:00 Na czym polega fenomen wojskowej grochówki? Ponoć to "magiczne ręce żołnierza" Żołnierska grochówka cieszy się niezmiennie dużą popularnością podczas pikników wojskowych. Nie inaczej było na błoniach Politechniki Opolskiej, bo… » więcej 2022-08-13, godz. 18:32 Budowa i rozbudowa świetlic wiejskich. Gmina Namysłów inwestuje w miejsca spotkań Namysłów chce rozbudowywać istniejące i tworzyć nowe wiejskie świetlice dla mieszkańców gminy. Właśnie trwa powiększenie miejsca spotkań mieszkańców… » więcej 2022-08-13, godz. 18:00 Absolwenci Legii Akademickiej już w stopniu kaprala rezerwy. To grupa 53 kobiet i mężczyzn z całej Polski Absolwenci Legii Akademickiej odebrali promocje na stopień kaprala rezerwy. W uroczystości na błoniach Politechniki Opolskiej brała udział grupa 53 kobiet… » więcej 2022-08-13, godz. 17:00 Ukraińscy żołnierze w opolskich szpitalach. "Otrzymujemy od razu historię choroby, aby przygotować oddział" Do czterech opolskich szpitali trafili czterej ranni żołnierze ukraińscy po przyjeździe pociągiem sanitarnym do Opola. Informowaliśmy wcześniej, że najciężej… » więcej 2022-08-13, godz. 16:16 "Wszyscy chcą być Jankami i Gustlikami". Czołg hitem pikniku wojskowego w Opolu [ZDJĘCIA] Czołg Leopard cieszy się największym zainteresowaniem podczas pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego na błoniach Politechniki Opolskiej. Pikniki z inicjatywy… » więcej 2022-08-13, godz. 16:00 Jest nowy batalion w regionie. "I będziemy myśleć o kolejnym" 172. Batalion Lekkiej Piechoty będzie stacjonować w kompleksie koszarowym przy ulicy Domańskiego w Opolu. Dzisiaj (13.08) przedstawiono dowódcę, którym na… » więcej 2022-08-13, godz. 15:45 Specjalny pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy w Opolu. Nasze szpitale zaopiekują się czterema osobami [ZDJĘCI… W nocy z piątku na sobotę na opolską stację PKP przyjechał z Przemyśla specjalny pociąg sanitarny z żołnierzami z Ukrainy, którzy zostali ranni w działaniach… » więcej 2022-08-13, godz. 14:30 Charytatywny konwój strażacki w Kórnicy pojedzie dla 2-letniej Wiktorii Już po raz trzeci w Kórnicy pojedzie konwój charytatywny. W tym roku strażacy z miejscowej OSP będą zbierać pieniądze dla 2-letniej Wiktorii Scheit, która… » więcej 2022-08-13, godz. 12:10 Oszuści próbują oferować pomoc ws. "czternastki". ZUS przypomina - emeryci i renciści dostaną pieniądze automat… Przed próbami oszustw w związku z wypłatami czternastej emerytury ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są już informacje o podszywaniu się pod pracowników… » więcej 2022-08-13, godz. 11:45 Lokalne grupy działania oraz przedsiębiorcy mogą już zgłaszać się do konkursu na najlepszy produkt turystyczny Ruszyła XIII edycja konkursu na najlepszy produkt turystyczny w regionie - OROT 2022. Jego celem jest przede wszystkim wyłonienie najbardziej atrakcyjnych i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »