Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-28, 19:49 Autor: Maja Laksy

Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie"

Konferencja prasowa europosła Patryka Jakiego [fot.Maja Laksy]
Konferencja prasowa europosła Patryka Jakiego [fot.Maja Laksy]
- Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z Solidarnej Polski przedstawiona dziś (28.05) na konferencji prasowej i jednocześnie jego reakcja na brak odpowiedzi prezydenta Opola, który - zdaniem posła - nie ustosunkował się do postawionego mu ultimatum.
Przypomnijmy, podczas zorganizowanej w ubiegłym tygodniu konferencji prasowej europoseł Patryk Jaki domagał się od Arkadiusza Wiśniewskiego, aby ten w ciągu 7 dni zwrócił dwa mieszkania, które nabył z zasobów Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prezydent lokali nie zwrócił, ponieważ uważa, że kupił je bez przywilejów i za własne oszczędności. W związku z tym europoseł zadecydował o podjęciu kroków prawnych i utworzeniu ustawy, która zobowiąże głowę miasta do oddania nieruchomości.

- Ustawa zakłada jasne kryteria, aby samorządowcy nie mogli sobie tworzyć sami regulaminów pod siebie. Będzie również kryterium, że mieszkania mają być w pierwszej kolejności przeznaczone dla młodych ludzi, którzy nie mogą dostać kredytów, czyli tak jak docelowo miało być w TBS-ie. Studenci, samotne matki, rodziny wielodzietne - takie będzie pierwszeństwo, jeżeli chodzi o przekazywanie tego typu mieszkań - mówi europoseł Patryk Jaki. Jak podkreśla, do tego grona w żaden sposób nie można zaliczyć prezydenta Opola, który posiada dom jednorodzinny i zarabia rocznie około 300 tysięcy złotych.

Obecny na konferencji Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa reprezentujący obóz Zjednoczonej Prawicy, zwrócił uwagę na jego zdaniem wątpliwy sposób pozyskania mieszkań przez prezydenta Wiśniewskiego.

- Do dzisiaj nie wiemy, w jaki sposób pan prezydent posiadł wiedzę o tym wolnym lokalu, z którego skorzystał po 7 dniach, a na następny dzień wpłacił pieniądze. Dopiero w październiku powstał regulamin i o dziwo, podpisał go sam prezydent.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy przedstawicieli Urzędu Miasta. Jak mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza, decyzje Patryka Jakiego są efektem zemsty za działania Rady Nadzorczej WiK, która powstrzymała mobbing w spółce i jednocześnie zawiesiła w obowiązkach prezesa Ireneusza Jakiego - ojca europosła.

- Nawiązując do mieszkania, to prezydent kupił je bez przywilejów i za własne oszczędności. A skoro Pan europoseł tak się przejmuje młodymi ludźmi i samotnymi matkami, to może niech przekona parlament do tego, aby lepiej zajął się drożyzną i inflacją, które są winą Zjednoczonej Prawicy i faktycznymi problemami, na które należy zwrócić uwagę.

Dodajmy, że podczas konferencji prasowej eurodeputowany Patryk Jaki odniósł się także do wspomnianego zawieszenia w obowiązkach swojego ojca. Argumentował, że tymczasowe odsunięcie Ireneusza Jakiego z funkcji prezesa spółki jest próbą mataczenia w śledztwie na temat afery związanej z przetargiem na prąd w spółce WiK w Opolu.
Patryk Jaki
Tomasz Gabor
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2022-06-29, godz. 20:45 Aktywni seniorzy, bractwo strzeleckie i Beethoven, czyli gościliśmy w Głogówku. Akcja Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA… Kolejnym przystankiem na trasie naszej wakacyjnej podróży po miejscowościach całej Opolszczyzny był Głogówek. To właśnie tam zawitało dziś (29.06) plenerowe… » więcej 2022-06-29, godz. 20:00 Billboardy "zalewają" historyczne centrum Namysłowa Mimo funkcjonowania w Namysłowie uchwały krajobrazowej, która miała na celu wzmocnienie ładu przestrzennego na obszarze miasta, w ścisłym, zabytkowym centrum… » więcej 2022-06-29, godz. 18:00 Punkt informacyjny dla uchodźców zmienia adres Od dzisiaj (29.06) Opolski Urząd Wojewódzki przenosi punkt informacyjny dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. » więcej 2022-06-29, godz. 17:15 Poseł Janusz Kowalski chce sprawdzić, czy na UO jest propagowana ideologia LGBT Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski chce dowiedzieć się, czy Uniwersytet Opolski finansuje ideologię LGBT. W tej sprawie wysłał pismo do rektora uczelni… » więcej 2022-06-29, godz. 16:35 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na autostradzie w kierunku Katowic Na 273 km autostrady A4 samochód osobowy wypadł z jezdni i dachował. Jedna osoba została ranna. » więcej 2022-06-29, godz. 16:15 "Niektórzy są bardzo zdziwieni, że coś obok nich przejechało". W Opolu testowana jest śmieciarka na prąd Firma Elkom testuje w Opolu śmieciarkę na prąd. To jeden z sześciu takich pojazdów zarejestrowanych obecnie w Polsce. Dzisiaj (29.06) w dzielnicy Czarnowąsy… » więcej 2022-06-29, godz. 15:15 Bariery oraz... przydrożne klony. "Drogowi" złodzieje niczym nie pogardzą Na jednym z wiaduktów nad obwodnicą Nysy ukradziono 160 metrów barier. Do dzisiaj stali nie odnaleziono, ale GDDKiA w Opolu zapewnia, że nowe zabezpieczenia… » więcej 2022-06-29, godz. 15:15 Archeolodzy odkrywają tajemnice brzeskiego placu Bramy Wrocławskiej Dawne przedmieścia Brzegu kryją w sobie wiele tajemnic. Podczas trwającej przebudowy nawierzchni placu Bramy Wrocławskiej archeolodzy odnaleźli tam relikty… » więcej 2022-06-29, godz. 14:06 Pierwsze kupione od USA pojazdy opancerzone Cougar trafiły do 55. Batalionu Remontowego Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło 300 pojazdów opancerzonych Cougar 4x4 od Stanów Zjednoczonych. Część pierwszej transzy tych samochodów trafiła już… » więcej 2022-06-29, godz. 14:05 Zorganizowali zawody w piciu alkoholu, "zawodniczka" zmarła. Policja zatrzymała uczestników patoimprezy Kluczborska policja zatrzymała 6 mężczyzn, którzy mieli przyczynić się do śmierci 37-letniej kobiety. W domu ofiary zorganizowali - jak określiła to policja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »