Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-23, 19:00 Autor: Piotr Wójtowicz

W lipcu ruszy przebudowa DW 429 między Polską Nową Wsią a Wawelnem. Potem zaplanowano roboty na DW 435

Prawie 43 mln złotych trafi na przebudowę 8 kilometrowego odcinka dróg wojewódzkich 429 i 435 od Prądów do Polskiej Nowej Wsi. [fot. ZDW]
Prawie 43 mln złotych trafi na przebudowę 8 kilometrowego odcinka dróg wojewódzkich 429 i 435 od Prądów do Polskiej Nowej Wsi. [fot. ZDW]
Prawie 43 mln złotych trafi na przebudowę 8-kilometrowego odcinka dróg wojewódzkich 429 i 435 od Prądów do Polskiej Nowej Wsi. Inwestycja rozpocznie się 18 lipca, a jej celem jest poszerzenie drogi do 7 metrów, przebudowa skrzyżowań i połączenie miejscowości trasą rowerową. Dzięki inwestycji realizowanej w 100 procentach z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, dojazd od Polskiej Nowej Wsi do autostradowego węzła w Prądach zajmie około 15 minut.
- Dzisiaj podpisujemy umowę, a lada chwila na DW 429 wchodzi firma, która będzie budowała na odcinku od Wawelna do Polskiej Nowej Wsi, natomiast na tym drugim odcinku prace prawdopodobnie rozpoczną się w przyszłym roku - mówi wicemarszałek Szymon Ogłaza. Zaznaczył, że remont, który potrwa do lipca 2025 roku został podzielony na dwa etapy. - Gdy droga 429 będzie zamknięta, to objazd zostanie poprowadzony DW 435 przez Chróścinę, Mechnice i Chmielowice - precyzował wójt gminy Komprachcice Leonard Pietruszka. Mirosław Sokołowski, wicedyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu zapewnił, że podczas tych prac na DW 429 wykonawca, czyli firma Larix, rozpocznie przygotowanie projektu na drugi odcinek (Wawelno - Prądy - DK 46). - Prace na II etapie ruszą dopiero wówczas, kiedy zakończony zostanie etap pierwszy - podkreślił Sokołowski.

Kajetan Sowa, prezes firmy Larix, odnosząc się do zakresu zlecenia, przyznał: - Inwestycja jest spora, ponieważ wartość to prawie 43 mln złotych, za które zostanie wymieniona między innymi podbudowa, nawierzchnia, powstaną także trasy rowerowe.

Na ten ostatni element inwestycji uwagę zwrócił sołtys wsi Prądy Andrzej Piotrowicz. - Ścieżka jest bardzo wskazana, ponieważ połączeń autobusowych przez miejscowość jest bardzo mało, dlatego często mieszkańcy z Prądów do Wawelna idą pieszo albo jadą rowerem. Ponadto obecne droga jest niebezpieczna, jej szerokość to 5 metrów, co sprawia, że trudno minąć się na niej dwóm samochodom.

Sołtys Wawelna Józef Kremer uzupełnił: - Nowa droga zmieni także wizerunek całej miejscowości, ponieważ gdy jest ładna droga, to i mieszkańcy starają poprawić wygląd swoich posesji.

Podczas podpisania umowy Wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek również zwracała uwagę na budowę tras rowerowych, które przy braku sprawnej komunikacji autobusowej zapewnią bezpieczny przejazd na trasie Polska Nowa Wieś, Wawelno, Prądy.

Leonard Pietruszka wyliczył: - 40 milionów to budżet całej mojej gminy na rok. W życiu byśmy takiej inwestycji nie wykonali, bo to są dla nas pieniądze wirtualne - zaznaczył.
Rozbudowa DW

Wiadomości z regionu

2022-06-26, godz. 17:20 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach ma zachęcać najmłodszych do wstąpienia w szeregi druhów Tor strażacki dla dzieci, pokazy sprzętu i ratownictwa oraz domowe wypieki. Tak wygląda Dzień Małego Strażaka organizowany przez OSP Źlinice-Boguszyce… » więcej 2022-06-26, godz. 17:15 Seniorzy mile widziani. Namysłowskie PCPR zachęca do korzystania z Dziennego Domu Senior+ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Namysłowie zachęca seniorów do udziału w zajęciach proponowanych przez Dzienny Dom Pobytu Senior +. W zajęciach aktywizujących… » więcej 2022-06-26, godz. 16:11 Autostrada A4 w kierunku Katowic zablokowana. Zderzyło się aż 5 samochodów Dziś (26.06) ok. godz. 15:30 na 278 kilometrze autostrady A4, na nitce w kierunku Katowic, zderzyło się aż 5 samochodów osobowych. Karambol miał miejsce… » więcej 2022-06-26, godz. 15:35 Opole: w poniedziałek całe miasto bez ciepłej wody. ECO będzie modernizować instalację Całe Opole bez ciepłej wody. Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA informuje, że w związku z modernizacją węzła rozdziału sieci ciepłowniczej w poniedziałek… » więcej 2022-06-26, godz. 14:25 Wyciek gazu na klatce schodowej bloku w Opolu. Ewakuacja mieszkańców nie była konieczna 5 zastępów straży pożarnej interweniowało dziś (26.06) w Opolu przy ul. Szymona Koszyka. Przed godz. 13:00 w jednym z bloków na klatce schodowej doszło… » więcej 2022-06-26, godz. 14:10 "Mądre pomaganie" hasłem 27. festynu Fundacji DOM Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym Trwa 27. Festyn Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym na placu Wolności w Opolu. To wydarzenie, które sprzyja integracji podopiecznych… » więcej 2022-06-26, godz. 12:30 Uczą taktyki i strategii, grał w nie Piłsudski i Jan III Sobieski. W Brzegu trwa Turniej o Puchar Ministra Obrony Narodowej… Blisko 90 osób rywalizuje w Turnieju o Puchar Ministra Obrony Narodowej w Szachach Szybkich na dziedzińcu brzeskiego zamku. Przy stołach z szachami, pod krużgankami… » więcej 2022-06-26, godz. 12:00 Trwa Weekend Cudów Solidarnej Paczki - to specjalna odsłona Szlachetnej Paczki dla ukraińskich uchodźców Trwa Weekend Cudów Solidarnej Paczki, czyli specjalnej edycji Szlachetnej Paczki skierowanej do uchodźczych rodzin z Ukrainy. W całej Polsce paczki otrzyma… » więcej 2022-06-26, godz. 10:41 Ostrzeżenie IMGW. W trzech zachodnich powiatach województwa powyżej 30 stopni W trzech powiatach województwa opolskiego przed południem termometry wskażą 30 stopni Celsjusza w cieniu - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania… » więcej 2022-06-26, godz. 09:50 Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu zorganizuje kolonie dla dzieci uchodźców z Ukrainy Dzieci, które uciekły przed wojną na Ukrainie do Polski, będą mogły skorzystać kolonii organizowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »