Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-21, 17:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Medycy z USK w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci

Zdjęcie ilustracyjne, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Prof. Agata Chobot i lek. Olga Kamińska – Jackowiak [fot. USK Opole]
Prof. Agata Chobot i lek. Olga Kamińska – Jackowiak [fot. USK Opole]
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci i młodzieży. Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej na ten cel otrzymał grant w wysokości 110 tysięcy złotych z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
- Projekt w tej chwili jest finalizowany. Uczestników zaczniemy rekrutować w trakcie wakacji. Wcześniej musimy przygotować odpowiedni sprzęt, część zakupić właśnie z tego grantu. Pacjenci w trakcie wizyt będą informowani o możliwości skorzystania z tego badania - mówi dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii USK.

Pomysłodawczynią projektu jest doktor Olga Kamińska-Jackowiak. - Badaniem będzie objęta populacja dzieci, które znajdują się pod opieką naszej poradni diabetologicznej - mówi. - Grupą kontrolną będą dzieci z oddziału pediatrii, które nie chorują na cukrzycę, a przebywające na tym oddziale w związku z diagnostyką np. gastroenterologiczną lub kardiologiczną, które w wywiadzie chorobowym nie mają wad słuchu. Poprzez ten projekt chcę się dowiedzieć, czy poziom wyrównania cukrzycy, czas trwania choroby oraz epizody ostrych powikłań w przeszłości mają wpływ na powstawanie zaburzeń w zakresie narządu słuchu i równowagi u dzieci z cukrzycą typu I.

Projekt będzie jeszcze dopracowywany podczas Szkoły Młodych Naukowców ISPAD w Pradze, do której zakwalifikowała się dr Olga Kamińska-Jackowiak z USK w Opolu.
dr hab. n. med. Agata Chobot
Olga Kamińska-Jackowiak

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania" 20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi… » więcej 2022-07-05, godz. 18:30 Kim byli Romeo i Julia z Opola? Kolejne szczątki odnalezione przy murach katedry [FILM, ZDJĘCIA] Archeolodzy, którzy prowadzą prace badawcze przy opolskiej katedrze natrafili na wyjątkowe odkrycie. Choć wydawałoby się, że kolejne dwa ludzkie szkielety… » więcej 2022-07-05, godz. 16:54 Wypadek na styku Ozimskiej z Horoszkiewicza w Opolu Do zderzenia dwóch aut doszło po godzinie 16:00 w Opolu, u zbiegu Horoszkiewicza z Ozimską, na wysokości NFZ. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »