Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-23, 10:15 Autor: Krzysztof Rapp

O podwyżkach w służbie zdrowia i robotyce w medycynie. Violetta Porowska gościem Radia Opole

Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Prezentacja robota chirurgicznego w Rzeszowie [fot. mat. poseł Violetty Porowskiej]
Prezentacja robota chirurgicznego w Rzeszowie [fot. mat. poseł Violetty Porowskiej]
Rząd ma się jutro (24.05) zająć wynagrodzeniami w służbie zdrowia. Jak przekonywała dziś w Porannej Rozmowie Radia Opole Violetta Porowska, posłanka PiS i szefowa tego ugrupowania w naszym regionie, chodzi przede wszystkim o wyrównanie dysproporcji w płacach na tle innych zawodów i dostosowanie ich do obecnej sytuacji na rynku. Niektóre podwyżki mają sięgnąć nawet 30 procent
- To będą wysokie podwyżki, dlatego że przez wiele nie lat, ale dekad różne środowiska zawodowe w branży medycznej były niedoceniane finansowo. I my musimy tę sytuację nie tylko zauważyć, ale przede wszystkim wyrównać. To nie tylko chodzi o lekarzy czy brać pielęgniarską, ale również o diagnostów medycznych, o całe to tło zawodowe w jednostkach medycznych, którego być może nie widać, nie ma bezpośredniego wpływu na proces terapeutyczny, natomiast bez ich funkcjonowania, bez ich pracy, żadna jednostka medyczna nie mogłaby funkcjonować - mówi Violetta Porowska.

Posłanka PiS mówiła też o innowacjach w medycynie. W piątek (20.05) w Rzeszowie uczestniczyła w konferencji poświęconej robotyce, a konkretnie robotom Da Vinci, które skutecznie pomagają wykonywać różne skomplikowane zabiegi chirurgiczne. W Polsce wykorzystuje się już tę technologię, a od kwietnia zabiegi z użyciem robotów Da Vinci są refundowane przez NFZ. Jednak Opolszczyzna wciąż nie ma takiego urządzenia.

- Chcemy to zmienić - mówi gość Radia Opole. - Musimy do tego dążyć. Mamy szpital kliniczny, mamy jednostki, które na pewno chciałyby takiego robota wykorzystywać. Co więcej ten robot, którego oglądaliśmy w piątek w Rzeszowie, to tydzień temu był wykorzystywany i prezentowany u nas w szpitalu na onkologii. Więc takie ambicje, żeby robota Da Vinci posiadać również mamy - mówi Porowska.

Jak podkreślała szefowa PiS na Opolszczyźnie potrzebny jest też rozwój ośrodków, które będą szkoliły lekarzy z obsługi robotów Da Vinci. Jej zdaniem jeden z takich ośrodków mógłby powstać w Opolu.
Violetta Porowska cz.1
Violetta Porowska cz.2

Wiadomości z regionu

2022-07-05, godz. 08:00 Już jesienią z Centrum Badań i Innowacji USK skorzystają pierwsi pacjenci. "To oznacza dostęp do nowych badań" Centrum Badań i Innowacji, które powstaje przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym jest już prawie gotowe. Szpital zakończył proces inwestycyjny, teraz czas… » więcej 2022-07-04, godz. 19:30 W nocy możliwe burze w regionie. Jest ostrzeżenie 2. stopnia dla części województwa Dla powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, nyskiego, prudnickiego i strzeleckiego IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed… » więcej 2022-07-04, godz. 17:15 Gdzie historia splata się z nowoczesnością. Akcja Radia Opole dotarła do Nysy [ZDJĘCIA, FILM] W pierwszy lipcowy poniedziałek wakacyjna, urodzinowa akcja Radia Opole i NTO '70 gmin na 70-lecie' zakotwiczyła na nyskim kąpielisku Frajda. Ten liczący blisko… » więcej 2022-07-04, godz. 17:00 Będą spotkania, by poznać poszczególne problemy. Poseł Katarzyna Czochara o swojej roli pełnomocnika partii Szereg spotkań z lokalnymi działaczami Prawa i Sprawiedliwości planuje poseł Katarzyna Czochara, jako pełnomocnik jednego z trzech okręgów partii. Chodzi… » więcej 2022-07-04, godz. 17:00 Finał remontu na A4, ale.... Znamy terminy! W piątek (8.07) znikną utrudnienia na autostradzie A4, ale węzeł Strzelce Opolskie nadal będzie wyłączony z ruchu. Według informacji GDDKiA w Opolu zakończy… » więcej 2022-07-04, godz. 16:30 Seniorka z Opola zaufała telefonicznej oszustce i straciła ponad 130 tysięcy złotych Ponad 130 tysięcy złotych straciła seniorka z Opola, która dała się podejść oszustom działającym metodą 'na członka rodziny'. 80-latka odebrała telefon… » więcej 2022-07-04, godz. 16:01 Na Popiełuszki w Opolu bus wjechał w autobus W rejonie dworca PKP Opole Groszowice, przy ul. Popiełuszki doszło do zderzenia busa z autobusem. » więcej 2022-07-04, godz. 15:45 Zrewitalizowany staw "Kozieławy" niedaleko Starej Kuźni pełni teraz funkcję małej retencji Zbiornik retencyjny 'Kozieławy' niedaleko Starej Kuźni na terenie byłego pogorzeliska zrewitalizowany. Inwestycja zrealizowana przez Lasy Państwowe ma zabezpieczyć… » więcej 2022-07-04, godz. 14:59 Zakropkowana akcja w zoo. Wolontariusze i pracownicy chcą chronić ptaki Nie będzie już szklanych pułapek dla ptaków w opolskim ogrodzie zoologicznym. Wszystkie szyby, przez które odwiedzający zoo oglądają zwierzęta, są oklejane… » więcej 2022-07-04, godz. 14:00 "Kolejne wybory, które są przed nami będą wyborami przełomowymi". Violetta Porowska o nowej regionalnej strukturze… - To był jeden z najtrudniejszych okresów dla naszej partii - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole opolska posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »