Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-21, 16:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa już działa! Można się zgłaszać

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa odwiedził dziś (21.05) punkt rekrutacyjny w Nysie [fot. M.Matuszkiewicz]
Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa odwiedził dziś (21.05) punkt rekrutacyjny w Nysie [fot. M.Matuszkiewicz]
Punkt rekrutacyjny w Nysie [fot.M.Matuszkiewicz]
Punkt rekrutacyjny w Nysie [fot.M.Matuszkiewicz]
Punkt rekrutacyjny w Nysie [fot.M.Matuszkiewicz]
Punkt rekrutacyjny w Nysie [fot.M.Matuszkiewicz]
Punkt rekrutacyjny w Nysie [fot.M.Matuszkiewicz]
Punkt rekrutacyjny w Nysie [fot.M.Matuszkiewicz]
Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa odwiedził dziś (21.05) punkt rekrutacyjny w Nysie [fot. M.Matuszkiewicz]
Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa odwiedził dziś (21.05) punkt rekrutacyjny w Nysie [fot. M.Matuszkiewicz]
Ruszył nabór do nowego rodzaju służby wojskowej - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w 32 miejscowościach w całej Polsce odbywają się pikniki wojskowe, w trakcie których można wypełnić wniosek i zgłosić się do służby. Na Opolszczyźnie z takiej możliwości można skorzystać w Nysie, Brzegu oraz w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu, gdzie czynny jest punkt rekrutacyjny.
Piknik w Nysie odwiedził wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Jak podkreślił, nowy rodzaj służby ma być skutecznym mechanizmem do zwiększenia liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw. Obecnie mamy ponad 140 tysięcy żołnierzy, a celem jest zwiększenie ich liczby do 300 tysięcy.

- To jest służba, która nawiązuje do tradycji obowiązkowej służby, ale z tym komponentem dobrowolnym. Do 12 miesięcy każdy chętny ma możliwość przeszkolić się wojskowo i w dowolnym momencie może przerwać tę służbę. Jednak to, co wyszkoli, to jego. Gwarantujemy wynagrodzenie na poziomie ponad 4,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Dodatkowo ten czas w służbie zaliczany jest do stażu pracy, do wysługi emerytalnej. Te osoby, które ukończą służbę, będą traktowane priorytetowo przy naborze do sił zbrojnych Rzeczypospolitej.

Do służby może zgłosić się każdy, kto ma ukończony 18. rok życia, obywatelstwo polskie, nie jest karany i ma pełną sprawność psychiczno-fizyczną.

- To jest wypełnienie tylko wniosku z podaniem podstawowych swoich danych. Resztę załatwią rekruterzy z WCR-u. Osobę wypełniającą wniosek namawiamy, żeby uzupełniała go łącznie z preferencjami, do jakiej jednostki chciałaby się dostać. Następnie czekamy na odzew ze strony rekrutów, a na pewno on będzie i potem na spotkanie. W ciągu jednego lub dwóch dni taka osoba zostanie poddana kwalifikowaniu i zakończony się to wręczeniem karty powołania do określonej jednostki wojskowej - dodaje Marek Madur, specjalista zamiejscowego ośrodka w Opolu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Zainteresowanych wstąpieniem do wojska nie brakowało. W grupie znaleźli się m.in. Michał z Nysy oraz Marek ze Szczecina.

- Trochę to była decyzja po stronie moich rodziców, bo tata służył w wojsku, ale sam też chciałem pójść do wojska. Wydaje mi się, że jest to najlepsza opcja. - U mnie zainteresowanie wojskiem jest już od dawna. Bardzo dużo bawię się w takie coś i jestem też w oficjalnym stowarzyszeniu. Zgłosiłem się, bo po prostu, żeby była ta służba w wojsku, chce też zrobić coś dla kraju i ludzi.

Dodajmy, że szczegóły na temat służby znaleźć można w każdej chwili na portalu zostanzolnierzem.pl
Marcin Ociepa
Marek Madur
Przyszli żołnierze

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania" 20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi… » więcej 2022-07-05, godz. 18:30 Kim byli Romeo i Julia z Opola? Kolejne szczątki odnalezione przy murach katedry [FILM, ZDJĘCIA] Archeolodzy, którzy prowadzą prace badawcze przy opolskiej katedrze natrafili na wyjątkowe odkrycie. Choć wydawałoby się, że kolejne dwa ludzkie szkielety… » więcej 2022-07-05, godz. 16:54 Wypadek na styku Ozimskiej z Horoszkiewicza w Opolu Do zderzenia dwóch aut doszło po godzinie 16:00 w Opolu, u zbiegu Horoszkiewicza z Ozimską, na wysokości NFZ. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »