Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-03-08, 14:03 Autor: Bogusław Kalisz

13 tysięcy podpisów przeciwko zmniejszeniu subwencji na naukę języka niemieckiego. Protest trafił do resortu edukacji

13 tysięcy podpisów przeciwko zmniejszeniu subwencji na naukę języka niemieckiego foto: TSKN
13 tysięcy podpisów przeciwko zmniejszeniu subwencji na naukę języka niemieckiego foto: TSKN
13 tysięcy podpisów przeciwko zmniejszeniu subwencji na naukę języka niemieckiego foto: TSKN
13 tysięcy podpisów przeciwko zmniejszeniu subwencji na naukę języka niemieckiego foto: TSKN
Ponad 13 tys. osób podpisało się pod petycją sprzeciwiającą się zmniejszeniu subwencji na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości. Dzisiaj (8.03) przedstawiciele między innymi rodziców oraz Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej oraz Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce złożyli swój protest w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
- Nie zgadzamy się ze zmniejszeniem godzin nauki języka niemieckiego, z takim postępowaniem naszego rządu - mówi Agnieszka Kała, dyrektor Niepublicznej szkoły Podstawowej w Grodzisku w powiecie strzeleckim.

- Petycję podpisało w wersji on-line 9807 osób, a w papierowej 3415 - podkreśla.

Dodajmy, że grupa parlamentarzystów kontynuowała dzisiaj kontrolę poselską w resorcie edukacji. - Wnieśliśmy do ministra Czarnka wniosek o uchylenie rozporządzenia zmniejszającego subwencję na naukę języka niemieckiego - mówi poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla.

- Pismo w ilości 8 stron, wniosek praktycznie pół strony, pozostała część to jest uzasadnienie. Ogromne uzasadnienie oparte o kilka godzin naszej kontroli, ale także opinii - dodał.

Przypomnijmy, subwencja na naukę języka niemieckiego została obniżona w tym roku o prawie 20 mln złotych, a w przyszłym o blisko 50 mln złotych. Została zmniejszona na wskutek wniesionej poprawki do budżetu państwa złożonej przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego. Obcięte pieniądze mają wesprzeć nauczanie języka polskiego w Niemczech.
Agnieszka Kała
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2024-02-23, godz. 17:00 Dwa lata od wybuchu wojny. W Opolu zaplanowano wiec poparcia dla Ukrainy W sobotę (24.02) przypada druga rocznica od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę. Blisko 15 milionów Ukraińców musiało opuścić swoje… » więcej 2024-02-23, godz. 16:31 Pięć szczeniąt utopionych w szambie. Mieszkaniec gminy Skoroszyce przyznał się Mieszkaniec gminy Skoroszyce utopił pięć szczeniąt w szambie na swoim podwórku. Wcześniej psy były widywane na posesji mężczyzny, ale nagle zniknęły… » więcej 2024-02-23, godz. 16:30 "Młodzi dla powiatu" wystawią kandydatów na radnych w Strzelcach Opolskich Są młodzi, aktywni w lokalnych społecznościach i chcą - jak mówią - wprowadzić do władzy 'świeżą krew'. Grupa mieszkańców powiatu strzeleckiego postanowiła… » więcej 2024-02-23, godz. 15:52 Po spotkaniu rolników z wojewodą. Są dane o imporcie zboża, ale gospodarze nie wierzą w te liczby Dwie godziny trwało spotkanie przedstawicieli opolskich rolników z wojewodą Moniką Jurek i wicewojewodą Piotrem Pośpiechem. Po zakończeniu rozmów protestujący… » więcej 2024-02-23, godz. 15:24 Kępiński/Kowalonek wystąpią w Studiu M Radia Opole. Transmisja na antenie i w internecie! Duet elektroniczny Kępiński/Kowalonek wystąpi wieczorem w Studiu M Radia Opole. Artyści zaprezentują utwory z albumu pt. 'Kintsugi', który łączy elementy… » więcej 2024-02-23, godz. 15:07 Spotkanie z mundurem w Kędzierzynie-Koźlu. "Chcemy, by mieszkańcy nas poznali" W miasteczko służb mundurowych zamieniła się hala sportowa 'Śródmieście' w Kędzierzynie-Koźlu. Przez budynkiem stanęły samochody funkcjonariuszy, a… » więcej 2024-02-23, godz. 14:24 Zabrakło mu wódki, więc pojechał po nią do sklepu... traktorkiem ogrodowym Blisko dwa promile alkoholu w organizmie miał 52-latek, który został zatrzymany przez policjantów strzeleckiej drogówki. Mężczyzna traktorkiem ogrodowym… » więcej 2024-02-23, godz. 13:49 Drzewa (po)MOCY w Opolu. Informują, gdzie uzyskać wsparcie w kryzysie zdrowia psychicznego Drzewa przy ul. Krakowskiej 32 w Opolu zazieleniły się, ale w wyjątkowy sposób. Zawisło na nich tysiąc karteczek w kształcie liści. Są na nich zapisane… » więcej 2024-02-23, godz. 13:30 W ponad 30 różnych dziedzinach brakuje pracowników. Wśród nich są m.in. nauczyciele Betoniarze, pielęgniarki i kierowcy autobusów - między innymi na te zawody w tym roku będzie największe zapotrzebowanie. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu… » więcej 2024-02-23, godz. 13:30 Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Głubczyc, mogą liczyć na kompleksową pomoc Mijają dwa lata od początku agresji Rosji na Ukrainę. Ponad 2 mln obywateli tego kraju, uciekając przed wojną, przyjechało do Polski. W Głubczycach przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »