Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-31, 11:10 Autor: Jacek Rudnik

Skuteczna pomoc pacjentom "z powietrza". Opolski LPR z rekordową liczbą wylotów, a operuje w najlepiej zabezpieczonej części kraju

LPR w Opolu foto:Mario
LPR w Opolu foto:Mario
Marcin Podgórski [fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe]
Marcin Podgórski [fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe]
- W 2021 roku opolski zespół LPR zrealizował 677 lotów do wypadków czy zachorowań pacjentów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ds. Ratownictwa Medycznego, Organizacji i Planowania dr Marcin Podgórski.
Liczba wezwań wzrosła w okresie pandemii, kiedy zaangażowanie zespołów naziemnych wyraźnie się zwiększyło.

Opolski śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - "Ratownik 23" - ma najwięcej wylotów w Polsce, a w łącznej liczbie misji wykonywanych w trybie całodobowym zrealizowano także 38 transportów międzyszpitalnych, gdy pacjenci wymagają pilnego transportu do szpitala specjalistycznego. Lotnicze zespoły ratownictwa medycznego mają podstawowy rejon operacyjny do 60 km, ale w razie konieczności latają nawet do 130 kilometrów i dalej.

Jak liczba wyjazdów opolskiego zespołu wygląda na tle innych regionów, w których LPR funkcjonuje jedynie w godzinach od 7 do 20? - To zależy od regionu, są bazy, które mają zbliżoną liczbę wezwań, ale są też takie, które mają zdecydowanie mniej wykonanych lotów 450 czy około 500.

Zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wylatują często do zdarzeń, w przypadku których jest zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjenta, a w danym momencie pomoc drogą lądową nie może dotrzeć wystarczająco szybko. - Pierwszym kryterium jest określenie przez dyspozytora medycznego, który zespół w najkrótszym czasie dotrze do pacjenta w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego, a kiedy zespół HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) dotrze tam w najkrótszym czasie to wysyła go jako pierwszy, natomiast drugim kryterium jest czas transportu pacjenta z miejsca zdarzenia do szpitala docelowego, najczęściej wielospecjalistycznego - wyjaśnił dr Marcin Podgórski.

W ocenie gościa Radia Opole opolski zespół funkcjonuje w prawdopodobnie najlepiej zabezpieczonym regionie kraju obejmującym m.in. Opole, Wrocław, Katowice i Kraków, gdzie jest notowanych sporo zdarzeń na autostradzie, ale też występuje duże zagęszczenie ludności, co przekłada się na większą liczbę wylotów.

Większa liczba poderwań do akcji śmigłowców LPR wynika też z tego, że w pandemii zaangażowanie zespołów naziemnych wyraźne wzrosło.
Marcin Podgórski 01
Marcin Podgórski 02

Wiadomości z regionu

2024-03-03, godz. 19:00 Zgłoś własne zadanie. 200 tys. na tegoroczne Inicjatywy Społeczne Miasta Gogolin 200 tys. złotych przeznaczył samorząd Gogolina na tegoroczną edycję Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina. To program podobny do budżetu obywatelskiego… » więcej 2024-03-03, godz. 18:30 Uwaga rodzice! W poniedziałek rusza rekrutacja dzieci do opolskich szkół podstawowych W poniedziałek (04.03) ruszy rekrutacja uczniów do klas pierwszych szkół podstawowych w Opolu. Potrwa równo miesiąc, do 4 kwietnia. Dotyczy ona dzieci urodzonych… » więcej 2024-03-03, godz. 17:15 "Staram się wychowywać dzieci w duchu sportowym i patriotycznym". Bieg ''Tropem Wilczym'' w Głubczycach Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Głubczycach w biegu ''Tropem Wilczym'' poświęconym pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Pomoc dla opolskich seniorów. MOPR uruchamia "Korpus Wsparcia Seniorów" Poprawa poczucia bezpieczeństwa, zapewnienie tzw. 'opieki na odległość' czy opasek bezpieczeństwa - to trzy główne założenia programu 'Korpus Wsparcia… » więcej 2024-03-03, godz. 15:51 ''Trzeba o tym mówić i pamiętać''. W Babicach upamiętniono zamordowanych w Hucie Pieniackiej W Babicach w powiecie głubczyckim odbyły się uroczystości ku czci blisko ponad tysiąca Polaków pomordowanych 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej przez… » więcej 2024-03-03, godz. 14:26 Uczcili pamięć żołnierzy wyklętych. Za nami kolejny bieg "Tropem Wilczym" w Opolu Ponad 350 zawodników wystartowało w Opolu w 8. edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych 'Tropem Wilczym'. Uczestnicy mieli do pokonania tradycyjnie dwie… » więcej 2024-03-03, godz. 13:11 Wypadek polskiego busa w Niemczech. Kilka osób zostało rannych Dziewięć osób zostało rannych w Niemczech w wypadku z udziałem polskiego busa. Nad ranem na autostradzie A4 samochód wjechał w tył ciężarówki. » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Kamienice, kościół i szkoła przejdą renowacje. Opolski ratusz przyznał dotacje Kolejne opolskie kamienice, a także kościoły zostaną odrestaurowane. Urząd Miasta w Opolu przeznaczył na ich konserwację 215 tysięcy złotych. W konkursie… » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. Zyskała też Sparta Krzywizna Ponad 2 miliony złotych kosztują remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. » więcej 2024-03-03, godz. 12:30 Gogolin: ponad dwa miliony złotych na remonty dróg gminnych Ponad dwa miliony złotych przeznaczy w tym roku samorząd Gogolina na remonty i budowę dróg w gminie. W planach jest między innymi przebudowa ul. Polnej w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »