Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-13, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Drzewa nasadzone w kształt liter OOL. Oleski Las Integracji Lokalnej za kilka lat będzie widoczny z lotu ptaka

Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sosny i buki nasadzone w kształt liter OOL. Mniej więcej tak będzie wyglądać Oleski Las Integracji Lokalnej, który zainicjowano dzisiaj (13.05) przed południem.
Akcję "Łączą nas drzewa" przygotowało Nadleśnictwo Olesno, choć na skalę kraju inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska sięga wiosny ubiegłego roku. W Oleśnie do sadzenia drzew zaangażowały się różne środowiska

- Tej wiosny w Nadleśnictwie Olesno liczba nasadzeń przekroczyła już milion - mówi Grzegorz Kimla, nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno.

- Na tym niewielkim fragmencie sadzimy dwa gatunki – wiosną sosnę, a jesienią uzupełnimy w niektórych miejscach bukiem. Te dwa gatunki różnią się wyglądem. Poprzez jesienne nasadzenie bukiem postaramy się, aby drzewa uformowały litery OOL. To jednoznacznie pokaże z perspektywy lotu ptaka, gdzie jesteśmy.

Burmistrz Sylwester Lewicki zwraca uwagę, że las nasadzono w mieście, co nie dzieje się często.

- Wspaniała inicjatywa, jeśli w mieście sadzimy taki kawał lasu. Przecież nie tak dawno, bo 800 lat temu, książę Henryk Brodaty przyjechał tutaj. Pamiętamy jego sformułowanie "o, jak tu leśno", więc wydaje mi się, że w sposób naturalny staramy się uzupełniać braki związane z realizacją największej inwestycji na naszym terenie.

Wspomnianą inwestycją jest budowa obwodnicy Olesna.

Seniorka Maria Mitręga nie kryła radości z zaproszenia do sadzenia sosen, które dominują w oleskich lasach.

- Drzewa starzeją się tak, jak ludzie, więc należy sadzić młode. Sadziłam drzewa w szkole podczas jakichś zajęć, natomiast sadzenie lasu na tak dużym terenie i w pięknym miejscu to dla mnie fantastyczna niespodzianka. Cieszę się bardzo, że mogę tu być.

Zdaniem księdza Waltera Lenarta, proboszcza parafii Bożego Ciała w Oleśnie, sadzenie drzew to integracja przez robienie czegoś pożytecznego.

- Dobra akcja, tym bardziej, że ona wpisuje się również w historię naszego sanktuarium. Ta rozpoczyna się od opowieści, wedle której na sośnie w lesie obok Olesna był obraz świętej Anny. Las sosnowy jest więc tutaj od zawsze. Teraz kościół świętej Anny nie jest w lesie, ale gdy on zbliży się do świątyni, znów będziemy mieć kościół w lesie sosnowym lub obok lasu sosnowego.

Akcja "Łączą nas drzewa" będzie kontynuowana jesienią przez uczniów oleskich szkół. Napis OOL powinien być widoczny z lotu ptaka za około 5 lat.
Grzegorz Kimla
Sylwester Lewicki
Maria Mitręga
Walter Lenart

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki Przywrócono stałą organizację ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim. Tym samym zakończył się oficjalnie… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »