Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-26, 19:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Wrzutka niemiecka" w petycji o Polakach na Białorusi? Burzliwa dyskusja na sesji sejmiku

Kwietniowa sesja sejmiku [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kwietniowa sesja sejmiku [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gorące reakcje podczas obrad Sejmiku Województwa Opolskiego. Gremium głosowało nad apelem w sprawie dyskryminacji mniejszości polskiej na Białorusi. Chodzi o zamknięcie klas w kilku polskojęzycznych szkołach. Rządzące regionem Koalicja Obywatelska i Mniejszość Niemiecka dostrzegają w tym postępowaniu analogię do sytuacji mniejszości niemieckiej, która po zmianach podjętych przez resort edukacji ma skróconą liczbę godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce.
- Okazało się, że rząd białoruski postanowił zastosować bardzo podobne rozwiązania jak rząd polski w stosunku do Niemców, czyli również ograniczyć dostępność nauki języka polskiego jako ojczystego. My nie możemy pozostać głusi na to, co się tam dzieje i udawać, że nic się nie dzieje, podczas gdy jesteśmy regionem, w którym poszanowanie praw mniejszości jest szczególnie ważne - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

To właśnie te słowa wzburzyły radnych opozycji, którzy domagali się wyłączenia z apelu akapitu mówiącego o mniejszości niemieckiej.

- Można było myśleć, że jest to pewne nieporozumienie, ewentualnie wyraz rozżalenia Mniejszości Niemieckiej - mówi Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku. - Słowa marszałka Ogłazy są żenujące, haniebne i niepotrzebne. Słowa porównujące rząd polski do Białorusi są dla nas nie do przyjęcia. Wnieśliśmy dwa wnioski formalne o modyfikację tego apelu i ucięcie go w tym momencie, kiedy wtrąca się w treść również mniejszość niemiecka, również nie zostały przyjęte przez koalicję rządzącą województwem.

- To pokazuje, że jednak mniejszość niemiecka dla opozycji to obywatele drugiej kategorii - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. - Dla mnie jest niezrozumiałe, że osoby, które są reprezentantami mieszkańców naszego regionu, nie potrafią zrozumieć jednej prostej zasady. Ograniczenie jednej grupie społecznej, dzieciom z Mniejszości Niemieckiej dostępu do nauczania języka mniejszości, który do 1989 roku był zakazany, to jest dyskryminacja. Dokładnie tak samo, jak stało się to teraz na Białorusi, dlatego ten apel.

- Uchwała sama w sobie jest oczywiście słuszna, bo dotyczy mniejszości polskiej na Białorusi - mówi Tomasz Gabor, radny sejmiku reprezentujący Solidarną Polskę. - Aczkolwiek uzasadnienie i powoływanie się przez klub Mniejszości Niemieckiej, który jest inicjatorem tej uchwały i te argumenty, które znalazły się w uzasadnieniu, są kuriozalne. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, powiem o dyskryminacji mniejszości niemieckiej, którą sobie uzurpuje, ja potwierdzam, że nigdy żadnej dyskryminacji wśród naszych sąsiadów działających czy to w TSKN-ie, w samej organizacji Mniejszości Niemieckiej nie było.

Radni Prawa i Sprawiedliwości podjęli decyzję o przygotowaniu nowego apelu, tym razem skierowanego do Komisji Europejskiej, który miałby zostać poddany głosowaniu na kolejnej sesji sejmiku.

Niezależnie od tego dzisiejszy apel został przez radnych przyjęty układem głosów 19 za, 6 przeciw. 5 radnych nie oddało głosu.

Tematem zajmowaliśmy się również w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
"Wrzutka niemiecka" w petycji o Polakach na Białorusi? - magazyn RTT [autor: K. Doros]
Szymon Ogłaza
Martyna Nakonieczny
Zuzanna Donath-Kasiura
Tomasz Gabor

Wiadomości z regionu

2023-03-27, godz. 22:00 Krakowska zadrzewiona, Aleja Gwiazd rozproszona - pomysły na serce Opola pozostaną na razie na papierze Bez nagrody głównej zakończył się konkurs na koncepcję zagospodarowania Krakowskiej w Opolu wraz z rynkiem. Zdobywcy II miejsca proponują: zieloną Krakowską… » więcej 2023-03-27, godz. 21:00 Chcą bronić dobrego imienia papieża Jana Pawła II na sesji Rady Miejskiej w Opolu Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadają złożenie projektu uchwały w obronie dobrego imienia papieża św. Jana Pawła II do Rady Miasta Opola. Podczas… » więcej 2023-03-27, godz. 20:07 Donald Tusk na Opolszczyźnie. Lider PO spotkał się z mieszkańcami Strzelec Opolskich [ZDJĘCIA] Problemy z rolnictwem, energetyką oraz z przyszłością Polski w Unii Europejskiej - na tych tematach skupił się Donald Tusk podczas otwartego spotkania z… » więcej 2023-03-27, godz. 19:00 Dwoje lekarzy wzmacnia kluczborską internę. Oddział wznowi pracę w środę Oddział wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku wraca od środy (29.03) do normalnego funkcjonowania. » więcej 2023-03-27, godz. 18:29 Politycy Platformy Obywatelskiej na kilkunastu spotkaniach z mieszkańcami Opolszczyzny Kilkadziesiąt osób wzięło udział w debacie z posłami Koalicji Obywatelskiej w Krapkowicach podczas jednego z kilkunastu spotkań akcji 'Tu jest przyszł… » więcej 2023-03-27, godz. 17:49 Strzelce Opolskie: Prawo i Sprawiedliwość z pytaniami do Donalda Tuska Donald Tusk spotyka się dziś (27.03) z mieszkańcami Strzelec Opolskich. W związku z tym wydarzeniem wczesnym popołudniem Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało… » więcej 2023-03-27, godz. 17:30 Sprawa zabójstwa noworodków z Ciecierzyna przed Sądem Najwyższym. Kasacje uznane w części Sprawa Aleksandry J. skazanej za zabójstwo 4 noworodków w Ciecierzynie wraca do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, uznając kasację… » więcej 2023-03-27, godz. 17:15 Młodzież z Opola odkrywała wielkie tajemnice mózgu Choć mózg stanowi zaledwie 2% masy ciała, nie da się bez niego żyć. Wiedzą o tym uczestnicy międzyszkolnego konkursu zorganizowanego przez Publiczne Liceum… » więcej 2023-03-27, godz. 17:00 Ostrzeżenie IMGW. Chwilowy powrót ujemnych temperatur Na Opolszczyznę wraca zima, ale na krótko. Biuro prognoz IMGW zapowiada spadek temperatury poniżej zera. » więcej 2023-03-27, godz. 15:30 "Dobro dzieci wymaga zmiany". Sprawa wnuków państwa Węgrzyniaków skierowana do RPD [INTERWENCJA] Sprawa wnuków państwa Węgrzyniaków trafiła na biurko Rzecznika Praw Dziecka. Takie kroki podjęli prawnicy reprezentujący małżeństwo, które walczy o… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »