Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-13, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Drzewa nasadzone w kształt liter OOL. Oleski Las Integracji Lokalnej za kilka lat będzie widoczny z lotu ptaka

Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sadzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej [fot. Witold Wośtak]
Sosny i buki nasadzone w kształt liter OOL. Mniej więcej tak będzie wyglądać Oleski Las Integracji Lokalnej, który zainicjowano dzisiaj (13.05) przed południem.
Akcję "Łączą nas drzewa" przygotowało Nadleśnictwo Olesno, choć na skalę kraju inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska sięga wiosny ubiegłego roku. W Oleśnie do sadzenia drzew zaangażowały się różne środowiska

- Tej wiosny w Nadleśnictwie Olesno liczba nasadzeń przekroczyła już milion - mówi Grzegorz Kimla, nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno.

- Na tym niewielkim fragmencie sadzimy dwa gatunki – wiosną sosnę, a jesienią uzupełnimy w niektórych miejscach bukiem. Te dwa gatunki różnią się wyglądem. Poprzez jesienne nasadzenie bukiem postaramy się, aby drzewa uformowały litery OOL. To jednoznacznie pokaże z perspektywy lotu ptaka, gdzie jesteśmy.

Burmistrz Sylwester Lewicki zwraca uwagę, że las nasadzono w mieście, co nie dzieje się często.

- Wspaniała inicjatywa, jeśli w mieście sadzimy taki kawał lasu. Przecież nie tak dawno, bo 800 lat temu, książę Henryk Brodaty przyjechał tutaj. Pamiętamy jego sformułowanie "o, jak tu leśno", więc wydaje mi się, że w sposób naturalny staramy się uzupełniać braki związane z realizacją największej inwestycji na naszym terenie.

Wspomnianą inwestycją jest budowa obwodnicy Olesna.

Seniorka Maria Mitręga nie kryła radości z zaproszenia do sadzenia sosen, które dominują w oleskich lasach.

- Drzewa starzeją się tak, jak ludzie, więc należy sadzić młode. Sadziłam drzewa w szkole podczas jakichś zajęć, natomiast sadzenie lasu na tak dużym terenie i w pięknym miejscu to dla mnie fantastyczna niespodzianka. Cieszę się bardzo, że mogę tu być.

Zdaniem księdza Waltera Lenarta, proboszcza parafii Bożego Ciała w Oleśnie, sadzenie drzew to integracja przez robienie czegoś pożytecznego.

- Dobra akcja, tym bardziej, że ona wpisuje się również w historię naszego sanktuarium. Ta rozpoczyna się od opowieści, wedle której na sośnie w lesie obok Olesna był obraz świętej Anny. Las sosnowy jest więc tutaj od zawsze. Teraz kościół świętej Anny nie jest w lesie, ale gdy on zbliży się do świątyni, znów będziemy mieć kościół w lesie sosnowym lub obok lasu sosnowego.

Akcja "Łączą nas drzewa" będzie kontynuowana jesienią przez uczniów oleskich szkół. Napis OOL powinien być widoczny z lotu ptaka za około 5 lat.
Grzegorz Kimla
Sylwester Lewicki
Maria Mitręga
Walter Lenart

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »