Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-23, 18:30 Autor: Katarzyna Doros

Umowa podpisana. Rekiny, płaszczki i odrarium zobaczymy w listopadzie 2023 w opolskim zoo

Projekt akwarium [fot. mat. zoo w Opolu]
Projekt akwarium [fot. mat. zoo w Opolu]
Stary budynek akwarium w zoo [fot. Katarzyna Doros]
Stary budynek akwarium w zoo [fot. Katarzyna Doros]
Projekt akwarium, wizualizacja [fot. mat. zoo w Opolu]
Projekt akwarium, wizualizacja [fot. mat. zoo w Opolu]
Kompleks akwariów z rekinami, płaszczkami i "Zakolem Odry" powstanie w opolskim zoo. Z kolei w mniejszych zbiornikach pływać będą krewetki i koniki morskie. Wykonawcę zadania wyłoniono dopiero po wielu przetargach, a dziś (23.02) podpisano umowę na realizację inwestycji wartej ponad 25 milionów złotych.
- To jedna z trudniejszych inwestycji, które dotąd realizowaliśmy - mówi Krzysztof Skrzypek, prezes Energopol Trade Opole, wykonawcy obiektu. - Wymaga ona oprócz umiejętności budowlanych, które są dla nas codziennością, współpracy ze specjalistami, którzy się zajmują akwariami, zwierzętami morskimi. Myślę, że to da pozytywny efekt. Tym bardziej, że jesteśmy też dostawcą zwierząt, ryb, rekinów.

- Postaraliśmy się przygotować taki projekt, który będzie robił wrażenie - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor zoo w Opolu. - Na siedem zbiorników pięć to będzie akwarystyka morska, gdzie będziemy chcieli prezentować rekiny, mureny, płaszczki, ale również drobne ryby ławicowe i takie unikaty jak np. koniki morskie. Ważnym elementem będą zbiorniki słodko-wodne powyżej 70 tysięcy litrów, które będą pokazywały biotopy Konga i biotopy Amazonii. Moim zdaniem ważną rzeczą będzie też zewnętrzny zbiornik "Zakole Odry".

Tam będą pokazywane nasze rodzime gatunki m.in. szczupaki i sandacze.

- I ten zbiornik na zewnątrz będzie miał pojemność około 100 tysięcy litrów, będzie również przewidziana tam platforma dla osób niepełnosprawnych, którą będzie można zjechać poniżej poziomu lustra wody - dodaje Lesław Sobieraj.

- Nowe atrakcje są dla nas bardzo ważne. Akwarium czekało 25 lat, żeby mogło być przebudowane - mówi Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola. - Po różnych trudach, bo długo szukaliśmy źródła finansowania na to zadanie, uda się je zrealizować. Dzisiaj jest ten ważny dzień, w którym możemy powiedzieć, że startujemy. To zadanie realizujemy w ramach jednego wspólnego projektu z naszym partnerem czeskim.

Nowe akwarium ma być gotowe w listopadzie przyszłego roku. Temat w magazynie Reporterskie Tu i Teraz przygotowała Katarzyna Doros.
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros]
Krzysztof Skrzypek
Lesław Sobieraj cz.1
Lesław Sobieraj cz.2
Małgorzata Stelnicka

Wiadomości z regionu

2022-09-30, godz. 21:15 Czy burmistrz Brzegu porównał radnych do NKWD-owskich sądów doraźnych? "Zrozumiano mnie nieopatrznie. Przepraszam" Zaognia się konflikt między burmistrzem Brzegu a częścią radnych. Po jednej z kontroli komisji rewizyjnych, włodarz miasta nazwał jej członków 'dwojką'… » więcej 2022-09-30, godz. 20:50 Kolizja dwóch pojazdów w Opolu Przy skrzyżowaniu ulic Nysy Łużyckiej z Wrocławską zderzyła się cysterna z osobówką. » więcej 2022-09-30, godz. 20:35 "To bardzo ważne i cenne wyróżnienie". Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele instytucji nagrodzeni przez Opolską Izbę… Opolska Izba Gospodarcza po raz 19. przyznała 'Opolską Nagrodę Jakości'. Wśród 10 laureatów znaleźli się zarówno przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele… » więcej 2022-09-30, godz. 20:30 Gmina Kietrz również szuka oszczędności. Niektóre wiejskie domy kultury na okres zimowy zostaną zamknięte Gmina Kietrz, podobnie jak wszystkie samorządy w naszym regionie, szuka możliwości minimalizowania zużycia energii elektrycznej. Jednym z pomysłów jest docieplanie… » więcej 2022-09-30, godz. 19:10 Ruszają zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. "Porusza różnorodną tematykę i łączy pokolenia" Edukacja nie tylko dla osób młodych, ale i tych nieco starszych. Dziś (30.09) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyło się uroczyste rozpoczęcie… » więcej 2022-09-30, godz. 19:00 23 opolskie placówki w tzw. sieci szpitali. NFZ opublikował wykaz Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił nową listę placówek wchodzących w skład sieci szpitali na mocy rozporządzenia, które weszło w życie… » więcej 2022-09-30, godz. 18:20 Namysłów chce zachęcać mieszkanki wsi do większej aktywności. W gminie odbył się pierwszy konwent kół gospodyń… Koła gospodyń wiejskich w gminie Namysłów przeżywają renesans. Organizacje zrzeszają coraz więcej członkiń, a na ich utworzenie decydują się kolejne… » więcej 2022-09-30, godz. 18:00 Radni Opola przyjęli specjalny apel dotyczący Odry. Chcą lepszego i wielopoziomowego monitoringu rzeki Apel dotyczący katastrofy ekologicznej na Odrze przyjęła na koniec wczorajszej (29.09) sesji Rada Miasta Opola. W dokumencie jest mowa o zakazie wylewania do… » więcej 2022-09-30, godz. 17:45 Opole ma polsko-ukraiński mural wdzięczności i solidarności Dwie twarze kobiet w biało-czerwonych i żółto-niebieskich kolorach. Tak wygląda polsko-ukraiński mural, który odsłonięto dzisiaj (30.09) na jednej ze… » więcej 2022-09-30, godz. 16:40 Przedstawiciele partii Razem z pytaniami do ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o pieniądze na naukę języka niemi… Przedstawiciele opolskiego okręgu partii Razem pytają ministra edukacji Przemysława Czarnka o pieniądze na naukę języka niemieckiego. Ich zdaniem 40 milionów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »