Radio Opole » Gospodarka
2022-05-26, 17:07 Autor: Monika Matuszkiewicz

Prezes WiK Ireneusz Jaki został zawieszony w swoich obowiązkach. "Będę się od decyzji rady nadzorczej odwoływał"

WiK w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
WiK w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Ireneusz Jaki [fot. Agnieszka Lubczańska]
Ireneusz Jaki [fot. Agnieszka Lubczańska]
Prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki został zawieszony. Taką decyzję podjęła dziś (26.05) rada nadzorcza spółki. Podczas posiedzenia rady głosowano także za odwołaniem członków zarządu, jednak taka uchwała nie została zatwierdzona, bo przeciwny był przedstawiciel Funduszu Inwestycji Samorządowych FIZAN, jeden z udziałowców.
W przesłanym przez przewodniczącą rady nadzorczej Annę Habzdę oświadczeniu czytamy, że jednym z powodów zawieszenia w czynnościach prezesa Jakiego był trwały konflikt personalny między nim a pozostałymi członkami zarządu, co uniemożliwiało dalszą współpracę.

- Po drugie - nielojalne działanie prezesa zarządu wobec spółki. Po trzecie - uchylanie się od czynności prowadzenia spraw spółki. Po czwarte - niewłaściwa współpraca z radą nadzorczą. Po piąte - brak należytej organizacji pracy zarządu, w szczególności w zakresie nadzoru nad inwestycją modernizacji oczyszczalni ścieków. Po szóste - brak wprowadzenia procedur antymobbingowych w spółce. Po siódme - utrata przez radę nadzorczą zaufania do prezesa zarządu - przekazała przewodnicząca.

Dodajmy, że za zawieszeniem prezesa Ireneusza Jakiego głosowało 5 członków rady nadzorczej, jeden głos był przeciwny, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Przypomnijmy, że w radzie nadzorczej zasiada 9 osób, z czego 5 z nich powołanych zostało przez prezydenta Opola.

- Będę się od tej decyzji odwoływał - zapowiada zawieszony prezes spółki WiK Ireneusz Jaki. Prezes uważa, że podstawa prawna tego zawieszenia jest dyskusyjna i w jego opinii niezgodna z prawem.

- Ja się na swojej pracy znam bardzo dobrze, co pokazałem przez ostatnie 7 lat. Za mojego kierownictwa spółka była jedną z najlepszych spółek w kraju - dodał prezes Jaki.

- Szkoda mi spółki i ludzi, bo ja z nimi wypracowałem bardzo dobry schemat działania, który przez ludzi Wiśniewskiego i desant rady nadzorczej został dzisiaj przegłosowany. Ledwo udało im się mnie zawiesić. Zostało to zrobione, aby nie ujawnić tych wszystkich nieprawidłowości, które wystąpiły i występują w spółce. Ja będę robił wszystko, aby ujrzało to światło dzienne, bez względu na to, czy będę zawieszony, czy też nie.

Dodajmy, że od teraz o sprawach spółki będzie decydował 2-osobowy zarząd, czyli wiceprezes Sebastian Paroń i wiceprezes Agnieszka Maślak. Na razie prezes Jaki został zawieszony na 3 miesiące.

Natomiast, jeśli chodzi o kwestie wynagrodzenia prezesa spółki w zawieszeniu, to - jak poinformował nas rzecznik opolskiego ratusza Adam Leszczyński - zajmie się tym zarząd oraz radca prawny WiK-u.
Anna Habdza
Ireneusz Jaki

Gospodarka

2022-06-30, godz. 19:00 Opole: nagrodzono przedsiębiorstwa w ramach konkursu "Opolska Marka 2022" Przedstawiciele 13 przedsiębiorstw z Opola i powiatu opolskiego odebrali dziś (30.06) statuetki i dyplomy 'Opolska Marka 2022'. Podczas tegorocznej, XIX. edycji… » więcej 2022-06-30, godz. 14:15 Były dworzec kolejowy w Głubczycach ma szansę na ''nowe'' życie. Budynek zamierza remontować samorząd Niszczejący od wielu lat zabytkowy dworzec kolejowy w Głubczycach ponownie jest własnością gminy. Żeby zapobiec całkowitej dewastacji, samorząd odkupił… » więcej 2022-06-30, godz. 10:19 Trzy wsie gminy Kluczbork będą skanalizowane. To dotacja z Polskiego Ładu Kujakowice Dolne, Kujakowice Górne i część Gotartowa. Te miejscowości gminy Kluczbork zyskają na drugim naborze Polskiego Ładu, ponieważ samorządowi przyznano… » więcej 2022-06-29, godz. 20:30 O wyzwaniach dotyczących opolskiego rynku pracy rozmawiano w urzędzie marszałkowskim. Jest kilka bolączek Niski poziom aktywności zawodowej, niedobór pracowników i niski poziom kształcenia ustawicznego. Między innymi na te kwestie zwrócono uwagę dzisiaj w urzędzie… » więcej 2022-06-28, godz. 20:00 Remont miejskiego basenu w Głubczycach na finiszu. Jest szansa, że będzie otwarty w lipcu Dobiega końca pierwszy etap prac remontowych basenu miejskiego w Głubczycach. Roboty mają zakończyć się jeszcze w czerwcu. Później obiekt czeka odbiór… » więcej 2022-06-28, godz. 07:00 Pozostały trzy dni na zgłoszenie, czym ogrzewamy nieruchomość. Za niezłożenie deklaracji grozi nawet 5 tys. zł … Kara grzywny do 5 tysięcy złotych i brak dopłat do zakupu węgla. Takie konsekwencje czekają właścicieli nieruchomości, którzy do najbliższego czwartku… » więcej 2022-06-27, godz. 17:23 Będzie remont drogi powiatowej w Wierzbicy Górnej. Jest dotacja, a resztę kosztów podzieliły między siebie samor… Współpraca starostwa z magistratem i dotacja pozwoli na remont istotnego fragmentu drogi powiatowej w Wierzbicy Górnej obok Wołczyna. » więcej 2022-06-26, godz. 14:00 Opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o zasadach urlopu ojcowskiego Ponad 1400 zasiłków macierzyńskich z tytułu urlopu ojcowskiego wypłacił opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych od początku roku do końca kwietnia. » więcej 2022-06-25, godz. 14:30 15 milionów złotych na powiatowe inwestycje. Nyskie starostwo stawia na modernizacje 15 milionów złotych. Tyle pieniędzy otrzymały władze powiatu nyskiego w ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych 'Polski Ład'. Starostwo… » więcej 2022-06-25, godz. 10:00 Mieszkańcy Gałązczyc będą mieli kanalizację. Jej budowa ma się rozpocząć w tym roku, a zakończyć w przyszł… Kolejna wieś w gminie Grodków doczeka się kanalizacji. Tym razem instalacja wybudowana zostanie w Gałązczycach. Do sierpnia ma być opracowana dokumentacja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »