Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-18, 00:28 Autor: Mariusz Majeran

59. KFPP: Folkowe Opole porwało publiczność [ZDJĘCIA]

Golec uOrkiestra, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Golec uOrkiestra, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Golec uOrkiestra, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Golec uOrkiestra, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Adam Asanov, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Adam Asanov, Folkowe Opole, 59KFPP [fot. Kasia Nowak]
Od "Lornetki" przez "Czerwone korale" po "Bystrą wodę". Drugi koncert pierwszego dnia 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu porwał publiczność do zabawy. To było "Folkowe Opole". Wszyscy zaproszeni do koncertu wykonawcy potwierdzali swoje ludowe korzenie.
- Dobrze, że był taki koncert - mówi wokalista zespołu Piersi Adam Asanov. - Ja się bardzo cieszę, ponieważ folklor wychodzi z tradycji. A jakby nie było festiwal w Opolu to jest festiwal piosenki polskiej. A muzyka ta folklorystyczna polska jest na tyle bardzo, że tak powiem piękna, że należy ją pokazywać, szanować i kultywować.

- My jesteśmy kapelą rockową ale czerpiemy z ludowości - mówi Piotr Sołoducha z grupy Enej. - Cały ten koncert "Folkowe Opole", wszyscy artyści, którzy występują - jakby czerpie z tej tradycji. Czerpią z tej muzyki folkowej. Wszyscy gdzieś tam folk rozumieją na swój sposób. Tak samo tyczy to nas. Ta folkowa tradycja, to połączenie kultur. Wszystko się tutaj trzyma z hasłem folkowym.

- Nareszcie możemy zagrać nasze góralskie utwory - mówi Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołu Zakopower. - Folkowość się bierze z tego, że po prostu wykonawcy, którzy parają się tego typu muzyką, po prostu kochają folklor. Tak to odbieram. My pochodzimy z Podhala. Tam są nasze korzenie. Tam się wychowaliśmy.

Wykonawcy tego koncertu otrzymali statuetki nawiązujące do przebojów poszczególnych zespołów. I tak zespół Piersi otrzymał statuetkę "Usta" a Zakopower "Odcisk Bosej Stopy". Radio Opole jest patronem medialnym festiwalu. Wszystkie koncerty 59. KFPP transmitujemy na naszej antenie.
Adam Asanov
Piotr Sołoducha
Sebastian Karpiel-Bułecka

Wiadomości z regionu

2023-09-27, godz. 18:12 "Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA] Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór pa… » więcej 2023-09-27, godz. 17:46 Wybory 2023. Losowanie kolejności bloków wyborczych, które będą nadawane w Radiu Opole Kolejność emisji spotów wyborczych i tych dotyczących referendum na antenie Radia Opole - rozlosowana. » więcej 2023-09-27, godz. 17:42 Dofinasowanie dla terenów popegeerowskich zrealizowało oczekiwania uczniów wiejskiej szkoły W Racławicach Śląskich oddano do użytku zmodernizowany kompleks sportowy szkoły podstawowej. Inwestycja kosztowała ponad 1,4 mln zł. Na ten cel gmina Głogówek… » więcej 2023-09-27, godz. 16:30 Namysłów: policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich Nielegalną plantację konopi indyjskich zlikwidowali policjanci z Namysłowa. Zatrzymano 37-letniego mężczyznę, grozi mu do 3 lat więzienia. » więcej 2023-09-27, godz. 16:20 Wybory 2023. Zabytki sakralne i świeckie na Opolszczyźnie z dofinansowaniem do remontów Ponad 53 mln zł przyznano samorządom z Opolszczyzny w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie to pozwoli zrealizować kilkadziesiąt… » więcej 2023-09-27, godz. 15:48 Wybory 2023. Remont zabytkowego ogrodzenia w Byczynie. Inwestycję wsparła poseł Violetta Porowska Będzie remont ogrodzenia zabytkowego cmentarza komunalnego w Byczynie. Gmina zdobyła na ten cel niemal pół miliona złotych dotacji z Rządowego Programu Odbudowy… » więcej 2023-09-27, godz. 14:52 "To się nie może wydarzyć". Racibórz nie chce wracać do województwa opolskiego Przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, zarówno na poziomie gminy, jak i powiatu, są przeciwni powrotowi do województwa opolskiego. Ich zdaniem, to… » więcej 2023-09-27, godz. 13:45 "Szóstka" w Lotto w Krapkowicach, szczęśliwa zdrapka w Strzelcach Opolskich 'Szóstka' w Lotto padła w kolekturze w Krapkowicach, natomiast mieszkaniec Strzelec Opolskich w zdrapce wygrał milion złotych. » więcej 2023-09-27, godz. 13:30 Równość, różnorodność i rozwój. Spotkanie przedsiębiorców i młodzieży w Sławięcicach O równości, różnorodności i rozwoju w biznesie, a także codziennym życiu. W Sławięcicach trwa konferencja, w której udział biorą przedsiębiorcy, samorządowcy… » więcej 2023-09-27, godz. 12:45 Kolejne elektryczne autobusy dla MZK. Ratusz podpisał umowę z producentem Do Opola przyjadą kolejne elektryczne autobusy. Opolski ratusz podpisał dzisiaj (27.09) umowę na zakup pojazdów, które zasilą flotę Miejskiego Zakładu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »