Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-16, 12:05 Autor: Katarzyna Doros

Po przysiędze chcą zostać w armii. Zakończył się ostatni kurs służby przygotowawczej w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej [ZDJĘCIA]

Przysięga wojskowa w 10. BLog w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Przysięga wojskowa w 10. BLog w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Przysięga wojskowa w 10. BLog w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Przysięga wojskowa w 10. BLog w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
72 elewów, w tym 12 pań złożyło przysięgę wojskową i tym samym zakończyło intensywne szkolenie przygotowawcze w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Przez cztery tygodnie przyszli żołnierze uczyli się podstawowych umiejętności m.in. taktyki i strzelania. Większość z nich deklaruje chęć kontynuowania zawodowej przygody z mundurem.
- To dla nas spełnienie marzeń, że możemy dzisiaj przysięgać na honor i ojczyznę. Najcięższa była taktyka, jak musieliśmy iść przez 2 km, wstawać, klękać, leżeć, kłaść się itd. - mówi szer. elew Alicja Lulczyk.

- Zawodowym żołnierzem chcę być po to, by móc bronić Rzeczpospolitej Polskiej, mojej rodziny, bliskich - mówił jeden z elewów.

- Jest to spełnienie marzeń, pozostanie w sercu na długo - dodaje szer. elew Dawid Walczak.

- Na ten ostatni kurs zgłosiło się 81 ochotników, do przysięgi dotrwały 72 osoby, co uważamy za dobry wynik. Teraz przed elewami możliwość kontynuowania zawodowej służby wojskowej - mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

- Złożeniem przysięgi jest pierwszym krokiem milowym, jeśli chodzi o karierę zawodową. Większość elewów deklaruje chęć pozostania w siłach zbrojnych. Trzymam za nich wszystkich kciuki, mam nadzieję, że wszystkim się powiedzie.

W najważniejszym dniu w życiu przyszłych żołnierzy nie zabrakło ich bliskich i przyjaciół.

- Już przeżyłam przysięgę syna, teraz wnuka doczekałam, także przeżywam bardzo. Dumna jestem z niego, kochany, mój wnuczek, jedyny. Zawsze są obawy, ale trzeba próbować. Wszystko się przyda w życiu - mówiła jedna z kobiet obserwująca uroczystości jako gość. - Do kolegi, Kamila. Ja byłem też w wojsku, z synem przyjechałem, z rodzicami kolegi, siostrą, teściową i dziewczyną - dodał inny gość.

Dodajmy, że był to ostatni kurs służby przygotowawczej, która po wejściu w życie ustawy o obronności, zostanie zastąpiona ochotniczą zasadniczą służbą wojskową.
szer. elew Alicja Lulczyk i Dawid Walczak
kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.
Rodziny elewów

Wiadomości z regionu

2022-06-29, godz. 20:45 Aktywni seniorzy, bractwo strzeleckie i Beethoven, czyli gościliśmy w Głogówku. Akcja Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA… Kolejnym przystankiem na trasie naszej wakacyjnej podróży po miejscowościach całej Opolszczyzny był Głogówek. To właśnie tam zawitało dziś (29.06) plenerowe… » więcej 2022-06-29, godz. 20:00 Billboardy "zalewają" historyczne centrum Namysłowa Mimo funkcjonowania w Namysłowie uchwały krajobrazowej, która miała na celu wzmocnienie ładu przestrzennego na obszarze miasta, w ścisłym, zabytkowym centrum… » więcej 2022-06-29, godz. 18:00 Punkt informacyjny dla uchodźców zmienia adres Od dzisiaj (29.06) Opolski Urząd Wojewódzki przenosi punkt informacyjny dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. » więcej 2022-06-29, godz. 17:15 Poseł Janusz Kowalski chce sprawdzić, czy na UO jest propagowana ideologia LGBT Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski chce dowiedzieć się, czy Uniwersytet Opolski finansuje ideologię LGBT. W tej sprawie wysłał pismo do rektora uczelni… » więcej 2022-06-29, godz. 16:35 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na autostradzie w kierunku Katowic Na 273 km autostrady A4 samochód osobowy wypadł z jezdni i dachował. Jedna osoba została ranna. » więcej 2022-06-29, godz. 16:15 "Niektórzy są bardzo zdziwieni, że coś obok nich przejechało". W Opolu testowana jest śmieciarka na prąd Firma Elkom testuje w Opolu śmieciarkę na prąd. To jeden z sześciu takich pojazdów zarejestrowanych obecnie w Polsce. Dzisiaj (29.06) w dzielnicy Czarnowąsy… » więcej 2022-06-29, godz. 15:15 Bariery oraz... przydrożne klony. "Drogowi" złodzieje niczym nie pogardzą Na jednym z wiaduktów nad obwodnicą Nysy ukradziono 160 metrów barier. Do dzisiaj stali nie odnaleziono, ale GDDKiA w Opolu zapewnia, że nowe zabezpieczenia… » więcej 2022-06-29, godz. 15:15 Archeolodzy odkrywają tajemnice brzeskiego placu Bramy Wrocławskiej Dawne przedmieścia Brzegu kryją w sobie wiele tajemnic. Podczas trwającej przebudowy nawierzchni placu Bramy Wrocławskiej archeolodzy odnaleźli tam relikty… » więcej 2022-06-29, godz. 14:06 Pierwsze kupione od USA pojazdy opancerzone Cougar trafiły do 55. Batalionu Remontowego Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło 300 pojazdów opancerzonych Cougar 4x4 od Stanów Zjednoczonych. Część pierwszej transzy tych samochodów trafiła już… » więcej 2022-06-29, godz. 14:05 Zorganizowali zawody w piciu alkoholu, "zawodniczka" zmarła. Policja zatrzymała uczestników patoimprezy Kluczborska policja zatrzymała 6 mężczyzn, którzy mieli przyczynić się do śmierci 37-letniej kobiety. W domu ofiary zorganizowali - jak określiła to policja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »