Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-09, 22:30 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia. 149 ponownych infekcji na ponad tysiąc zakażeń w regionie. Zmiany w kwarantannie i izolacji [INFOGRAFIKA]

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Koronawirus stan na 9 lutego [źródło PAP, autor Maria Samczuk]
Koronawirus stan na 9 lutego [źródło PAP, autor Maria Samczuk]
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 46 872 nowych przypadkach zakażeń. Na Opolszczyźnie mamy ich 1072, z czego 149 przypadków to ponowne zakażenia. Minionej doby w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 310 osób.
Najwięcej zachorowań odnotowano w województwie: mazowieckim - 6656, śląskim - 5250 i wielkopolskim - 5224. 201 zakażeń to dane bez wskazania adresu, zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia w naszym województwie najwięcej zakażeń wykryto w powiecie nyskim - 177 (23 - ponowne zakażenia) oraz w Opolu - 135 (25). W powiecie opolskim stwierdzono 105 (24) przypadki COVID-19, w brzeskim - 85 (13), kędzierzyńsko - kozielskim - 77 (10), strzeleckim - 74 (8), głubczyckim - 68 (19), krapkowickim - 64 (10) oraz namysłowskim - 42 (6). Zakażonych jest także 35 (1) mieszkańców powiatu oleskiego i 34 (7) powiatu prudnickiego. Najmniej zakażeń wykryto pośród mieszkańców powiatu kluczborskiego - 27 (3).

Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego w naszym regionie odnotowano 9 zgonów. Zmarły po 2 osoby w powiecie opolskim i głubczyckim oraz po 1 w Opolu, powiecie nyskim, namysłowskim, krapkowickim i brzeskim.

Od początku pandemii liczba zakażeń potwierdzonych testem wyniosła 5 270 343. Z powodu COVID-19 zmarło 107 204 chorych.

Obecnie w szpitalach przebywa 18 952 pacjentów, to o 62 osoby mniej niż wczoraj. Natomiast 1189 pacjentów wymaga podłączenia do respiratora. Wyzdrowiało 4 406 780 zakażonych. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostaje 1485 wolnych respiratorów.

Liczba osób w pełni zaszczepionych w Polsce wynosi 21 910 805, z kolei na Opolszczyźnie 453 799. Wczoraj (08.02) w regionie wykonano 1864 szczepień.

Szczegółowe dane na temat poziomu zaszczepienia można znaleźć na stronie:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

Od piątku (11.02) w kraju zniesiona zostaje kwarantanna przyjazdowa, a od przyszłego wtorku (15.02) izolacja dla osób zakażonych koronawirusem zostaje skrócona z 10 do 7 dni. Z kolei kwarantanna domowników będzie odbywać się równolegle. Ministerstwo Zdrowia podczas konferencji prasowej poinformowało także o zlikwidowaniu kwarantanny dla osób z tzw. kontaktu. Ta była nakładana zwłaszcza w przypadku wykrycia przypadku zakażenia w szkole czy zakładzie pracy. Zdaniem dr Wiesławy Błudzin, wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych skrócenie czasu izolacji i kwarantanny to dobra decyzja.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w marcu mogą zapaść decyzje o łagodzeniu obostrzeń. Dr Błudzin apeluje jednak, by nie rezygnować z noszenia maseczek i dezynfekcji. - Niezmiennie zachęcam też do szczepień, dlatego że osoby, które przyjęły szczepionkę lżej przechodzą zakażenie - dodaje.

- Przechorowanie omikronu indukuje powstanie przeciwciał względem tego wariantu. Niestety, nie neutralizują one wariantów wcześniejszych SARS-CoV-2 – ostrzega wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Pyrć.

Przechorowanie zakażenia COVID-19, podobnie jak szczepienia, powoduje wytworzenie m.in. przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Z dotychczasowych obserwacji wynikało, że przechorowanie schorzenia wywołanego przez jakiś wariant tego koronawirusa może przez jaki czas chronić przed poprzednim i kolejnym wariantem. Ochrona ta może być jedynie słabsza. Wygląda jednak na to, że inaczej jest w przypadku omikrona.

- Chcemy zająć się walką z chorobami serca, chorobami onkologicznymi i cukrzycą, nie tylko z COVID-19 – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w czasie inauguracyjnego posiedzenia Rady ds. COVID-19. Dodał, że zajmie się ona też tematem kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czasie inauguracyjnego spotkania Rady ds. COVID-19, które rozpoczęło się w Warszawie, że dwa lata walki z koronawirusem nauczyły nas, że "nie ma i nie będzie żadnych prostych rozwiązań."

- Chcemy w jak najszybszy sposób, aby jednocześnie nie zapominając o wyzwaniach COVID-19 zaadresować je, zaadresować wszystkie inne choroby zgodnie z naszymi dotychczasowymi planami, uwzględniającymi zarówno walkę z chorobami serca, chorobami onkologicznymi, cukrzycą - to te główne schorzenia, które trapią polskie społeczeństwo - wskazał.

Morawiecki podkreślił, że COVID-19 odcisnął ogromne piętno na kondycji psychicznej dzieci i młodzieży.

- Pacjenci do szpitala zgłaszają się za późno, kiedy nie mają już wyboru. Boją się, że szpital, który ma oddział covidowy, może wpłynąć negatywnie na ich zdrowie – powiedział PAP prezes Szpitala Powiatowego w Rykach Piotr Kienig.

- Podczas tej fali zakażeń koronawirusem nie ma lawiny pacjentów. Ale nie wynika to z tego, że jest mniej zachorowań, tylko z tego, że pacjenci przez covid boją się przyjść do szpitala i nie zgłaszają się do lekarza – podkreślił Kienig.

- Szczepienia są jedną z najważniejszych metod ochrony przed zjawiskiem masowych wykluczeń żołnierzy z działań operacyjnych – powiedział PAP szef WIM gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak. Jego zdaniem szczepienia przeciw COVID-19 w służbach mundurowych z uwagi na sytuację epidemiczną oraz towarzyszące zagrożenia militarne powinny być dziś obowiązkowe.

Szef Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. Gielerak zwrócił uwagę, że proces profesjonalizacji armii jest nierozerwalnie związany z koniecznością zagwarantowania unikalnych kwalifikacji fizycznych i psychicznych żołnierzy.

Koronawirus stan na 9 lutego [źródło PAP, autor Maria Samczuk]

Wiadomości z regionu

2024-12-23, godz. 10:19 Nagła infekcja czy ból zęba w święta? NFZ podpowiada, gdzie szukać pomocy Gorączka, infekcja, czy problemy żołądkowe w święta, a przychodnie POZ zamknięte? Pacjenci mogą szukać pomocy w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowot… » więcej 2024-12-23, godz. 07:30 Opole: przy LO 9 powstaje pierwsza hala w ramach programu Olimpia Liceum Ogólnokształcące numer 9 w Opolu jest pierwszą placówką, przy której ruszyła budowa hali sportowej w ramach ministerialnego programu Olimpia. Na… » więcej 2024-12-23, godz. 06:20 Wybuch pieca w przybudówce domu jednorodzinnego. Sytuacja opanowana Poranna akcja strażaków w Pokrzywnicy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Doszło tam do pożaru w kotłowni przy domu jednorodzinnym. » więcej 2024-12-22, godz. 20:00 Świąteczno-noworoczne zmiany w kursowaniu autobusów miejskich w Opolu Idą święta, w tym czasie zmieni się rozkład jazdy autobusów w miejskich w Opolu. - Pierwsze modyfikacje zostaną wprowadzone już w poniedziałek (23.12)… » więcej 2024-12-22, godz. 16:49 "Jedna, wielka wspólnota". Powodzianie z Lewina Brzeskiego zasiedli razem do świątecznego stołu - Jesteśmy teraz jedną wielką rodziną - takie słowa można było dziś (22.12) usłyszeć podczas wigilijnego spotkania w Lewinie Brzeskim. Do świątecznego… » więcej 2024-12-22, godz. 16:40 Do ostatniej chwili. Opolanie w ferworze świątecznych przygotowań Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Do Wigilii pozostały niespełna dwa dni. Dla Opolan to czas wielkich przygotowań. Ruch widać nie tylko na ulicach… » więcej 2024-12-22, godz. 16:00 "Trafiony prezent". Powodzianie dostali węgiel kupiony przez Caritas Diecezji Opolskiej Ponad 120 ton węgla dla powodzian kupiła i przekazała Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-12-22, godz. 15:58 Inwestycja "o szczególnym znaczeniu". Szansa na 10 milionów złotych dla opolskiego stadionu Opolski stadion znalazł się na dwóch, ministerialnych listach dotacji dla inwestycji 'o szczególnym znaczeniu dla sportu'. Siedem milionów złotych resort… » więcej 2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »