Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-23, 07:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Więcej aut niż mieszkańców. Opole pod tym względem jest w czołówce polskich miast. Liczba rejestracji pojazdów każdego roku rośnie

Kierowcy stoją w potężnych korkach w okolicach Dworca Opole Wschodnie, sznur aut na ul. Bohaterów Monte Cassino [fot. Wanda Kownacka]
Kierowcy stoją w potężnych korkach w okolicach Dworca Opole Wschodnie, sznur aut na ul. Bohaterów Monte Cassino [fot. Wanda Kownacka]
142 tysiące samochodów - na 125 tysięcy mieszkańców Opola. Na dodatek liczba rejestracji pojazdów rośnie. Te dane sprawiają, że stolica regionu plasuje się w czołówce miast w kraju, jeżeli chodzi o liczbę pojazdów przypadających na mieszkańca.
- Porównując 2020 do 2021 roku to wynika, że dwa lata temu w Opolu zarejestrowanych było 135 tysięcy pojazdów, a na koniec grudnia 2021 już 140 tysięcy, czyli było o 5 tysięcy więcej - mówi naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich opolskiego urzędu miasta Grzegorz Śliwiński.

Obecnie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy wszystkie pojazdy należą do mieszkańców, natomiast jak zauważa starszy aspirant Robert Kamiński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Opolu, pojazdów na ulicach jest więcej. - Uważam, że wpływ na te dane ma także tabor firm leasingowych i transport, czyli samochodów typu bus, których na ulicach przybywa.

Grzegorz Śliwiński również przyznaje, że dane z ich statystyk mogą być zniekształcone przez tabor firm leasingowych czy salonów samochodowych, natomiast urząd miasta w Opolu przewiduje, że do końca 2022 zarejestroeanych będzie ponad 145 tysięcy samochodów, czyli ponownie rok do roku liczba wzrośnie około 5 tysięcy.

Przyrostu pojazdów nie zatrzymała pandemia. Od jej początku liczba rejestracji wzrosła o 7 tysięcy. Grzegorz Śliwiński uzupełnia, że obostrzenia, a w konsekwencji zerwanie łańcuchów dostaw odbiły się na cenach samochodów. Zmienił się szczególnie rynek wtórny, na którym ceny za kilkuletnie pojazdy wzrosły o około 20 procent.

Obecnie duży jest obrót pojazdami wewnątrz kraju, ale nadal sprowadzamy pojazdy z Belgii czy Niemiec. Na obecny wzrost liczby rejestracji wpływ może mieć wojna w Ukrainie. Konflikt i zwolnienia z opłat celnych u wschodniego sąsiada spowodowały, że obywatele tego kraju przyjeżdżają do Polski na kilka dni, zawierają umowę i z tablicami wywozowymi wyjeżdżają do Ukrainy. - Tak jak wcześniej mieliśmy kilka przypadków takich rejestracji na miesiąc, tak teraz mamy ich kilkanaście dziennie - powiedział Grzegorz Śliwiński.
Grzegorz Śliwiński
Robert Kamiński

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 10:41 25 lat temu Wielka Woda zaczęła zalewać Opolszczyznę. "Dzisiaj mieszkańcy są bezpieczni, będą też dalsze inwe… Dokładnie 25 lat temu Powódź Tysiąclecia dotarła do województwa opolskiego. 6 lipca 1997 roku woda zalała pierwsze miasteczka, a wieczorem w Opolu ogłoszono… » więcej 2022-07-06, godz. 10:07 Marszałek Sejmu RP odwiedzi Opolszczyznę Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP w sobotę (9.07) odwiedzi Opolszczyznę. Informację tę przekazał w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania" 20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »