Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-30, 16:12 Autor: Ewa Wajdziak

Druhny ochotniczki straży pożarnej z Ukrainy odwiedziły Opolszczyznę

Druhny z Ukrainy [fot. Ewa Wajdziak]
Druhny z Ukrainy [fot. Ewa Wajdziak]
Spotkanie ochotniczek z Ukrainy w urzędzie marszałkowskim [fot. Ewa Wajdziak] [fot. Ewa Wajdziak]
Spotkanie ochotniczek z Ukrainy w urzędzie marszałkowskim [fot. Ewa Wajdziak] [fot. Ewa Wajdziak]
Spotkanie ochotniczek z Ukrainy w urzędzie marszałkowskim [fot. Ewa Wajdziak] [fot. Ewa Wajdziak]
Spotkanie ochotniczek z Ukrainy w urzędzie marszałkowskim [fot. Ewa Wajdziak] [fot. Ewa Wajdziak]
Strażaczki z Ukrainy goszczą w regionie opolskim i podpatrują, jak wygląda praca Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce. Poznają także samo województwo.
Dziś (30.05) podczas spotkania z druhnami z obwodu iwano-frankiwskiego marszałek województwa opolskiego podkreślał, że sytuacja wojenna, jaka jest w Ukrainie, wymaga jeszcze większego zaangażowania w pomoc.

- Przygotowaliśmy 18 transportów różnej pomocy na łączną kwotę 2 miliony 600 tysięcy złotych, w których również będzie sprzęt dla jednostek ochotniczej straży pożarnej. Przede wszystkim chcemy pomagać, tym, którzy pomagają tam na miejscu. My zawsze możemy liczyć na nasze druhny i druhów. Tak samo tam - na Ukrainie przez lata współpracy, stworzyliśmy pewną platformę wzajemnego wsparcia i wzajemnych szkoleń. Przyjęliśmy dwa kierunki pomocy. Obszar zdrowia i drugi obszar - wsparcia dla ochotników właśnie w Ukrainie. - mówił Andrzej Buła

Jak dodaje Andrzej Latusek, naczelnik OSP w Kadłubie Turawskim, w Ukrainie nie ma jeszcze instytucji takiej jak ochotnicza straż pożarna. - To wszystko jest w powijakach. My im pomagamy stworzyć wszystko od podstaw. Jeżeli wójt chce stworzyć straż, wszystko leży na jego barkach. Sami muszą pozyskać sprzęt, znaleźć budynek. W ubiegłym roku zaprosiliśmy strażaków ochotników z Gminy Dubownica. Zobaczyli, jak to u nas wygląda, znaleźli dom po byłym nauczycielu, wyremontowali i przerobili na strażnicę. - tłumaczy.

Wizyta ochotniczek była również połączona z sobotnimi obchodami 120-lecia OSP w Kadłubie Turawskim. To tutaj od piątku są goszczone druhny z Ukrainy, które jutro wrócą do domu. A ich pobyt był możliwy dzięki funduszom pozyskanym z dotacji samorządu województwa.
Andrzej Buła
Andrzej Latusek

Wiadomości z regionu

2022-08-09, godz. 18:40 Po pandemii więcej nauczycieli ubiega się o stopień nauczyciela dyplomowanego Ponad 360 nauczycieli z regionu ubiega się o stopień nauczyciela dyplomowanego. To najwyższy stopień awansu zawodowego. W Kuratorium Oświaty w Opolu trwają… » więcej 2022-08-09, godz. 17:15 Ruszył remont Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. Będzie jak nowy Dom Dziecka w Tarnowie Opolskim będzie jak nowy. Właśnie ruszył jego remont. Zakres prac jest spory, ale ma on nie tylko poprawić wygląd budynku, ale też… » więcej 2022-08-09, godz. 17:05 Oleski dworzec kolejowy odzyskał dawny blask. Zabytkowy budynek ma również nowe funkcje [ZDJĘCIA] Ponad rok trwała gruntowna rewitalizacja dworca kolejowego w Oleśnie. Dzisiaj (09.08) miało miejsce oficjalne otwarcie budynku z 1923 roku. » więcej 2022-08-09, godz. 16:24 "To jest odebranie możliwości nauki języka ojczystego w szkołach". Polska 2050 o pomniejszonej subwencji na naukę… Polska 2050 kolejny raz nie zgadza się na odbieranie subwencji na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości. Przedstawiciele partii uważają, że… » więcej 2022-08-09, godz. 16:20 Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wraca w tradycyjnej formule. Każdy może dołączyć Za kilka dni pątnicy z całego regionu wyruszą na 46. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń pielgrzymka wraca… » więcej 2022-08-09, godz. 15:25 Napad na taksówkarza. Przed sądem w Opolu ruszył proces dwóch oskarżonych 'To była spontaniczna akcja. Nie planowaliśmy tego'. Tak dziś (09.08) przed Sądem Okręgowym w Opolu mówili oskarżeni w sprawie napadu na taksówkarza. Do… » więcej 2022-08-09, godz. 12:25 Strajk egzaminatorów WORD w regionie. Bez egzaminów praktycznych w Kędzierzynie-Koźlu. W Nysie oraz Opolu mocne ograniczenia… Zgodnie z prognozami opolscy egzaminatorzy WORD przystąpili do protestu. Jest decyzja szefostwa ośrodka dotycząca odwołania egzaminów praktycznych. » więcej 2022-08-09, godz. 10:46 15 tysięcy złotych kary za "alkoholowy" kurs rowerem Mandaty na sumę 15 000 złotych - to taka kara, jaka spotkała dwójkę rowerzystów z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Para była nietrzeźwa a także nie… » więcej 2022-08-09, godz. 10:28 "Nigdy wcześniej polska armia nie zamawiała takiej ilości sprzętu". Gość Radia Opole o zakupach MON w Korei Poł… - To sprzęt dobrej klasy i w bardzo dużej ilości, co wiąże się też z pewnymi problemami - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog Uniwersytetu… » więcej 2022-08-09, godz. 10:24 Pirat drogowy w rękach policji. Młody kierowca pędził w terenie zabudowanym 115 km/h Z prędkością 115 kilometrów na godzinę pędził przez teren zabudowany młody mieszkaniec powiatu nyskiego. Przez 3 najbliższe miesiące nie siądzie za… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »